Események

Vasárnap
Június 15.

Horváth Gideon tárlatvezetése az ‘ezek a falak nem minket védenek’ című kiállításban

12:30 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Az OFF-Biennále Budapest keretében Horváth Gideon mesél legújabb ‘A legveszélyesebb ember’ című projektjéről az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításhoz kapcsolódóan. Bővebben…

A művész betekintést ad a munkafolyamatba, az alkotás mögött húzódó hosszútávú kutatásba, valamint a szobrokhoz és interjúkhoz kapcsolódó történetekbe.

A projekt középpontjában egy egyszerű, mégis megrázó kérdés áll: ki a legveszélyesebb ember? E kérdés mentén Horváth olyan társadalmi csoportokhoz fordult, akik gyakran a közbeszéd peremére szorulnak – Budapesten kívül élő szexuális kisebbségekhez. A velük készített interjúk radikálisan személyes hangvételű mikrotörténeteken keresztül világítanak rá arra a rendszerszintű elnyomásra, mindennapi küzdelmekre, amelyek a láthatatlanságba kényszerítik ezeket az életeket.

Vasárnap
Június 15.

Gyerekprogramok

GYIK Műhely foglalkozás gyerekeknek

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Bővebben…

Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután megfestünk temperával. Főszereplőnk egy kis üveggolyó lesz!

Korosztály: 7 – 12 év

A foglalkozás időtartama: 90 perc

 

Jegyárak:

Gyerek programjegy: 2 000 Ft

Felnőtt kísérő: 500 Ft

Kísérő jeggyel a gyermeket kísérő felnőtt megtekintheti a kiállítást a foglalkozás időtartama alatt. Egy gyermeket maximum 1 felnőtt kísérhet kiegészítő jeggyel. Minden további kísérőnek a kiállítás belépőjegy megvásárlása kötelező.

Kiállítás belépőjegyek
A műhelyről:

„A GYIK Műhely – Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely – 1975-ben Szabados Árpád, a MKE későbbi dékánja és Várnagy Ildikó elképzelései alapján a Magyar Nemzeti Galéria akkori vezetésének felkérésére jött létre. A műhely célja, hogy a kortárs művészet kérdéseit beépítse az alkotói folyamatokba és gondozza a tehetségeket. A GyIK tanárai művészek és művésztanárok.

A Műhely jelenőségét támasztja alá, hogy immáron második generációs GyIK-os gyerekek ismerkednek meg kortárs művészetpedagógiával, művészeti neveléssel, tehetséggondozással és ezzel párhuzamosan személyiség-fejlesztéssel és alkotáslélektannal.”

Bővebben: https://www.gyikmuhely.hu/fooldal

 

További időpontok: 

2025. május 11., 11:00

2025. május 18., 11:00

2025. június 08., 11:00

 

Vasárnap
Június 15.

Záró kurátori tárlatvezetés Páldi Líviával és Soós Borbálával az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Bővebben…

Az ‘ezek a falak…’ című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.

Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin



Szombat
Június 14.

FINISSAGE – holnAPUtán – performansz és séta

17:00 - Koszorú utca 25-27. - Holnapután minden megváltozik

+

Performansz és séta az őrizett alatt tartott álmok kiszabadításáért. Bővebben…

Biztosúr én nem találom, szemembe lóg ez a nincs, erdőn túl és holnapután lesz még álom, lesz még kincs?

Performansz és séta az őrizett alatt tartott álmok kiszabadításáért. A kiállítás alatt elkészült rendőrláncot kivisszük a friss levegőre, megtáncoltatjuk, rendetlenkedünk vele. Bevesszük a teret, magunk biztosítjuk, hangoskodunk, elcsendesedünk, álmaink ébresztésén dolgozunk odakint és idebent. Az akció Koltay Dorottya Szonja a kiállításon szereplő munkájának performatív nyitása, aminek egyik kiinduló pontja a K1 – Prostituáltak című film kritikai olvasata, a dokumentumfilm felülírási, újrakeretezési szándéka.

A performansz séta teljesen nyitott, bizonyos pontjain bekapcsolódási lehetőséget enged, (nem kényszerítő jeleggel).

Mikor: 2025.06.14.. szombat 17:00
Hol: Magánlakás, 1084 Budapest Koszorú utca 25-27. indulunk és a környékre megyünk ki

Ingyenes


A program a Holnapután minden megváltozik c. kiállítás keretében valósul meg.

Szombat
Június 14.

Hősnők tere: ott tartunk, ahol akartunk?

15:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

A 2025. őszén bemutatni tervezett Hősnők tere című produkció egy városi frontstage musical a nemek közötti egyenlőtlenségről. Az OFF Biennále meghívására, a készülő előadásból inspirálódó performatív-részvételi sétára hívjuk a nézőket, ami azt vizsgálja, hogy nőként mit jelent biztonságban lenni a különböző városi terekben. Bővebben…

A 2025. őszén bemutatni tervezett Hősnők tere című produkció egy városi frontstage musical a nemek közötti egyenlőtlenségről. A városban történik, és kiindulási pontját is az adja: azt mutatja be, hogy hogyan képződnek le a nemi egyenlőtlenségek a városban, a nyilvános szférában. Foglalkozik többek között a reprezentáció, a biztonság, a közlekedéssel kapcsolatos kérdések női aspektusával, de az olyan alapszükségleteket, és biológiai sajátosságokból fakadó igényeket is tematizálja, mint a pisilés, és a nyilvános wc-k helyzete. A közteret használja kontextusának, színterének, de asszociációs terep is, ami olykor “önkéntelenül” is túlmutat a város dimenzióján.

Az OFF Biennále meghívására, a készülő előadásból inspirálódó performatív-részvételi sétára hívjuk a nézőket, ami azt vizsgálja, hogy nőként mit jelent biztonságban lenni a különböző városi terekben. Mikor, hol és milyen helyzetekben érezzük és nem érezzük magunkat biztonságban? Hogyan alakítja a viselkedésünket a városban a biztonságérzetünk? Mit jelent a bátorság, hogyan tudunk felszabadultan létezni? Hogyan tudunk magunkért és egymásért kiállni?

Előadók: Varsányi SzIrének
Koncepció: Thury Zita, Szári Laura
Alkotótárs: Borsos Luca

A programra ingyenes, de regisztrációhoz kötött!

A performatív séta a Merlintől indul.

A Varsányi SzIrének egy autodidakta női acapella csoport, kórus, közösség, amely folyton formálódik, alakul. Ennek az alakulásnak állandó részét képezik a rendszeres, de kötetlen és szabad közös éneklések, a koncertek, a művészeti kollaborációk, illetve a közösség építése. A közös munka, a kikapcsoló együttléten túl platformot is teremt, hogy minket érintő és érdeklő témákkal foglalkozzunk a (pop)zene adta kereteken innen és túl. Fontosnak érezzük, hogy közösségünket az éneklés és a kreatív alkotó folyamatok iránti érdeklődés mellett a női szolidaritás is alakítsa, illetve az a gondolat, hogy mindenki tud énekelni, ha kap hangot, teret, levegőt egy közösségben.
Szári Laura a Varsányi SzIrének kórusvezetője a kórus megalakulása, 2017 óta. A kórusvezetést autodidakta módon sajátította el a közösséggel együtt és ez a közös tanulás inspirálja az új alkotófolyamatokban való részvételre is.

Thury Zita szabadúszó alkotó és előadó a kortárstánc területén. Munkáiban társadalmi kérdésekkel foglalkozik a tánc eszköztárán túl performansz- és videóművészeti elemekkel, dokumentarista megközelítéssel, amelyekben a részvételiség, az érzékenyítés, a közösségiség és a folyamatalapú alkotás mind-mind hangsúlyosak.

Borsos Luca szabadúszó színházi alkotó, drámainstruktor, jelenleg a Stereo Akt művészeti vezetője. Munkái során a részvétel különböző formáival kísérletezik és játszik, legszívesebben a nem verbális, köztéri mozgásalapú és érzékszervi tapasztalatokra összpontosít. Művészeti és közösségi projektekben performerként, facilitátorként, csoportvezetőként, drámapedagógusként, szervezőként vagy mozgáskutatóként van jelen.

 

Szombat
Június 14.

Performansz: Ingela Ihrman: Óriásvidra szül (2012–2025)

14:30 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Egy óriásvidra közönség előtt hozza világra kicsinyeit. Bővebben…

Ingela Ihrman performanszai gyakran erős evokatív pillanatokra épülnek: egy passiógyümölcs virágba borul, egy füge kettéhasad, vagy egy óriásvidra életet ad utódainak. Ezek a látszólag egyszerű, néha megindító vagy abszurd, máskor nyugtalanító jelenetek mély kérdéseket vetnek fel – a hovatartozásról, identitásról, vonzalomról, szaporodásról és arról, hogyan válunk többé, mint egy személy.

Az Óriásvidra szül című performanszban Ihrman a nézésbe kódolt viszonyokat kérdőjelezi meg: ki figyel kit, és milyen szándékkal? A performansz a kiszolgáltatottságot állítja középpontba – legyen szó egyedülálló anyákról vagy újszülöttekről. Nem csupán az élet természetes, mégis kegyetlen aspektusaira reflektál, hanem a társadalmi gondoskodás leépülésére is, különösen olyan politikai környezetekben, ahol a különböző hátrányos helyzetű csoportok védelme háttérbe szorult. Emellett a környezeti válságra is rávilágít, kérdéseket vetve fel a vidrák törékeny létével és bizonytalan jövőjével kapcsolatban.

Ihrman jelmezei egyszerű, talált vagy újrahasznosított anyagokból készülnek. Az óriásvidra-jelmez és a kölykök biciklis sisakból, üveggolyókból, pingponglabdákból, nejlonszálból, mandulából, vízből, kukoricakeményítőből, céklából és más anyagokból állnak. A jelmez több előadást megélt, minden alkalommal kissé átalakulva – ahogy az anyai test is változik az ismétlődő szülések során.

A művek aktiválásán keresztül Ihrman hangsúlyozza, hogy az élet és az idő nem áll meg a kiállítótérben és biennálén sem. Ez a performansz az OFF-Biennále 10. évfordulóját ünneplő eseménysorozat része.

Ingela Ihrman (szül. 1985, Svédország) Stockholmban élő művész, aki szobrai, videói, installációi, szövegei és performanszai révén kritikai szemmel vizsgálja, miként romantizálja és egyben használja ki az emberiség a természetet. Ingela gyakran jelenik meg saját készítésű jelmezekben – például vidraként, békaként, passióvirágként vagy fügévé átalakulva. A jelmezek viselésével szó szerint más élőlények bőrébe bújik, miközben saját testének határait kutatja.

Egyéni kiállításai többek között olyan helyeken voltak, mint a Malmö Konsthall (2023); Carl Eldhs Studio Múzeum, Stockholmban (2023); Gasworks, London (2023); Åstorps Konsthall Frida Petersennel (2022); Bohusläns Múzeum, Uddevalla (2021) és Karlin Studios / FUTURA, Prága (2021). Szerepelt többek között a 2025 nyarán megrendezésre kerülő Helsinki Biennálén; a Biennale Gherdëina 9 kiállításon Ortiseiben (2023) és az 58. Velencei Biennálén a Nordic Pavilionban (2019).

A Svéd Nagykövetség és a IASPIS támogatásával.

Szombat
Június 14.

KIHANGOSÍTÁS — OFF MARATHON

12:00 - Margit körút 5/A - KIHANGOSÍTÁS — OFF MARATHON

+

Az OFF-Biennále kurátori stábja rendhagyó közösségi sétára hív a Margit körúttól a Kálvária térig. Bővebben…

A záró hétvége programjaihoz kapcsolódóan a kiállítások helyszíneit végigjárva, a köztérben is kihangosítjuk azokat a számunkra alapvető és fontos inspirációkat, gondolatokat, történeteket és tapasztalatokat, amelyekkel a meghívott művészek és művek jelenlegi helyzetünkre, égető kérdésekre, kihívásokra reflektálnak.

12:00 órától 18:00 óráig kiáltványok, beszélgetések, séta, zene Budapest-szerte!

Biztonsági határok
12:00 I 1027 Budapest, Margit krt. 5/A.

Az élet nyomai
13:00 I CEU Nyitott Galéria, 1051 Budapest, Nádor utca 11.

Bede Kincső: Pista művészete
13:40 I Milestone Intézet, 1077 Budapest, Wesselényi utca 17.


 ”ezek a falak nem minket védenek”
14:00 I Merlin, 1052 Budapest, Károly krt. / Városháza park

Performansz – Ingela Ihrman: Óriásvidra szül (2012–2025)

Óriásvidra szül című performanszában Ingela Ihrman a nézésbe kódolt viszonyokat kérdőjelezi meg: ki figyel kit, és milyen szándékkal?
A performansz a kiszolgáltatottságot állítja középpontba – legyen szó egyedülálló anyákról vagy újszülöttekről.
Nem csupán az élet természetes, mégis kegyetlen aspektusaira reflektál, hanem a társadalmi gondoskodás leépülésére is, különösen olyan politikai környezetekben, ahol a különböző hátrányos helyzetű csoportok védelme háttérbe szorult. Emellett a környezeti válságra is rávilágít, kérdéseket vetve fel a vidrák törékeny létével és bizonytalan jövőjével kapcsolatban.

Karolina Breguła: A vihar
14:40 I Vintage Galéria, 1053 Budapest, Magyar utca 26.

Mai Ling: Dirt Nouveau
15:00 I Kisterem Galéria, 1053 Budapest, Képíró utca 6.

Vészfrekvenciák
15:30 I Bakáts Bunker Underground Kulturális Tér, 1092 Budapest, Bakáts tér 1.

Venom Zine Library
16:00 I ISBN+, 1085 Budapest, Baross utca 42.

Perem – bizonytalanság és biztonság határán
16:20 I Bura Galéria, 1085 Budapest, Kőfaragó utca 5.

Holnapután minden megváltozik
16: 45 I Ernyey József Gyógyszerésztörténeti Könyvtár – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, 1084 Budapest, Mátyás tér 3.

Holnapután minden megváltozik
17:00 I Magánlakás, 1086 Budapest, Koszorú utca 25-27.
Koltay Dorottya Szonja performansz

Shanghaj utca – Három séta a Józsefvárosi piacon
17:40 I Józsefvárosi piac, 1087 Budapest, Kőbányai út 29.

Mindentbelehely
18:00 I 1089 Budapest, Kálvária tér

Csatlakozzatok hozzánk, sétáljatok velünk – akár hosszabb, akár rövidebb távon!

Szombat
Június 14.

Kiállításra hangoló Adnijóga alkalmak

09:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

A gyakorlás során szándékunk, hogy felfrissülve indíthassuk együtt a hétvégét, és a mentális egészségünket is karban tartsuk.

A gyakorlás során szándékunk, hogy felfrissülve indíthassuk együtt a hétvégét, és a mentális egészségünket is karban tartsuk.

Az órákon való részvétellel egy jó ügyet is támogatsz, hiszen az AdniJóga egy társadalmi vállalkozás, amely azzal a céllal jött létre, hogy hátrányból induló emberekhez is eljuthasson a jóga általi nyugalom. Ezek az alkalmak jótékonysági órákat szponzorálnak, így állami gondozásban, szegénységben élő gyerekek, átmeneti otthonban lakó vagy sérült gyermeket nevelő anyák is rendszeresen mozoghatnak profi jógaoktatók segítségével.

A jógaórákhoz kezdőként és haladóként is csatlakozhatsz.

Egy jógaóra 60 perces.

Oktatók: Tóth-Baranyi Tamara, Szabó Dóra Kata

 

Az órákra kényelmes, jól szellőző ruhában érdemes érkezned, és ha teheted, hozz magaddal jógamatracot! Előzetes jógában való jártasság vagy hajlékonyság nem szükséges.

Várunk Téged szeretettel!

 

A programra megvásárolt belépőjeggyel, látogatóink megtekinthetik a Merlinben kiállított műveket. A jegyek egyszeri belépésre jogosítanak.

 

 

Péntek
Június 13.

10 éves az OFF / Születésnapi buli a Három Hollóban

22:00 - Merlin - 10 éves az OFF / Születésnapi buli a Három Hollóban

+

Gyertek a Három Hollóba és koccintsunk, táncoljunk, beszélgessünk! Bővebben…

Tíz éve kezdődött egy kísérlet, ami mára Közép-Európa egyik legnagyobb független kortárs művészeti intézményévé nőtte ki magát.


Ezt veletek együtt szeretnénk ünnepelni – mindazokkal, akik valaha részt vettek, figyeltek, segítettek, támogattak vagy egyszerűen csak kíváncsiak voltak!

Gyertek a Három Hollóba és koccintsunk, táncoljunk, beszélgessünk!

Az esemény folyamatosan frissül, de az már biztos, hogy a Geopard Tourist velünk ünnepel!

A Geopard Tourist egy 2020-ban alakult, szoftpszichedelikus tánczenében utazó budapesti duó. Zenéjükben a nyers, karcos textúrák keverednek eltorzított vokálokkal és földönkívüli hangokkal. Hipnotikus, dinamikus és magával ragadó. Az elmúlt évek során több hazai és nemzetközi kiadónál is megjelentettek EP-ket és remixeket. Jelenleg első nagylemezük kiadására készülnek a Move Gently Recordsnál, amely a Geopard Tourist identitásának esszenciáját fogja bemutatni.

Köszönjük, hogy a jegyvásárlással támogatod további működésünket!

Péntek
Június 13.

English-friendly

Bibi Tomasi: Al cerchio delle tue mani (Kezeid körében) könyvbemutató / Libreria delle donne di Milano (Milánói Nők Könyvesboltja) az OFF-Biennálén

17:00 - ISBN+ - Bibi Tomasi: Al cerchio delle tue mani (Kezeid körében) könyvbemutató / Libreria delle donne di Milano (Milánói Nők Könyvesboltja) az OFF-Biennálén

+

Bibi Tomasi: Al cerchio delle tue mani Kiadó: BilderAtlas A Al cerchio delle tue mani (Kezeid körében) Bibi Tomasi fotókönyve, amely az olasz feminista mozgalom történetét meséli el képekben, a Libreria delle donne di Milano archívumából kiindulóan. A kötet a könyvesbolt fennállásának 50. évfordulója alkalmából jelent meg a BilderAtlas gondozásában. A könyv korábban nem publikált […]

Bibi Tomasi: Al cerchio delle tue mani
Kiadó: BilderAtlas

A Al cerchio delle tue mani (Kezeid körében) Bibi Tomasi fotókönyve, amely az olasz feminista mozgalom történetét meséli el képekben, a Libreria delle donne di Milano archívumából kiindulóan. A kötet a könyvesbolt fennállásának 50. évfordulója alkalmából jelent meg a BilderAtlas gondozásában. A könyv korábban nem publikált fényképek gyűjteménye, amelyek az első olasz feminista csoportok találkozóit és közösségi életét örökítik meg. A szerző, Bibi Tomasi – költő, író, újságíró, valamint a könyvesbolt egyik alapítója – sokoldalú alkotóként dokumentálta a mozgalmat. A kötetet Giorgia Basch, a könyv kiadója és kurátora, valamint Traudel Sattler a Libreria delle donne tagja mutatják be, összekapcsolva azt a könyvesbolt történetével és néhány kulcsfontosságú kiadvánnyal, amelyek ehhez a kötethez vezettek.

 

📍 Helyszín: ISBN
📍 Cím: ISBN (1085 Budapest, Baross u. 42.) 

📅 Időpont: 2025. június 13. (péntek), 17:00


A program támogatója: a budapesti Olasz Kultúrintézet

Péntek
Június 13.

English-friendly

Gyerekprogramok

Bicikli szerelde a Repair Caféval és a Cargonomiával

16:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Gurulj el a Kálváriára és mutasd meg a járgányod tapasztalt szemeknek, akik átnézik és segítenek javítani is, ha lenne mit. Vagy, ha már úgy áll a dolog, told el a biciklit és megnézzük mi a baj!

Gurulj el a Kálváriára és mutasd meg a járgányod tapasztalt szemeknek, akik átnézik és segítenek javítani is, ha lenne mit. Vagy, ha már úgy áll a dolog, told el a biciklit és megnézzük mi a baj!

 

Péntek
Június 13.

English-friendly

Workshop: Az affidamento feminista gyakorlata és a vágy politikája / Libreria delle donne di Milano (Milánói Nők Könyvesboltja) az OFF-Biennálén

14:00 - Workshop: Az affidamento feminista gyakorlata és a vágy politikája / Libreria delle donne di Milano (Milánói Nők Könyvesboltja) az OFF-Biennálén - Workshop: Az affidamento feminista gyakorlata és a vágy politikája / Libreria delle donne di Milano (Milánói Nők Könyvesboltja) az OFF-Biennálén

+

Az affidamento feminista gyakorlata és a vágy politikája A Libreria delle donne di Milano (Milánói Nők Könyvesboltja), amelyet 1975-ben alapítottak, és idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját, az egyik meghatározó politikai tér, ahol az olasz feminizmus gyakorlata és elmélete kialakult. A workshoppal az a célunk, hogy ráirányítsuk a figyelmet a kapcsolódás gyakorlatának az erejére és eredetiségére, […]

Az affidamento feminista gyakorlata és a vágy politikája

A Libreria delle donne di Milano (Milánói Nők Könyvesboltja), amelyet 1975-ben alapítottak, és idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját, az egyik meghatározó politikai tér, ahol az olasz feminizmus gyakorlata és elmélete kialakult.

A workshoppal az a célunk, hogy ráirányítsuk a figyelmet a kapcsolódás gyakorlatának az erejére és eredetiségére, különös tekintettel az úgynevezett „bizalomra” (affidamento). A női közvetítés gyakorlata megköveteli az egyéni különbségek tudatos felismerését és ápolását, hogy ezekből kiindulva új típusú, személyes és egyenrangú kapcsolatok jöhessenek létre – a munkahelyen, otthon, iskolában, vagy bármilyen társadalmi helyzetben. A nők szövetségre lépnek és megerősítik egymást a világgal szemben azáltal, hogy elismerik a köztük lévő különbségeket – a szabadság és az önkifejezés keresése során.

E gyakorlat révén a nők felismerik, hogy a saját vágyuk a közvetítés mozgatórugója. Röviden: „a vágy politikájáról” beszélhetünk.

Az affidamento tehát egyszerre működik személyes és politikai szinten, mivel belép a társadalmi kapcsolatok rendszerébe, és radikálisan átalakítja annak szimbolikus rendjét. Ez a gyakorlat tehát jóval túlmutat a nők jogainak elismerésén – kulturális szemléletváltást eredményez. Egy olyan korban, amikor a hagyományos patriarchális struktúrák meginognak, és a képviseleti demokrácia komoly válságban van, néhány férfi is felismerte a kapcsolatra épülő politikai gyakorlat értékét, amely lehetőséget ad számukra az önreflexióra. 

Helyszín: Közkincs Könyvtár 

További információk a Libreria delle donne munkásságáról: libreriadelledonne.it, valamint a közösségi médiafelületeken és az alábbi, a Memomi által készített dokumentumfilm:
👉 https://memomi.it/libreria-delle-donne

A workshopra ezen a linken regisztrálj: https://forms.gle/rGNu8zUZWCDz6Rpi6 

Csütörtök
Június 12.

English-friendly

Filmvetítés és beszélgetés: Derry – Mother Ireland

18:00 - ISBN+ - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Mother Ireland (1988), 51 min rendezte: Anne Crilly A Mother Ireland egy 1988-ban készült dokumentumfilm, amelyet Anne Crilly rendezett, és a Derry Film and Video Workshop (DFVW) készített. A film az ír nemzetállamiságért folytatott küzdelem és feminizmus kapcsolatát vizsgálja, különös tekintettel arra, hogyan ábrázolták Írországot nőként a kultúrában és a politikában. Történelmi felvételeken, fényképeken, politikai […]

Mother Ireland (1988), 51 min

rendezte: Anne Crilly

A Mother Ireland egy 1988-ban készült dokumentumfilm, amelyet Anne Crilly rendezett, és a Derry Film and Video Workshop (DFVW) készített. A film az ír nemzetállamiságért folytatott küzdelem és feminizmus kapcsolatát vizsgálja, különös tekintettel arra, hogyan ábrázolták Írországot nőként a kultúrában és a politikában. Történelmi felvételeken, fényképeken, politikai karikatúrákon és zenén keresztül mutatja be, hogyan alakították ezek a női szimbólumok az ír társadalom nőkkel szembeni elvárásait. A film különösen figyelemre méltó az olyan kulcsfontosságú politikai és kulturális szereplőkkel készített interjúi miatt, mint Mairéad Farrell, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) tagja, akit 1988 márciusában a brit különleges alakulatok végeztek ki egy gibraltári művelet során. A filmet a brit kormány az 1988. október 19-én bevezetett széles körű műsorszórási tilalma értelmében betiltották – részben Farrell interjúja miatt –, és csak cenzúrázott formában vetítették 1991-ben, a Channel 4 „Banned” (Betiltva) című sorozatában. A DFVW – amely az OFF-Biennále „ezek a falak nem minket védenek” című, a Merlinben megrendezett kiállításának része – egy női filmkollektíva volt, amelyet 1983-ban alapítottak Derryben azzal a céllal, hogy a helyi közösségek saját történeteiket mesélhessék el, különös tekintettel a nemek, a társadalmi osztályok és a gyarmatosítás örökségeinek metszéspontjaira. A kollektíva tagjai közé tartoztak Anne Crilly, Margo Harkin, Trisha Ziff és Stephanie English. Munkáikat a Channel 4 által támogatott 1982-es Workshop Egyezmény keretében tudták finanszírozni, amely a marginalizált közösségek reprezentációját bemutató filmek készítését tette lehetővé. A Mother Ireland és a DFVW munkája jelentős hatást gyakorolt az ír független filmművészetre és feminista művészetre, hozzájárulva a nők történeteinek és tapasztalatainak láthatóvá tételéhez.

A filmvetítést követően Sara Greavu, a DFVW archívum kutatója és kurátora beszélget Anne Crilly filmrendezővel.  

A filmet angol nyelven (és angol felirattal)

 

A Merlinben látható kapcsolódó installáció adatai: 

Sara GREAVU & Ciara PHILLIPS & Derry Film and Video Workshop 

Hogy életben tartsuk a másik képet…, 2025

Média installáció

A művészek jóvoltából

Csütörtök
Június 12.

Beszélgetés a háború pszichológiai hatásairól a Vészfrekvenciák című kiállításon

17:00 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

Hogyan lehet feldolgozni a traumát, ha az erőszak, a veszteség vagy a menekülés élménye személyes tapasztalatként is jelen van? Milyen nyomokat hagy a háborús trauma a túlélőkben? Bővebben…

A Vészfrekvenciák című kiállítás keretében megrendezett beszélgetés során a háborús trauma pszichológiai hatásait járjuk körül – különös figyelemmel azokra, akik civilként vagy menekültként kerülnek háborús helyzetbe, de szó lesz arról is, milyen szerepe lehet a művészetnek a feldolgozásban.

A beszélgetés résztvevői:

Teszáryh Judit, kiképző pszichodramatista és szociodramatista
Kepics Zsanett, a Cordelia Alapítvány miunkatársa

A beszélgetést Takács Dalma újságíró, művészetterapeuta moderálja.

Szerda
Június 11.

Beszélgetés a magyarországi LMBTQI-aktivizmus múltjáról és jelenéről

19:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Milyen utakat járt be a magyar LMBTQI mozgalom az elmúlt évtizedekben? Bővebben…

Hogyan formálódott az önszerveződés az 1980-as évek alatt, és milyen kapcsolatokat épített ki – vagy vesztett el – a politikai térrel? Mit tanulhatunk a múltból, és milyen kihívásokkal néz szembe ma az LMBTQI közösség Magyarországon?

Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Hanzli Péter és Nagy Sándor szerzőpáros „A magyarországi LMBTQI-mozgalom önszerveződése és viszonya a politikával az 1980-as évektől az ezredfordulóig” című tanulmánya

 

A tanulmány teljes terjedelemben elérhető itt:

Tanulmány letöltése





Jegyvásárlás

Szerda
Június 11.

Páldi Lívia kurátori záró tárlatvezetése a Pista Művészete című kiállításon

18:00 - Milestone Intézet - Bede Kincső – Pista művészete

+

Bár Bede Kincső sorozata, A Pista művészete (2015-2023), elsősorban személyes tapasztalatokból építkezik – különösen a nagyszülei közötti bonyolult és konfliktusokkal teli kapcsolatából – miközben különböző perspektívákat nyit meg a fotográfia lehetőségeiről és felelősségéről. Bővebben…

A mű, mint helyspecifikus installáció, különféle tereken és szobákon vezeti végig a nézőt, amelyek mindegyike a generációk közötti dinamika rétegzett történetének egy-egy fejezetét tárja fel. Bede elmossa a határokat a beállított képek, a fiktív történetek és a dokumentált események között. Az installáció nem csupán saját fotóit tartalmazza, hanem a nagyapja, Pista által készített tárgyakat és faszobrokat is. Ezen kívül dokumentumokat, leveleket, családi archív fényképeket és egy videómunkát is kapcsol hozzá.

Bede saját pozíciójáról és a fényképezőgép szerepéről is gondolkodik, amely nehéz helyzetekben mintegy pajzsként működött, egyszerre biztosítva számára egy határozott nézőpontot és a szükséges távolságtartást. Az eredmény egymásba fonódó kapcsolatok tablószerű, összetett feltérképezése, valamint egy sokrétű elmélkedés a sebezhetőségről, az egyéni- és közösségi emlékezet viszonyairól, valamint a fotográfiáról, mint a bántalmazó történetek sokoldalú megközelítésének erőteljes eszközéről.

Kurátor: Páldi Lívia

Szerda
Június 11.

Mit kezdhet a vészfrekvenciákkal a művészetterápia?

17:00 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

A saját élményű workshop során művészetterápiás gyakorlatok segítségével kapcsolódunk a kiállítás anyagához. Bővebben…

Közösen gondolkodunk a háborúhoz fűződő viszonyunk jelenlétéről életünkben, érintjük a kimondott vagy kimondatlan családi történetek elhúzódó hatását, és utakat keresünk a megismerésre és a megnyugvásra.

 

Kedd
Június 10.

English-friendly

Filmvetítés: Az életünk politikai mert a testünk az*

18:00 - ISBN+ - Filmvetítés: Az életünk politikai mert a testünk az*

+

(*A cím eredetileg Larry Achiampong Büntetés (Sorozat) AZ ÉLETÜNK POLITIKAI MERT A TESTÜNK AZ művéből származik.) Bővebben…

Az OFF-Biennále Budapest kísérőeseményeként egy válogatást mutatunk be videó- és hangművekből, amelyek a fekete és barna bőrű, migráns és marginalizált emberek és testek tapasztalatait tükrözik ellenséges, politikailag kontrollált környezetekben.

Az eseményt Páldi Lívia és Soós Borbála kurátorok vezetik be. A filmeket angol nyelven vetítjük. A teljes vetítési program hossza 77 perc.

 

Jay Bernard
Something Said, 2017, 7’33’’

 

Tizenhárom fekete fiatal életét követelte az 1981-es New Cross-i tűzvész, más néven a New Cross Massacre. Az állam, a média és a rendőrség közönyös kezdeti reakciója tovább mélyítette a gyászoló közösség fájdalmát. Jay Bernard Something Said című filmje queer nézőpontból dolgozza fel ezt a máig kísértő eseményt, és a tragédiát a brit fekete történelem szélesebb kontextusába helyezi. A film a londoni Grenfell-torony tragédiájának árnyékában és a szélsőjobboldali politika térnyerése közepette született. Két egymással összefonódó szinten vizsgálja a tűzvész örökségét: egyrészt feltárja annak társadalmi és politikai hatásait, másrészt bemutatja a queer jelen és a fekete radikális múlt közti személyes és mély kapcsolódást.

A Something Said a tűzvészt követő éjszaka képzeletbeli megidézése, középpontjában Yvonne Ruddockkal, aki születésnapját ünnepelte azon az estén, és a halálos áldozatok egyike lett. A film a tragédia továbbélő hatásait vizsgálja, különösen a Brexit utáni korszakban felerősödő fasizmus kontextusában, miközben Bernard saját transznemű tapasztalatait is beleszövi az elbeszélésbe. Akárcsak Surge című verseskötetét, ezt a filmet is a George Padmore Intézetben – egy észak-londoni, fekete történelemre fókuszáló kutatóközpontban – töltött művészeti rezidencia ihlette.

Jay Bernard Londonban élő interdiszciplináris író és művész, akinek munkássága a társadalomtörténeti gyökerű. A Sunday Times 2020-as év fiatal írójának választotta, első kötetéért, a Surge-ért pedig 2017-ben elnyerte a Ted Hughes-díjat. Bernard 2022-2023-ban a DAAD irodalmi ösztöndíjasa volt Berlinben, 2023-2024-ben pedig a párizsi Institute of Ideas and Imagination ösztöndíjasa.

A British Council támogatásával.

Larry Achiampong
A Letter (Side B) / Egy levél (B oldal), 2023, 20’00’’

A film két, Nagy-Britanniában, illetve Ghánában élő testvér történetén keresztül mutatja be, hogyan hat a történelem, a bevándorlás és a földrajzi távolság az emberi kapcsolatokra és érzelmekre. A régebbi és új technológiák, vizuális és hanghatások, valamint személyes élmények és beszélgetések felidézésének árnyalt alkalmazásával világít rá a mű azon intézményi struktúrák és viselkedésminták gyakorlatára, amelyek a migránsok és menekült családok életére fenyegetésként hatnak, illetve ezek társadalmi és politikai következményeire.

Az alkotás elmossa az idő határait, feltárva, miként szakítja meg és formálja a múlt a jelent. A filmben szerepelnek Achiampong által Ghánában forgatott friss felvételek, valamint archív anyagok a belgrádi Afrikai Művészetek Múzeumából, a Veda és Dr. Zdravko Pečar gyűjteményéből.

A film személyes nézőpontból szólal meg, és egy módosított Game Boy kamerát használ, amelyet Achiampong úgy alakított át, hogy HDMI-n keresztül mozgóképet rögzíthessen. A történetmesélés és a retro technológia ötvözésével lehetővé válik az időutazás és az úgynevezett „Sanko-idő” fogalmának felfedezése. Ezt a kifejezést Achiampong alkotta meg 2017-ben: a ghánai Adinkra szimbólumhoz, valamint az őshonos Akan „Sankofa” kifejezéshez kapcsolódik, amely azt jelenti: „menj vissza és hozd el”.

A British Council támogatásával.

Davinia-Ann Robinson
‘some intimacy, a meditation’ / „némi intimitás, egy meditáció”, 2022, 5’00’
A művész hangja, Ujjayi légzésgyakorlat

Davinia-Ann Robinson some intimacy, a meditation című műve egy hosszú, lassú, légzésre és felolvasásra alapuló gyakorlat és performansz, amelyben a művész azokat a gyarmati és ősi tájakat vizsgálja, amelyek testét és az általa lakott környezeteket formálták. 

A légzés és az ismétlés révén a mű megidézi az ősei jelenlétét a művész testében, miközben feltérképezi a transzatlanti rabszolga-kereskedelem és a Brit Kelet-indiai Társaság által okozott erőszakot, valamint az ősi gyökerek felszámolásával járó áttelepítéseket. 

A hang ezután a művész testének mozgásait idézi meg a földön, megkérdőjelezve, hogy mit jelent a fekete, barna és őslakos testek számára a „homorítás és hajlítás”, a „komposztálódás” a földben és a testben, miközben a „menekülés” (fugitivity) aktusait is megjeleníti.

A „menekülés” (fugitivity) fogalma a dekolonialista gondolkodásban a szabadság, ellenállás és önrendelkezés aktusait jelenti, amelyek a kolonializmus és a rasszizmus struktúráival szembeni aktív válaszlépések. Ez a megközelítés nem csupán a kolonializmus végét, hanem annak a kolonialitásnak a lebontását is jelenti, amely a hatalom, és a bizonyos fajta – mind testi, mind nyelvi –  tudások kolonialista struktúráiban gyökereznek. Így a „fugitivity” nem csupán a fizikai menekülésről szól, hanem olyan terek és gyakorlatok létrehozásáról is, amelyek ellenállnak és felforgatják a gyarmatosító normákat.

A British Council támogatásával.

 

Kader Attia
La Valise Oubliée / Az elfelejtett bőrönd, 2024, 32’12”

Három bőrönd, három történet, három egyéni sors, melyek a közös Történelem szálait szövik össze. Ezen a látszólag hétköznapi, sőt jelentéktelen tárgyon keresztül Kader Attia nemcsak saját családjának történetét meséli el, hanem az algériai függetlenségi harc névtelen szereplőiéit is – azokét a bátor és elkötelezett férfiakét és nőkét, akik az árnyékban küzdöttek a gyarmatosítás ellen. Legyen szó akár egy bőröndről, amelyet az 1950-es évek végén hagyott hátra egy ismeretlen algériai ellenálló a művész Jean-Jacques Lebel otthonában; vagy egy másikról, amelyre a feminista dekolonizációs gondolkodó, Françoise Vergès bukkant rá véletlenül egy párizsi utcán, benne saját családjának fényképeivel; vagy épp arról a bőröndről, amely Kader Attia édesapját kísérte útjain Franciaország és Algéria között – mindegyik egy-egy élet nyomát hordozza, összefonódva azzal a kollektív tudattalannal, amelyben átutazóként mindannyiunk személyes álmai is megelevenednek.

 A budapesti Francia Intézet és a Goethe-Institut Budapest támogatásával.

 

Imran Perretta

15 Days / 15 nap, 2018, 12’00’’

 

Miután 2016-ban felszámolták a Calais közelében lévő menekülttábort, amely a „Dzsungel” néven vált ismertté, a több száz ember, akik ott menedéket és közösséget találtak, ugyanolyan hirtelen módon váltak földönfutóvá, újabb szomorú epizóddal gyarapítva azt a megszakítottságot és elűzetést, amelyet már korábban is elszenvedtek az üldöztetés, korrupció és háborús következmények elől való menekülés során. 

 

Imran Perretta 15 days című videóját az az időszak inspirálta, amelyet Észak-Franciaországban töltött a Dzsungel korábbi lakóival, akik most a környező erdőkben és mezőkön élnek hajléktalanként. A mű címe nem az ott tartózkodásuk időtartamára utal, hanem tisztelgés egy személy gyorsan kitalált neve előtt, akivel Perretta barátságot kötött. A „15 days” álnév utalhat arra a túl rövid pihenőidőre, amely a legutóbbi ideiglenes táborának elpusztítása óta eltelt, de értelmezhető úgy is, mint egy szarkasztikus megjegyzés az idő végtelenségével kapcsolatban, amelyet a jobb és új élet reményében töltött el a bizonytalanság állapotában.

A British Council támogatásával.

Kedd
Június 10.

English-friendly

Biztos tű – kézi ruhajavítás a Kálvária téren

17:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Elszakadt, de nem tudod hogyan varrd meg? Bővebben…

Leszakadt, de nem tudod, mivel pótold?

Foltos, de nem tudod, hogyan fedd el?

Halogatod a ruhajavítást, már kidobnád vagy felújítanád, de nem értesz hozzá?

Legyél kezdő vagy haladó, segítségre van szükséged és közösségre vágysz, akkor gyere és varrjunk együtt a Kálvária téren! Fonalat, tűt, inspirációt adunk, te hozd magaddal javítandó ruhadarabodat.

Kedd
Június 10.

Gyerekprogramok

Foglalkozás csoportoknak Bede Kincső:Pista művészete kiállítás kapcsán

00:00 - Milestone Intézet - Bede Kincső – Pista művészete

+

Bede Kincső Pista művészete című kiállításhoz kapcsolódóan foglalkozások diákoknak saját korosztályon belüli párbeszédekhez.

Bede Kincső Pista művészete című kiállítása a Milestone épületében valósul meg. A kiállításhoz az intézet diákjaival közösen terveztünk egy több hetes folyamat alatt középiskolás osztályoknak és csoportoknak szóló foglalkozást, melyben saját tanulási folyamatukat tudják megosztani a jelentkező csoportokkal.
A foglalkozásokat a tervező csapat maga valósítja meg, tehát egyedülálló módon az alkalmak során saját korosztályon belüli párbeszéd tud létrejönni a művek, és az általuk felvetett témák kapcsán.
A program kb 60 percet vesz igénybe, és ingyenesen látogatható.
Jelentkezés és időpontegyeztetés – az edukacio@offbiennale.hu címen május 31-ig.

A pontos időpont egyeztetés alapján.

Vasárnap
Június 8.

Gyerekprogramok

GYIK Műhely foglalkozás gyerekeknek

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Bővebben…

Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután megfestünk temperával. Főszereplőnk egy kis üveggolyó lesz!

Korosztály: 7 – 12 év

A foglalkozás időtartama: 90 perc

 

Jegyárak:

Gyerek programjegy: 2 000 Ft

Felnőtt kísérő: 500 Ft

Kísérő jeggyel a gyermeket kísérő felnőtt megtekintheti a kiállítást a foglalkozás időtartama alatt. Egy gyermeket maximum 1 felnőtt kísérhet kiegészítő jeggyel. Minden további kísérőnek a kiállítás belépőjegy megvásárlása kötelező.

Kiállítás belépőjegyek
A műhelyről:

„A GYIK Műhely – Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely – 1975-ben Szabados Árpád, a MKE későbbi dékánja és Várnagy Ildikó elképzelései alapján a Magyar Nemzeti Galéria akkori vezetésének felkérésére jött létre. A műhely célja, hogy a kortárs művészet kérdéseit beépítse az alkotói folyamatokba és gondozza a tehetségeket. A GyIK tanárai művészek és művésztanárok.

A Műhely jelenőségét támasztja alá, hogy immáron második generációs GyIK-os gyerekek ismerkednek meg kortárs művészetpedagógiával, művészeti neveléssel, tehetséggondozással és ezzel párhuzamosan személyiség-fejlesztéssel és alkotáslélektannal.”

Bővebben: https://www.gyikmuhely.hu/fooldal

 

További időpontok: 

2025. május 11., 11:00

2025. május 18., 11:00

2025. június 01., 11:00

2025. június 15., 11:00

 

Vasárnap
Június 8.

Kurátori tárlatvezetés Lázár Eszterrel és Székely Katalinnal az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításban

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon…

Az ‘ezek a falak…‘ című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.

Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin

 

Szombat
Június 7.

Székely Katalin kurátori tárlatvezetése a Vészfrekvenciák című kiállításon

17:00 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

A hang gyakran válik a pszichológiai, sőt, a fizikai hadviselés eszközévé. A légitámadások és a bombarobbanások hangjai éppolyan pusztítóak lehetnek, mint az általuk okozott emberi veszteségek. Bővebben…

A légvédelmi szirénák és a bombázás hangjai által okozott szomatikus tünetek, a vadászgépek morajlása által kiváltott poszttraumás állapotok olykor ugyanolyan halálosak lehetnek, mint maguk a fegyverek. Az OFF-Biennále Budapest részeként egy egykori légó-pincében megrendezett Vészfrekvenciák című kiállítás olyan műveket mutat be, amelyek manipulálják és játékba hozzák a háború hangjait. Ezek az alkotások dekonstruálják, újrakomponálják és felülírják a konfliktusok zajait, lehetőséget kínálva egy olyan jövőkép megfogalmazására, amelyben a fegyverek talán végleg elhallgathatnak. A Blinken OSA Archivummal együttműködésben a kiállítás emellett egy kisebb válogatást mutat be a hidegháborús polgári légvédelem archív anyagaiból, valamint a nyolcvan éve történt Budapest ostromával kapcsolatos dokumentumokból.

Kiállító művészek: Lawrence Abu Hamdan (JO/UK), Nikita Kadan (UA), Jeneses Ádám – Kophelyi Dániel – Krasz Ádám (HU), Cal Kowal – Charlotte Moorman (US), Tuan Andrew Nguyen (VN/US), Open Group (UA), Páll Tamás (HU)

Kurátorok: Molnár Veronika, Székely Katalin

Szombat
Június 7.

Olvasókör Fáber Ágostonnal I Horváth Gideon: A legveszélyesebb ember

15:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Horváth Gideon A legveszélyesebb ember című projektje köré szervezett olvasókörünkben hat interjúalany személyes történetein keresztül vizsgáljuk meg, hogyan jelenik meg a félelem, a megbélyegzés, az önkép és a túlélés stratégiái egy rendszerszinten marginalizált csoport, Budapesten kívüli LMBTQ+ emberek tapasztalataiban. Bővebben…

Az olvasókör felépítése során törekszünk az elmélyült figyelemre és a közös gondolkodásra. A szövegeket teljes egészében nem küldjük ki előre, azonban lehetőséget biztosítunk a korábbi érkezésre és helyben való olvasásra.

A beszélgetést Horváth Gideon és Fáber Ágoston vezeti. Célunk, hogy közösen, kisebb csoportokban vagy plenárisan beszéljük át az olvasottakat. Az esemény keretében néhány kérdés segíti majd a fókuszált olvasást és a közös értelmezést, valamint a felvetett témák mélyebb kibontását.

Fáber Ágoston szociológus, fordító, az Új Egyenlőség és a Külgazdaság szerkesztője, a Kék Egyenlőség podcast házigazdája. Doktori fokozatát az ELTE Társadalomtudományi Karán szerezte. Jelenleg az intimitás társadalomelméleti és társadalomkritikai kérdéseivel foglalkozik.




Szombat
Június 7.

Otthon? Biztonságban? – Rendhagyó tárlatvezetés a Nők Egymásért Mozgalommal

14:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

A NEM! idei kampánya „Nők a családban – család a kapitalizmusban” címmel azt járja körül, hogy hogyan határozza meg és limitálja a hagyományos családi berendezkedés a nők szerepét sokszor nem csak az otthonukban, de általános társadalmi szinten is. Bővebben…

A családos életmód favorizálása ráadásul minden egyéb társas kapcsolódást is megnehezít és tömegeket szorít ki a társadalomból. A tárlatvezetésen a kiállítás egyes alkotásai mentén járjuk körül, hogyan vezet ez a nők és a társadalom más megkülönböztetett helyzetű csoportok kiszolgáltatottságához az otthonaikban és azon kívül is.

A NEM! egy baloldali feminista közösség, amely a kapitalizmus és a patriarchátus metszetében vizsgálja a nők helyzetét, figyelmet fordítva a rendszerszintű összefüggések felderítésére, a közösségépítésre és a feminista tudás hozzáférhetővé tételére.

Szili Noémi
A NEM! alapító tagja, biológus, alkalmi Tilos műsorvezető.

Szilasi Flóra
4 éve NEM! tag és a NANE és Patent egyesületek munkatársa.

 

Jegyvásárlás

Péntek
Június 6.

English-friendly

Bodyssey: Escape

19:00 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

Előadás a haza elvesztéséről, arról, hogy hogyan lehet feldolgozni a halált, hogy milyen érzés az otthontalanságban létezni… Bővebben…

Előadás a haza elvesztéséről, arról, hogy hogyan lehet feldolgozni a halált, hogy milyen érzés az otthontalanságban létezni, hogy mennyire szélsőségesek az emberek, hogy meg kell nézni, nem ítélni, csak egyszerűen jelen kell lenni és emberként viselkedni. Mert mindnyájan arra törekszünk egész életünkben, hogy valahol egy kicsit otthon érezhessük magunkat.

Kalandtúra és érintésterápia. Az utazás itt és most, veled történik – minden benned, veled, általad megy végbe.

Résztvevők: Keserű Imre, Toshev-Peller Cintia, Pignitzky-Németh Viktória, Mónus Szonja, Lőrincz Lotti, Nyáry Pál, Budavári-Dudla Zsolt, Herczeg Réka és Papp Katalin

Péntek
Június 6.

A Háttér Társaság különleges tárlatvezetése az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon

17:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Az OFF-Biennále Budapest ‘ezek a falak nem minket védenek’ című kiállításán ezúttal a Háttér Társaság tart különleges tárlatvezetést. Bővebben…

A vezetés során a kiállítás LMBTQ+ művei kerülnek bemutatásra különböző nézőpontok beemelésével: szó lesz identitásról, láthatóságról, a mindennapi túlélési stratégiákról is, valamint az LMBTQ mozgalom történetéről.

A tárlatvezetés nemcsak értelmezéseket kínál, hanem párbeszédre is hív: hogyan kapcsolódnak a kiállított művek a jelen társadalmi-politikai helyzetéhez, és mit jelent ma közösségként, egyénként létezni a keretek között és ellenében?

A tárlatvezetést Kozma Csaba, és Dombos Tamás tartják.





Péntek
Június 6.

MINDENTBELEHELY fórum

17:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Beszélgetés a közösségi építészetről és a részvételiségről a Kálvária téren az OFF-Biennále keretében megvalósult közösségi találkozóhely, a MINDENTBELEHELY apropóján. Bővebben…

A részvételi tervezésben élenjáró spanyol Recetas Urbanas építészcsapattal, valamint számos helyi civil szervezet és önkéntes részvételével egy közösségi találkozóhelyet álmodtunk, terveztünk meg és építettünk fel a Kálvária téren. A meghívott vendégekkel többek között arról beszélgetünk, hogy milyen módszerekkel vonhatók be a helyi közösségek a tervezésbe, hogy miként válhat a tervezés egy közösségformáló folyamattá és milyen tanúságok vonhatóak le a közösségi építészeti projektek kapcsán. A részvételi tervezés jó hazai gyakorlatai mellett, a megvalósítási folyamatban és a fenntarthatósági célokban rejlő kihívásokat is megvitajuk. 

 

A beszélgetés résztvevői:

Ungerhofer Dániel, építész, Széchenyi István Egyetem, Épülettervezési Tanszék

Köninger Szilárd és Tátrai Ádám építészek, Bazalt iskola/CAN Architects

Gerencsér Lilla, a Rév8 Zrt. operatív vezetője

Gyékiss Roland, a FiDo Ifjúsági Központ vezetője

 

A beszélgetést moderálják: Erőss Nikolett, Kálmán Rita, Lázár Eszter – a MINDENTBELEHELY projekt kurátorai


Helyszín: Kálvária tér, MINDENTBELEHELY

Időpont: 2025. június 6., 17.00 – 18.30


Mindenkit szeretettel várunk!

Támogatók: EU Kreatív Európa Program / European Education and Culture Executive Agency (EACEA), Közös Értékeink Program / Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV), Praktiker, Sika, Józsefvárosi Önkormányzat

A projektet az Európai Unió társfinanszírozza. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

A projekt az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységük tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.

További információ a MINDENTBELEHELY projektről:

https://offbiennale2025.hu/kiallitas/mindentbelehely-kozossegi-epiteszeti-projekt-a-kalvaria-teren/



Péntek
Június 6.

English-friendly

Perem – bizonytalanság és biztonság határán // FINISSZÁZS

17:00 - Bura Galéria - Perem – bizonytalanság és biztonság határán

+

Hol húzódik a biztonság határa? Mit jelent harmóniára lelni a kiszámíthatatlanban? Bővebben…

17:00 óra: Várhelyi Valentina ‘Védett terület’ c. záró
performansza
18:00 óra: tárlatvezetés a kiállító művészekkel
19:00-22:00 óra: Oliver SCH DJ set
Nyitvatartás: június 7-ig / cs-p-szo 15:00–19:00

A Perem – bizonytalanság és biztonság határán c. kiállítás ezekre a kérdésekre keresi a választ – nem kinyilatkoztatásokkal, hanem finoman rétegződő megközelítésekkel.
A kiállítás középpontjában a személyes élmény és az általános érvényű tapasztalat összefonódása áll: gyerekkori tárgyak, családi ebédlőasztalok, mindennapi ruhadarabok, az utca zajai válnak szimbólumokká egy nagyobb történetben.
A Perem egy olyan tér, ahol a törékeny remény, az összetartozás és az életigenlés újra és újra utat tör magának – még akkor is, ha csak egy lehullott morzsában vagy egy megdíszített kerítésben talál rá az ember.


Kiállító művészek: Farkas Aliz, Kunu Sándor Alex, Vajda Vendel, Várhelyi Valentina
Kurátorok: Farkas Clara, Lakatos Nikoletta, Oláh Norbert / a Bura Galéria csapata


A belépés ingyenes.
Támogatók:
British Council, Ukrainian Institute, Ferencvárosi önkormányzat

Csütörtök
Június 5.

Panelbeszélgetés az ukrajnai frontvonalakról és a háború reprezentációjáról

18:00 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

Az ukrajnai háború immár több mint két éve tart, de egyre inkább a háttérbe szorul a hírekben, miközben a harcok és azok következményei nap mint nap emberek életét alakítják át gyökeresen. Bővebben…

Ez a beszélgetés arra vállalkozik, hogy testközelből, személyes tapasztalatok és reflexiók segítségével mutassa be, mi történik valójában a frontvonalakon, és hogyan jelenik meg mindez a médiában, az irodalomban, a közbeszédben.

Résztvevők:
Vörös Szabolcs, újságíró
Földes András, dokumentarista újságíró
Terék Anna, költő, drámaíró

A beszélgetés során szó lesz arról, milyen valóság tárul fel a frontokon, hogyan formálja a médián keresztül a háború a nyilvánosság képét, és milyen szerepe lehet az irodalomnak vagy a személyes elbeszéléseknek a történtek megértésében.

Csütörtök
Június 5.

English-friendly

Gyerekprogramok

Hallasd a hangod! – Hangsziget alkotás

17:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

A Hallasd a Hangod! Közösségi zenei műhely kísérleti hangalkotási folyamatra invitálja az érdeklődőket. Bővebben…

Egy folyton változó hangfolyam, hangzó tér közösségi megalkotására lesz lehetőség a Mindentbelehelyen, ahol elektronikus és akusztikus hangkeltő eszközökkel, szinkronizált szintetizátorokkal, és effektezett mikrofonokkal kísérletezhetnek a jelenlévők.

 

Komenczi Bálint és Rózsa Balázs

hallasd.hu
https://www.facebook.com/hallasdmuhely

Csütörtök
Június 5.

English-friendly

Art Space Unlimited – Sérülékeny társadalmi csoportok a nemzetközi kortárs művészeti szervezetek homlokterében / projektzáró beszélgetés és könyvbemutató

17:00 - Merlin - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Az elmúlt 18 hónapban az OFF-Biennále és másik négy, európai művészeti szervezet egy olyan projektben vett részt, amely a kortárs képzőművészeti intézményekhez korlátozott hozzáféréssel rendelkező közösségekkel kezdeményezett együttműködésekről szólt. Bővebben…

A résztvevő szervezetek különböző művészet-mediációs programokat valósítottak meg, az OFF-Biennále így dolgozott együtt józsefvárosi civil szervezetekkel, azok közösségeivel és érdeklődő lakosokkal, akikkel együtt megterveztük és felépítettük a Kálvária téri MINDENTBELEHELY közösségi találkozóhelyet.

A projekt összegzéseként egy hat nyelven megjelenő fogalomtár készült, amely különböző, a partnerek számára útmutatóként és hivatkozási pontként szolgáltó kifejezést és az azokról készült szócikkeket tartalmazza. A Nem mondhatjuk, hogy megérkeztünk valahová, de azt sem, hogy nem – Közös fogalmaink glosszáriumá-ban az olyan túlhasznált fogalmak helyett, mint az inklúzió vagy a részvételiség, a saját közegünkből és a helyi kontextusból kiinduló tapasztalatainkat és dilemmáinkra reflektáltunk.

A beszélgetésen résztvevő hazai vendégekkel és nemzetközi partnereinkkel együtt egy World Cafe esemény keretében osszuk meg a tevékenységünket meghatározó közösségi művészeti tapasztalatainkat. A program az elkészült fogalomtárból válogatott kulcsszavakra épül (Megértve lenni, A térkialakítása/megtartása/átengedése, Önállósulás, Közösségek elérése, stb.), amelyekről tematikus asztaloknál kisebb csoportokban beszélgetünk a meghívott vendégek irányításával.

A fogalomtár magyar, angol, cseh, albán, német és spanyol nyelven elérhető a www.emotional-labor.eu oldalon, onnan nyomtatható PDF-ként vagy e-könyvként letölthető, vagy az angol nyelvű kiadása megrendelhető.

A beszélgetés résztvevői:

Bálint Mónika (a Civil Kollégium Alapítvány ügyvezető igazgatója)

Berecz Zsuzsa (a Pneuma Szöv. művészkollektíva alapító tagja)

Puszt Zsófia (a Lehetőségek tere munkatársa)

Valamint az Art Space Unlimited projekt résztvevői: tranzit.cz (Prága), < rotor > (Grác), La Escocesa (Barcelona), Shtatëmbëdhjetë (Pristina)


Az esemény angol nyelvű.

Helyszín: Merlin, Károly körút / Városháza park

Időpont: 2025. június 5., 17.00 – 18.30


Mindenkit szeretettel várunk!



Támogatók: EU Kreatív Európa Program / European Education and Culture Executive Agency (EACEA), Közös Értékeink Program / Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV), Praktiker, Sika, Józsefvárosi Önkormányzat

A projektet az Európai Unió társfinanszírozza. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

A projekt az Európai Unió „Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységük tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.

További információ az Art Space Unlimited és a MINDENTBELEHELY projektekről:

https://offbiennale2025.hu/kiallitas/mindentbelehely-kozossegi-epiteszeti-projekt-a-kalvaria-teren/

 

Szerda
Június 4.

Nem rossz könyvek – beszélgetés Kupihár Rebekával az OFF-Biennále keretében

19:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

A Nem rossz könyvek podcast sorozat és beszélgetés következő alkalma az OFF-Biennále Budapest „ezek a falak nem minket védenek” című kiállítása keretében valósul meg. Bővebben…

A Merlinben látható kiállítás címét Kupihár Rebeka egyik verséből kölcsönöztük, aki vendégünk lesz ezen az estén.

Kupihár Rebeka versei érzékeny lenyomatai a mindennapi élet feszültségeinek és törékenységeinek. Fiatal, nem heteronormatív nőként ír és él Magyarország jelenlegi politikai-társadalmi közegében, ahol a jobboldali túlkapások, propaganda, diszkrimináció és gazdasági egyenlőtlenség mindennapos tapasztalat. Írásaiban valós és képzeletbeli határokat lép át, mégis higgadt, ítélkezéstől mentes hangon szólal meg.



A beszélgetést Horváth Bence és Ott Anna, a Nem rossz könyvek podcast házigazdái vezetik.

 

Időpont: 2025. június 4., 19.00
Helyszín: Merlin, 1052 Budapest, Károly krt. / Városháza park

 

Szerda
Június 4.

A háború emlékezete diákok szemével

17:00 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

A Személyes történelem projektben résztvevő fiatalok olyan idős emberekkel beszélgettek, akiknek saját emlékeik vannak a második világháború idejéről. Az ő történeteik alapján készítették el Még emlékszem című rövidfilmjüket, melyet programunkon is megtekintünk. Bővebben…

A Zachor Alapítvány az Arks Foundation partneteként pedig egy olyan programban vett részt, amelyben öt különböző ország középiskolás diákjainak bevonásával létrehozzák a „Túlélők Múzeumát”. Kutatásuk az Oscar Schindler által megmentett zsidók élettörténeténetéből indult ki, majd a brněnec-i eseményekre reflektáló hazai történetekre fókuszált. A projekt eredménye a diákok munkájának köszönhetően egy 11 rollup-ból álló utazó kiállítás, melyet a Bunkerben is bemutatunk.

Borbás Gergő, Kallós Viola, Komoly Gabriella, Mészáros Mónika és a projektben résztvevő diákok

moderátor: Jakab György

Kedd
Június 3.

English-friendly

Filmvetítés: Petra Bauer, Looking for Jeanne (Keressük Jeanne-t)

18:00 - ISBN+ - Filmvetítés: Petra Bauer, Looking for Jeanne (Keressük Jeanne-t)

+

Az OFF-Biennále Budapest kísérő eseményeként a svéd film- és képzőművész Petra Bauer Looking for Jeanne (Keressük Jeanne-t) című négyrészes film projektjének első és harmadik részét vetítjük le. A sorozat a francia filmrendező Chantal Akerman 1975-ben készített filmje, a Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles nyomán készült. Bővebben…

Az eseményt Páldi Lívia kurátor vezeti be. A filmeket angol nyelven vetítjük. A teljes vetítési program hossza 132 perc.

 

Petra Bauer: Sisters!, 2011, 72’

A Sisters! című film Petra Bauer és a Southall Black Sisters az 1979-ben alapított radikális, úttörő londoni feminista és rasszizmusellenes szervezet együttműködésének eredménye. 

A Southall Black Sisters a fekete és más kisebbségi nőket támogatja (különös tekintettel azokra, akik nemi alapú erőszakot szenvedtek el), miközben a társadalmi és politikai egyenjogúságért kampányol. A szervezet életének egy hetét dokumentáló film a mindennapi munka bemutatásán keresztül szól hozzá a mai társadalomban a feminizmusról, a politikáról és az esztétikáról szóló vizuális vitához. 

Bauer filmje a politikai ellenállást a legköznapibb, hétköznapi formájában jeleníti meg.

A szervezet mindennapi működésének egy hetét dokumentálja és ezen keresztül nyit vizuális vitát feminizmusról, politikáról és esztétikáról a mai társadalomban. 

A film arra a kérdésre keresi a választ, mi történik, ha az 1970-es évek Női Felszabadítási Mozgalmának problémáit – különösen azokat, amelyeket a korabeli feminista filmkollektívák vizsgáltak – a jelenlegi politikai környezetben vetjük fel. Ennek kapcsán arra is rákérdez, melyek napjaink legfontosabb feminista kérdései a fekete és kisebbségi nők számára.

Petra Bauer módszere az 1970-es évek brit feminista filmkészítésének és -elméletének tanulmányozásán alapul. A Sisters! pedig azt mutatja be, milyen lehetőségeket kínálnak a mozgóképek arra, hogy társadalmi és politikai párbeszédek fókuszpontjává váljanak.

 

Petra Bauer: fifteen zero three nineteenth of january two

thousand sixteen, 2019, 62’

kétezer-tizenhat január tizenkilencedikén Carolina a világ másik felén tartózkodik, amikor otthonról telefonhívást kap: közlik vele, hogy mindkét fiát lelőtték. A gyilkosságoknak tizenhárom éves lánya is szemtanúja volt. Az első elérhető repülőjárattal hazautazik Stockholmba, de a legrosszabb már megtörtént: a kisebbik fia meghalt, a nagyobbik pedig kómában fekszik.

A kétezer-tizenhat január tizenöt nulla három január tizenkilencedike visszautasítja a svéd városok peremén zajló erőszak leegyszerűsítő, egydimenziós ábrázolását. Azt mutatja be, hogyan alakulnak át Carolina Sinisalo mindennapi rutinjai és gesztusai, miután gyermekeit meggyilkolják. Feltárja, hogyan őrzi meg egy otthon az emlékeket, miközben lehetőséget teremt az elutasításra és a változásra is. Hogyan válik a konyhaasztal a gyász, a történetmegosztás és a mozgósítás helyszínévé.

A kétezer-tizenhat január tizenöt nulla három január tizenkilencedike a Looking for Jeanne című négyrészes filmprojekt harmadik része, amely Chantal Akerman 1975-ös filmje, a Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles nyomán készült.

 

A FILM RENDEZŐINEK ÁLLÁSFOGLALÁSA

  1. január 6-a van. Mi – Marius (Dybwad Brandrud) és Petra (Bauer) – részt veszünk a Mondd ki a nevüket! elnevezésű megemlékezésen, amelyet egy fiatalokból álló csoport szervez. Ők azok, akik a 2000-es évek eleje óta a svéd külvárosokban elkövetett erőszak áldozatául esett barátaikra emlékeznek. Megosztják egymással emlékeiket, és tisztelegnek azok előtt, akik számukra sokkal többek, mint statisztikai adatok.

Mi is ott vagyunk a kameránkkal. Mindent lefilmezhetünk – kivéve a meggyilkoltak neveit, amelyeket pólókra nyomtattak. Ez elsőre paradoxnak tűnhet, de a fiatalok szempontjából tudatos ellenállási gesztus: elutasítják a fiatalokkal, a külvárosi élettel és a bűnözéssel kapcsolatos leegyszerűsítő, mainstream narratívákat. Szilárdan kézben tartják az emlékezés jogát, és nem engedik, hogy barátaik halálát idegen érdekek kisajátítsák.

A megemlékezésen találkozunk Carolina Sinisalóval, aki egy lövöldözés során vesztette el fiát, Robint – épp azon a napon, amikor betöltötte volna a 18. életévét. Beszélgetni kezdünk arról, milyen formák tehetik lehetővé az emlékezést a gyászoló családok saját feltételei szerint. Ez a beszélgetés elindít egy hosszabb párbeszédet és együttműködést köztünk – különösen arról, hogyan lehet Robin történetéről beszélni.

A kétezer-tizenhat január tizenöt nulla három tizenkilencedike című film ennek a közös munkának az eredménye: egy próbálkozás arra, hogy olyan filmet készítsünk, amely Carolina erőszakkal kapcsolatos tapasztalataiból indul ki, és ezekből épít egy új narratívát.

Kedd
Június 3.

A pszichológiai biztonság nem luxus / Nyitottak vagyunk x OFF-Biennále Budapest

17:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Regisztrálj most, és gondolkodjunk együtt a pszichológiai biztonságról! A pszichológiai biztonság nem luxus, nem kiváltság, hanem alapszükséglet. De hogyan érhetjük el egy munkahelyen? Bővebben…

A Nyitottak Vagyunk és az OFF-Biennále Budapest exkluzív közös rendezvényén több nézőpontból is körbejárjuk a témát: pszichológia, szervezetfejlesztés és művészet találkozik egymással egy programon belül. Válaszokat pedig kínálunk majd új kiadványunkban is, amelyet a program keretén belül mutatunk be.

A témát alaposan körbejárjuk egy kerekasztal-beszélgetésen szakértő vendégeinkkel: Várady Nórával (ügyvezető, Nyitottak Vagyunk), Somogyi Hajnalkával (kortárs művészeti kurátor, az OFF-Biennále Budapest vezetője és társkurátora), Garaj Zsuzsannával (coach, szervezeti tanácsadó, a Nyitottak Vagyunk munkatársa, a kiadvány szerzője), valamint Horváth Gideonnal, kiállító művésszel. A beszélgetést Kanicsár Ádám András moderálja.

A beszélgetés után vendégeink részt vehetnek egy exkluzív és izgalmas workshopon a pszichológiai biztonságról, illetve egy kurátori tárlatvezetésen is Lázár Eszterrel, ahol az „ezek a falak nem minket védenek” kiállítást tekinthetik meg a jelentkezők.

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött! A helyek száma limitált, így kérjük, regisztrálj minél előbb!

Időpont: 2025. június 3., kedd, 17:00–19:15
Helyszín: Merlin, 1052 Budapest, Károly körút / Városháza park

Kedd
Június 3.

ADHD Fonó

14:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

A magyar hagyományban a közösségi élet legfontosabb helyszíne a fonó volt, ahol az emberek összegyűltek, hogy a közösen learatott kendert és lent fonallá alakítsák, ami egy hatalmas közös eseménnyé nőtte ki magát.

Nemcsak a kapcsolódásban segítette a falubelieket, hanem ezáltal az udvarlást elősegítésében és a párválasztásban is. A falubeli közösség minden tagjának látogatnia kellett a fonót a közösség fenntartása érdekében.
Az alkotáson keresztüli kapcsolódás jótékony hatással van az emberi lélekre, a kézimunka pedig a mentális egészségre. Számos terápiás programban használnak hímzést, kötést-horgolást mert bizonyítottan enyhíti a depressziót, csökkenti a szorongást, segíti a szociális kapcsolódást építi az önbecsülést.
A workshop keretein belül minden látogató meghímezhet egy általa kiválasztott növényt a szimbólumtárból ami a növény jelentése által képes lehet rávilágítani a vendég adott élethelyzetére. Az ADHD Fonó célja a feladatra való összpontosított figyelem lekötése és a zavaró gondolatokon való rágódás elterelése. A hímzés technikájához nem szükséges különösebb kézügyesség, ugyanakkor fejleszti a finommotoros képességeket. A fókuszált figyelem gyakorlata enyhíti az álmatlanságot, a ritmizált mozdulatok pedig csökkentik a stresszt. Segít fókuszálni, visszatérni a jelenbe és megszabadulni egy időre a betolakodó gondolatoktól.
A közösségi kézimunka egy megnyugtató meditatív tevékenység, miközben kapcsolódunk a másikhoz. A kapcsolódás és a közös munka hatására enyhülhet a gátlás, és egy oldottabb felszabadultabb hangulatba kerülhetünk a gyakorlat által.
Projektvezető: Kuzma Eszter / FiDO

 

Kedd
Június 3.

Gyerekprogramok

Foglalkozás csoportoknak Bede Kincső:Pista művészete kiállítás kapcsán

00:00 - Milestone Intézet - Bede Kincső – Pista művészete

+

A program kb 60 percet vesz igénybe, és ingyenes. Jelentkezés és időpontegyeztetés – az edukacio@offbiennale.hu címen május 31-ig.

Bede Kincső Pista művészete című kiállítása a Milestone épületében valósul meg.

A kiállításhoz az intézet diákjaival közösen terveztünk egy több hetes folyamat alatt középiskolás osztályoknak és csoportoknak szóló foglalkozást, melyben saját tanulási folyamatukat tudják megosztani a jelentkező csoportokkal.

A foglalkozásokat a tervező csapat maga valósítja meg, tehát egyedülálló módon az alkalmak során saját korosztályon belüli párbeszéd tud létrejönni a művek, és az általuk felvetett témák kapcsán.

A program kb 60 percet vesz igénybe, és ingyenesen látogatható.

Jelentkezés és időpontegyeztetés – az edukacio@offbiennale.hu címen május 31-ig.

A pontos időpont egyeztetés alapján.

Vasárnap
Június 1.

Örkény X OFF felolvasószínház: BÁLINT BÁLINT MARCELL-PARTI NAGY BERTA: VISSZAVONULÁS A VILÁG VÉGÉRŐL

16:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Örkény X OFF felolvasószínház: BÁLINT BÁLINT MARCELL-PARTI NAGY BERTA: VISSZAVONULÁS A VILÁG VÉGÉRŐL

Örkény X OFF felolvasószínház: BÁLINT BÁLINT MARCELL-PARTI NAGY BERTA: VISSZAVONULÁS A VILÁG VÉGÉRŐL

Rendező: Mácsai Pál

 

A Visszavonulás a világ végéről két fiatal szerző darabja, történelmi groteszk, melyben a Moszkvánál veszteglő Napóleon seregének szétzüllését követhetjük nyomon. „Moszkvában vagyunk, 1812. szeptember 15-én. A város romokban, minden folyamatosan, egyenletesen, kitartóan lángol.” A pusztuló városban rekedt francia hadsereg a cár levelére vár, melyben megadja magát, a levél azonban nem érkezik meg. Beköszönt a tél, a dicsőséges sereg maradéka fosztogat és éhezik, miközben Napóleon és a marsallok igyekeznek fenntartani saját és katonáik lelkesedését. Egyetlen katona van csak – Marco, az olasz -, aki megpróbál a józan ész talaján maradni, túlélni, vodkát szerezni, megszökni, hiszen jövő csak akkor van, ha életben marad.

Minket alapvetően a semmi érdekelt, de abból a legnagyobb. A történelmi semmi, vagy máshogy: a semmi, ami történelmet ír. A semmi, amihez vér tapad (ugyanaz a semmi, amit annyira jó kiröhögni magunkból). A leomlás elkerülhetetlen hangzavara vonzott, de csak azért, hogy hallható legyen az utána lévő csönd. Ez az első kísérletünk felé.” (Bálint Bálint Marcell, Parti-Nagy Berta)

Bálint Bálint Marcell 2003-ban született, a Freeszfe segédrendező osztályának diákja, ELTE szabadbölcsészet szakos hallgató.

Parti-Nagy Berta 2003-ban született, a Freeszfe segédrendező osztályának diákja.

A helyfoglalás érkezési sorrendben történik.

Az ÖrkényXOFF felolvasószínházra megvásárolt jegyekkel nézőink AZNAP ELŐADÁS ELŐTT megtekinthetik a Merlinben kiállított műveket. A jegyek EGYSZERI belépésre jogosítanak fel.

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy az előadás a Merlin 1.emeleti nagytermében kerül megrendezésre, ami nem akadálymentesített, kizárólag lépcsőn közelíthető meg.

 

Jegyek ITT

Vasárnap
Június 1.

Gyerekprogramok

GYIK Műhely foglalkozás gyerekeknek

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

GYIK Műhely foglalkozása gyerekeknek az OFF-Biennále „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításához kapcsolódóan.  Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután […]

GYIK Műhely foglalkozása gyerekeknek az OFF-Biennále ezek a falak nem minket védenek” című kiállításához kapcsolódóan. 

Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután megfestünk temperával. Főszereplőnk egy kis üveggolyó lesz!

Korosztály: 7 – 12 év

A foglalkozás időtartama: 90 perc
Jegyárak:

Gyerek programjegy: 2 000 Ft

Felnőtt kísérő: 500 Ft

Kísérő jeggyel a gyermeket kísérő felnőtt megtekintheti a kiállítást a foglalkozás időtartama alatt. Egy gyermeket maximum 1 felnőtt kísérhet kiegészítő jeggyel. Minden további kísérőnek a kiállítás belépőjegy megvásárlása kötelező.

Kiállítás belépőjegyek
A műhelyről:

„A GYIK Műhely – Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely – 1975-ben Szabados Árpád, a MKE későbbi dékánja és Várnagy Ildikó elképzelései alapján a Magyar Nemzeti Galéria akkori vezetésének felkérésére jött létre. A műhely célja, hogy a kortárs művészet kérdéseit beépítse az alkotói folyamatokba és gondozza a tehetségeket. A GyIK tanárai művészek és művésztanárok.

A Műhely jelenőségét támasztja alá, hogy immáron második generációs GyIK-os gyerekek ismerkednek meg kortárs művészetpedagógiával, művészeti neveléssel, tehetséggondozással és ezzel párhuzamosan személyiség-fejlesztéssel és alkotáslélektannal.”

Bővebben: https://www.gyikmuhely.hu/fooldal

 

További időpontok: 

2025. május 11., 11:00

2025. május 18., 11:00

2025. június 08., 11:00

2025. június 15., 11:00

 

Vasárnap
Június 1.

Kurátori tárlatvezetés Lázár Eszterrel és Molnár Veronikával az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon…

Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.

Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin

 

Szombat
Május 31.

English-friendly

Filmvetítés: Melanie Bonajo, Night Soil Trilogy

18:00 - ISBN+ - Filmvetítés: Melanie Bonajo, Night Soil Trilogy

+

Az OFF-Biennále Budapest kísérőeseményeként bemutatjuk Melanie Bonajo holland művész Night Soil című videótrilógiáját. Bővebben…

Az eseményt Soós Borbála kurátor vezeti be. A filmeket angol nyelven vetítjük.


Melanie Bonajo Night Soil Trilógiája kísérleti dokumentumfilmek sorozata, egy lírai utazás az ellenállás és megújulás szívébe. Bonajo ajahuaszkát használó nőkkel, szexmunkás aktivistákkal és alternatív gazdálkodókkal való intim találkozásokon keresztül élénk képet fest olyan életekről, amelyek kihívást intéznek a globális kapitalizmus és a patriarchális normák uralma ellen. A trilógia minden egyes filmje egy-egy fejezet ebben a felfedezésben:

Night Soil – Fake Paradise, 2014, 32 perc
A pszichedelikus növényi orvoslás világába merülve a film az ajahuaszka szertartásokon résztvevő nők hangját emeli ki. Személyes beszámolókat mutat be az amazóniai szerrel kapcsolatos spirituális és testi élményekről, különös hangsúlyt fektetve a női nézőpontra, amelyet a pszichedelikus szerekkel kapcsolatos kutatások hagyományosan elhanyagoltak. ban.

Night Soil – Economy of Love, 2015, 32 perc
A film egy brooklyni székhelyű női aktivista mozgalmat mutat be, amely a szexmunkát a nők hatalomvisszaszerzésének eszközeként közelíti meg, miközben megkérdőjelezi a társadalmi tabukat, és a szexualitás befogadóbb értelmezését hirdeti..A mozgalom célja, hogy minden nemet segítsen, tanítson és megerősítsen a női orgazmusban rejlő erő felismerésében. Emellett amellett érvelnek, hogy változzon a szexmunkáról és a nemi szerepekről használt nyelvezet, és egy olyan szemlélet felé mozduljunk el, amely a test és a lélek kölcsönös tiszteletén és megértésén alapul..

Night Soil – Nocturnal Gardening, 2016, 50 perc
A trilógia harmadik része olyan nőket mutat be, akik alternatív értékrend szerint élnek, és saját közösségeket hoztak létre.. Ezek a nők a más közösségekkel, növényekkel, állatokkal és elemekkel való kapcsolatot, kommunikációt és érzékenységet képviselik. Mindannyian saját módján kapcsolódnak a társadalmi mozgalmakhoz és az önszerveződéshez, miközben saját módjukon kutatják a spirituális anarchiát és a magányos vad létformát.

Ezeken a narratívákon keresztül Bonajo arra ösztönzi a nézőket, hogy kérdőjelezzék meg az emberek, a természet és a technológia közötti mesterséges határokat. A gyakran marginalizált vagy illegálisnak ítélt gyakorlatokra összpontosítva a trilógia a társadalmi normák újraértékelésére és a természeti világgal való kapcsolódás újragondolására ösztönöz. Bonajo műve felhívás arra, hogy közösen felfedezzünk és elfogadjunk olyan alternatív életmódokat, amelyek az emberek közti kapcsolatot, a fenntarthatóságot és az elnyomó rendszerek lebontását helyezik előtérbe.

Támogatta a Holland Nagykövetség.

Melanie Bonajo (szül. 1978, Hollandia) queer, nem-bináris holland művész, filmkészítő, szexológiai testmunkás, szomatikus szex coach és oktató, ölelés workshop facilitátor és aktivista. Videóin, előadásain, fényképein és installációin keresztül a kapitalista rendszerben való együttélés jelenlegi dilemmáit vizsgálja, valamint az egyre csökkenő intimitás és az elszigeteltség témáival foglalkozik az egyre sterilebb, technológiai világunkban. Azt kutatja, hogy a technológiai fejlődés és az árualapú örömök hogyan növelik az elidegenedés érzetet, és szüntetik meg a hovatartozásának érzését.
Bonajo a Gerrit Rietveld Akadémián tanult, és rezidens művész volt az amszterdami Rijksakademie voor Beeldende Kunstban (2009–10) és a New York-i ISCP-nél (2014).
2014-ben kezdett dolgozni a monumentális Night Soil Trilógián, amely a következő részekből áll: Night Soil – Fake Paradise (2014), Night Soil – Economy of Love (2015) és Night Soil – Nocturnal Gardening (2016).
2016-ban megjelent a Progress vs Regress, majd 2017-ben a Progress vs Sunsets. Ez az új trilógia a sebezhető csoportok techno-kapitalista fejlődés általi kihalását vagy veszélyeztetettségét vizsgálja, de az érzések és gondolatok absztrakt értelemben vett kihalását is. A TouchMETell (2019) című művében Bonajo arra hívja fel a gyerekeket (és felnőtteket), hogy gondolkodjanak és beszéljenek az intimitásról, határaikról és testtudatosságukról. 2022-ben a When the body says Yes a holland pályázat nyerteseként mutatták be a Velencei Biennálén. Munkái továbbra is széles körben szerepelnek nemzetközi projektekben, 2025-ben Bonajo önálló kiállítással jelentkezik t például a németországi Kunstpalais Erlangenben és a finnországi Pori Múzeumban.




Szombat
Május 31.

English-friendly

Biztos tű – kézi ruhajavítás a Kálvária téren

14:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Elszakadt, de nem tudod hogyan varrd meg? Bővebben…

Leszakadt, de nem tudod, mivel pótold?

Foltos, de nem tudod, hogyan fedd el?

Halogatod a ruhajavítást, már kidobnád vagy felújítanád, de nem értesz hozzá?

Legyél kezdő vagy haladó, segítségre van szükséged és közösségre vágysz, akkor gyere és varrjunk együtt a Kálvária téren! Fonalat, tűt, inspirációt adunk, te hozd magaddal javítandó ruhadarabodat.

Szombat
Május 31.

English-friendly

Gyerekprogramok

Magséta

13:30 - CEU Nyitott Galéria - Az élet nyomai

+

A CEU Nyitott Galériában megtekintjük Az élet nyomai című kiállítást, amely az emberi és nem emberi élet közötti kölcsönös függőségi viszonyrendszereket vizsgálja, különös tekintettel a természet és a társadalom kapcsolatára, valamint a mobilitás és jog kérdéseire egy ellenséges környezetben. Bővebben…

A tárlatlátogatást követően beszélgetésre kerül sor Köves Alexandra ökológiai közgazdásszal és Soós Borbálával, a kiállítás egyik kurátorával.


A program zárásaként közösen aktiváljuk a kiállítás részét képező OFF-Magkönyvtárat: egy rövid “magséta” után, közös rituálét és magültetést tartunk a közeli Széchenyi István téren.

Köves Alexandra ökológiai közgazdász, a Corvinus Egyetem habilitált docense, az Ökológiai Közgazdaságtan Kutatóközpont vezetője, az Európai Ökológiai Közgazdaságtani Társaság elnöke. Az ökológiai közgazdaságtanhoz, a nemnövekedéshez és a döntéstudományokhoz kapcsolódó tárgyakban oktat és kutat, egy fenntarthatóbb és igazságosabb gazdaság kialakításának lehetőségeit keresve. Kutatási területét igyekszik szélesebb közönség elé tárni: „Zöld egyenlőség” címmel magyar podcast sorozatot vezetett több mint 180 epizóddal, valamint az Economics for Rebels angol nyelvű podcast alapítója és házigazdája.

Soós Borbála londoni kurátor, a művészeti és ökológiai kutatások aktív szószólója, résztvevője és szervezője.Gyakorlata választ ad, felkavarja illetve gazdagítja a környezeti gondolkodást és a kapcsolódó sürgős társadalmi, politikai problémákat. Feminista, queer, kelet-európai hangként megkérdőjelezi az uralkodó narratívákat és elősegíti a közös gondolkodást. AStanley Picker Galéria kurátora és az OFF-Biennále 2025 társ-kurátora, és olyan intézményekkel dolgozott együtt, mint az Eastside Projects, a Tenderpixel és a Kunsthalle Bratislava. Korábbi OFF-projektjei (Forecasting a Broken Past, Collaboration Beyond Consensus) a kollektivitással és az ellenállással foglalkoztak.

Szombat
Május 31.

English-friendly

Gyerekprogramok

Női tekintetek Budapesten – Közösségi textil életút-térkép alkotás

12:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Gyere és alkossunk meg együtt egy közös női életút-térképet, ami nők Budapesthez (és más helyekhez) kapcsolódó egyéni és kollektív élményeit mutatja be!

Egyéni, helyekhez kötődő történeteket gyűjtünk össze a közös alkotásban, és azt térképezzük fel, hogy mennyire hasonlóak vagy éppen különbözőek az élethelyzeteink, útjaink, városi lépteink.

A közösségi eseményen különböző művészeti eszközökkel fogunk dolgozni, előtérbe helyezve a textileket és textilműves technikákat. A részvételhez semmilyen művészeti előképzettség nem szükséges, a programon biztosítunk anyagokat és technikai segítséget is. A programhoz folyamatosan lehet csatlakozni, és addig lehet maradni, ameddig jól esik.

Hozz magaddal az eseményre saját, kidobásra ítélt textileket és építsd bele őket egy maradandó közösségi alkotásba!

Az esemény szorosan kapcsolódik Rachel Fallon and Alice Maher a kiállításon bemutatott The Map című művéhez, és egyben a „Női tekintetek Józsefvárosban” programsorozat továbbgondolása, amelynek korábbi alkalmain helyi nők gondolatait, tapasztalatait, emlékeit és érzéseit mutattuk be egy közösen elkészített szubjektív térképen, majd megterveztünk egy számunkra ideális városi környezetet is.


A programot Donáth Anna Róza, Thury Lili és Tóth Eszter, a „Női tekintetek Józsefvárosban” korábbi alkalmainak szervezői tartják.

Szombat
Május 31.

Gyerekprogramok

Rajzos workshop gyerekeknek a Pagony kiadó illusztrátoraival

10:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Kőszeghy Csilla mesekönyv illusztrátor vezetésével a gyerekek krétával rajzolhatnak egy közös képet a betonra. Az egyéni puzzle darabkákból öszeeálló házba így végül minden belefér, ami a gyerekek számára a biztonságot és az örömet jelenti. Iván Zsuzsanna illusztrátor foglalkozásán pedig a gyerekek egy maguk által választott kavicsból és a számukra legkedvesebb dolgokkal kidekorált kendőből készíthetnek amulettet, […]

Kőszeghy Csilla mesekönyv illusztrátor vezetésével a gyerekek krétával rajzolhatnak egy közös képet a betonra. Az egyéni puzzle darabkákból öszeeálló házba így végül minden belefér, ami a gyerekek számára a biztonságot és az örömet jelenti.

Iván Zsuzsanna illusztrátor foglalkozásán pedig a gyerekek egy maguk által választott kavicsból és a számukra legkedvesebb dolgokkal kidekorált kendőből készíthetnek amulettet, melyet haza is vihetnek magukkal, és később is szolgálhatja érzelmi biztonságukat.

Szombat
Május 31.

Kiállításra hangoló Adnijóga alkalmak

09:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

A gyakorlás során szándékunk, hogy felfrissülve indíthassuk együtt a hétvégét, és a mentális egészségünket is karban tartsuk.

A gyakorlás során szándékunk, hogy felfrissülve indíthassuk együtt a hétvégét, és a mentális egészségünket is karban tartsuk.

Az órákon való részvétellel egy jó ügyet is támogatsz, hiszen az AdniJóga egy társadalmi vállalkozás, amely azzal a céllal jött létre, hogy hátrányból induló emberekhez is eljuthasson a jóga általi nyugalom. Ezek az alkalmak jótékonysági órákat szponzorálnak, így állami gondozásban, szegénységben élő gyerekek, átmeneti otthonban lakó vagy sérült gyermeket nevelő anyák is rendszeresen mozoghatnak profi jógaoktatók segítségével.

A jógaórákhoz kezdőként és haladóként is csatlakozhatsz.

Egy jógaóra 60 perces.

Oktatók: Tóth-Baranyi Tamara, Szabó Dóra Kata

További időpontok:

2025. június 14., 09:00

Az órákra kényelmes, jól szellőző ruhában érdemes érkezned, és ha teheted, hozz magaddal jógamatracot! Előzetes jógában való jártasság vagy hajlékonyság nem szükséges.

Várunk Téged szeretettel!

 

A programra megvásárolt belépőjeggyel, látogatóink megtekinthetik a Merlinben kiállított műveket. A jegyek egyszeri belépésre jogosítanak.

 

Jegyvásárlás

 

Péntek
Május 30.

English-friendly

Garderie Nocturne (2021) – dokumentumfilmvetítés a Holnapután Minden megváltozik kiállításon

19:30 - Koszorú utca 25-27. - Holnapután minden megváltozik

+

Filmvetítés eredeti nyelven, angol felirattal. 3000 Huf, regisztrációhoz kötött. Bővebben…

GARDERIE NOCTURNE (2021)
ducomentary film
Dir: Moumouni Sanou (1h 07m)
In original languages with English subtitle


Bobo-Dioulasso, Burkina Faso. Every night, Madame Coda welcomes the children of sex workers into her home. Garderie nocturne follows the routine of several mothers who call on her services. Burkinabé director Moumouni Sanou lingers on the moments of intimacy they share with their babies.
Moumouni Sanou has managed to gain the trust of everyone involved in this unique set-up, together with a huge amount of insight into the lives of Odile and Farida, both of whom rely on Ms Coda’s services. He tenderly observes all aspects of their situation, including domestic work, downtime and the most intimate moments of motherhood, as well as their relationship to Ms Coda and how she raises their children. Female experience is at the heart of the film, and men and the fathers of these children remain absent.

Mikor: 2025.05.30. péntek 19:30
Hol: Magánlakás, 1084 Budapest Koszorú utca 25-27.
3000huf
Regisztráció: holnaputanminden@gmail.com

The film is part of the program series related to the exhibition The Day After Tomorrow Everything Will Change.




Péntek
Május 30.

Különleges tárlatvezetés Vonnák Diánával a Vészfrekvenciák című kiállításon

17:30 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

Vonnák Diána tárlatvezetése Ukrajnában végzett antropológusi és szépírói terepmunkáján keresztül értelmezi a kiállítást, összekapcsolva az archív hanganyagokat a háborút hangjaira reflektáló ukrán művészek verseivel, hanganyagaival és a saját hangfelvételeivel, amelyeket a 2022 februárja óta Ukrajnában töltött 7 hónap alatt készített. Hogyan változtatja meg a légiriadó, a légvédelem, a kijárási tilalom csendje a városi hangképet, a […]

Vonnák Diána tárlatvezetése Ukrajnában végzett antropológusi és szépírói terepmunkáján keresztül értelmezi a kiállítást, összekapcsolva az archív hanganyagokat a háborút hangjaira reflektáló ukrán művészek verseivel, hanganyagaival és a saját hangfelvételeivel, amelyeket a 2022 februárja óta Ukrajnában töltött 7 hónap alatt készített. Hogyan változtatja meg a légiriadó, a légvédelem, a kijárási tilalom csendje a városi hangképet, a stressz és a szorongás a zajokra adott testi és érzelmi válaszainkat? Mik a háború hangjai a lövészároktól távol – és milyenek az új csendek?

Péntek
Május 30.

Kőkőkő játék

17:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Szerveződjünk, de mint barátok, igaz szeretetben, értő türelmes figyelemben. Csináljuk meg amit eddig nem mertünk, legyünk öncélú rosszcsontok, trollok, végre engedjük el a messi célokat és érezzük jól magunkat, ne várjunk tovább.

Milyen érzés ezt játszani?


Nem verseny és nem sport. Nem jóga és nem meditáció. Mégis különös lelki, idegrendszeri és mentális változásokat élhetsz át a hatása alatt. Nem jóslás és nem szellemidézés. Mégis történhetnek általa váratlan és csodás események. Így szól az ajánlat. A többi: meglepetés és titok. De nem azért mert nem lesz ideírva, hanem mert senki sem tudja – amíg meg nem történik. Ez a trükk: az élet kibontakozása előre nem sejthető módokon. Hasonlóan, mint a víz alá merülés – nem könnyű, de ha jártasságot szerzel ebben az újfajta állapotban, otthonossá és kényelmessé válik számodra.

Ez a játék célja, ez a siker!


Kétszemélyes kooperatív játék felnőtteknek.
Nincs pontszerzés, nem lehet legyőzni egymást.

A játék menete:
MEGFIGYELÉS – TRÜKKÖZÉS -MESÉLÉS – PIHENÉS

Csütörtök
Május 29.

Molnár Veronika kurátori tárlatvezetése a Vészfrekvenciák című kiállításon

18:30 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

A hang gyakran válik a pszichológiai, sőt, a fizikai hadviselés eszközévé. A légitámadások és a bombarobbanások hangjai éppolyan pusztítóak lehetnek, mint az általuk okozott emberi veszteségek…

A hang gyakran válik a pszichológiai, sőt, a fizikai hadviselés eszközévé. A légitámadások és a bombarobbanások hangjai éppolyan pusztítóak lehetnek, mint az általuk okozott emberi veszteségek. A légvédelmi szirénák és a bombázás hangjai által okozott szomatikus tünetek, a vadászgépek morajlása által kiváltott poszttraumás állapotok olykor ugyanolyan halálosak lehetnek, mint maguk a fegyverek. Az OFF-Biennále Budapest részeként egy egykori légó-pincében megrendezett Vészfrekvenciák című kiállítás olyan műveket mutat be, amelyek manipulálják és játékba hozzák a háború hangjait. Ezek az alkotások dekonstruálják, újrakomponálják és felülírják a konfliktusok zajait, lehetőséget kínálva egy olyan jövőkép megfogalmazására, amelyben a fegyverek talán végleg elhallgathatnak. A Blinken OSA Archivummal együttműködésben a kiállítás emellett egy kisebb válogatást mutat be a hidegháborús polgári légvédelem archív anyagaiból, valamint a nyolcvan éve történt Budapest ostromával kapcsolatos dokumentumokból.

Kiállító művészek: Lawrence Abu Hamdan (JO/UK), Nikita Kadan (UA), Jeneses Ádám – Kophelyi Dániel – Krasz Ádám (HU), Cal Kowal – Charlotte Moorman (US), Tuan Andrew Nguyen (VN/US), Open Group (UA), Páll Tamás (HU)

Kurátorok: Molnár Veronika, Székely Katalin

Csütörtök
Május 29.

Függőleges tiltakozás – Kontextus

18:00 - CEU Nyitott Galéria - Az élet nyomai

+

Függőleges tiltakozás / Vertical protest a Kontextus Program záróeseménye a CEU előtti köztéren és az épületben

Hordozható talapzat / Portable Pedestal
(Előre) ledöntött szobor, köztéri intervenció
15 perc csend / 15 minutes of silence
Új kontextus a szerbiai diáktüntetések tiszteletére
20:10

My desktop news
Vetítés a CEU Nádor utca 15 homlokzatára
20:30-21:30

Kontextus csere: a köztér személyes tér / Context Exchange: public space is personal space
Egy magánlakás eseményei az utcán
20:30-21:30

Performative activity booklet
A Kontextus Program naplója, Illés Haibo és Melykó Richárd foglalkoztató füzete a félév performatív praxisaival

OFF-Biennále feat Kontextus Program
+1 óra nyitvatartás a Kontextus osztály tagjaival, vezetés, beszélgetés és ültetés a Traces of Life kiállításon
CEU Nyitott Galéria, 18:00-19:00

Tojásfőzés, pecsételés / Egg boiling, stamping
CEU kávézó, 18:30-20:00

Zászlóbontás / Flag raising
19:00
BRAVO2025
Kiadvány bemutató és beszélgetés
106-os terem, 19:30


Kontextus osztály, 2025_1: Agócs Gyöngyvirág, Albert Eszter, Anton Flóra, Bagdal Zoltán, Bakos Anna, Bényi Lilla, Bodor Sára Vera, Csitneki Nóra, Domokos Ferenc, Füge Bori, Gulyás Helga, Harmati Jázmin Veronika, Hecker Sára, Hegedűs Luca, Horváth Franciska, Horváth Olivér, Imre Orsolya, Juraszek Krisztina, Kerekes Júlia, Kertész Ádám, Laczkó Anikó, Magyar Míra Mónika, Majsai Virág Eszter, Makai Panna, Makay Anikó, Maron Veronika Klára, Máthé Kamilla, Mészáros Luca, Nándori Boróka, Osztheimer Borbála, Primecz-Munkácsi Lőrinc, Szabó Zsinka, Szalai Gréta, Székely Lili, Tomcsányi Sára, Tóth Boglárka, Völgyi Anna, Zalányi Csaba
A program a DemocraTease: Democratic Participation through Artistic Thinking keretében, a European Cultural Foundation támogatásával valósul meg.

Szerda
Május 28.

English-friendly

Queer zine-készítő workshop a Háttér Társasággal

18:00 - ISBN+ - Venom Zine Library az OFF-Biennálén

+

Az idei OFF-Biennálén ismét összeülünk – vágunk, ragasztunk, rajzolunk, írunk, nyomdázunk, festünk – hogy megmutassuk, mit jelent számunkra a queer ellenállás a jelenlegi politikai környezetben. A zine (ejtsd: zín) egy kis példányszámú, saját kiadású magazin, ami szólhat bármiről, ami téged érdekel, vagy fontos neked. Ezen az alkalmon azon fogunk közösen gondolkozni, hogy kinek mit jelent […]

Az idei OFF-Biennálén ismét összeülünk – vágunk, ragasztunk, rajzolunk, írunk, nyomdázunk, festünk – hogy megmutassuk, mit jelent számunkra a queer ellenállás a jelenlegi politikai környezetben.

A zine (ejtsd: zín) egy kis példányszámú, saját kiadású magazin, ami szólhat bármiről, ami téged érdekel, vagy fontos neked. Ezen az alkalmon azon fogunk közösen gondolkozni, hogy kinek mit jelent a queer ellenállás 2025-ben, mi a személyes, közösségi és társadalmi jelentősége. A zine, amelyben mindenkinek lehetősége lesz a saját nyelvén és formavilágával rögzíteni a saját üzenetét, lehet verseskötet, illusztrációk gyűjteménye, képregény, felhívás, manifesztó, személyes vallomás, információs füzet, térkép, egyedi alkotás, vagy bármi, amit bele tudsz sűríteni pár oldalba. A workshop elején beszélgetni fogunk kicsit a zine-ek történelméről, eszköztáráról, és segítünk inspirálódni, illetve megtalálni a legjobb formát a mondandód megjelenítéséhez. Alkossunk együtt, és fedezd fel velünk hogyan lehet a zine az aktivizmus és az önkifejezés eszköze!

A workshop ingyenes, és mi visszük az alapanyagokat (de ha van régi magazinod, szívesen látjuk), tőled csak annyit kérünk, hogy regisztrálj itt: https://forms.gle/5yByy5HjniEqwDg17

Kedd
Május 27.

English-friendly

Filmvetítés: A női rítusok körforgása: filmek a DAVRA kollektívától

18:00 - ISBN+ - Filmvetítés: A női rítusok körforgása: filmek a DAVRA kollektívától

+

A DAVRA egy közép-ázsiai művészekből álló kollektíva, amelyet Saodat Ismailova filmrendező 2021-ben alapított, és amely a térség közös kulturális örökségét kutatja. A davra egy perzsa eredetű szó, jelentése kör. „A kör jelentheti az embereknek egy bizonyos körét, egy gyülekezőhelyet vagy egy olyan közösséget, amelynek a tagjai egymással találkoznak. A közép-ázsiai régióban a világegyetemet és a körülöttük lévő világot is hagyományosan körként értelmezték az emberek.”

Az ezek a falak nem minket védenekcímű kiállításhoz kapcsolódóan az OFF-Biennále a közép-ázsiai DAVRA kollektíva filmjeiből mutat be egy válogatást.

A vetítést Lázár Eszter kurátor vezeti fel.


A DAVRA egy közép-ázsiai művészekből álló kollektíva, amelyet Saodat Ismailova filmrendező 2021-ben alapított, és amely a térség közös kulturális örökségét kutatja. A
davra egy perzsa eredetű szó, jelentése kör. „A kör jelentheti az embereknek egy bizonyos körét, egy gyülekezőhelyet vagy egy olyan közösséget, amelynek a tagjai egymással találkoznak. A közép-ázsiai régióban a világegyetemet és a körülöttük lévő világot is hagyományosan körként értelmezték az emberek.”

A kollektíva négy tagja által készített filmek a női rituálékról szólnak: a női test ciklikusságáról, amely az emberi jelenlétet szimbolizálja a Földön, ahol az élet és a halál is folyamatos körforgásban van.
A rituálék a chilltan, a spirituális segítők szellemei körül forognak – amely egy szent és láthatatlan női lényekből álló közösség, és amely a közép-ázsiai animista spiritualitás kiindulópontja. A filmekben a meseszerű elemek és a mindennapi élet rituáléi összefonódnak, ahogy a történelmi múlt és az ősi örökség is összeolvad a jelen valóságával. A nők közös élményei megteremtik az összetartozás érzését, amely kapcsolódhat egy konkrét helyhez – egy otthonhoz, egy házhoz, vagy egy menedékhez, amit egy női védelmező hozott létre az erőszakot elszenvedett nők számára –, de ugyanúgy megjelenhet egy melegséget és biztonságot sugárzó, várandós női test formájában is, amely a természet életet adó erejét szimbolizálja.

 

A bemutatásra kerülő filmek: 

  • Aida Adilbek: Köbelek, 2023, 2.25 min
  • Saodat Ismailova: Bibi Seshanbe, 2022, 52 min
  • Nazira Karimi: Maiday Isin Shygaru, 2021, 3.18 min
  • Nazilya Nagimova: Chulpan – The Mother, 2022, 11 mi

A program hossza: 88 perc

A filmeket angol felirattal vetítjük. 





Vasárnap
Május 25.

Örkény X OFF felolvasószínház: MAGÁNSZENVEDÉLY

16:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Örkény X OFF felolvasószínház: MAGÁNSZENVEDÉLY

Krasznahorkai László művei alapján összeállította és dramatizálta Bazsányi Sára

Örkény X OFF felolvasószínház: MAGÁNSZENVEDÉLY

 

Krasznahorkai László művei alapján összeállította és dramatizálta Bazsányi Sára

Rendező: Bazsányi Sára és Terhes Boldizsár

Elérkezett a vége (…), ahonnét nincsen tovább, vagyis van, de az már csak és kizárólag az úgynevezett szomorúlefelé…

A darab Krasznahorkai László öt novellájának és két regényének részleteiből áll össze. A magánszenvedély tárgya: a művészet és annak magányos befogadása. A közös szálra felfűzött szövegrészletek két különböző hangon szólalnak meg: az egyik a művészet keltette érzelmekben tocsogó szereplőké, a másik az őket elemző Megfigyelőé. A belső és a külső nézőpontok váltogatása révén Krasznahorkai monologikus, ellentmondást nem tűrő ábrázolásmódján belül mégiscsak megjelenhet a többszólamúság, és felerősödhet a szövegek játékossága.

Az előadásban felhasznált művek: Az ellenállás melankóliája, Christo morto, Fenn az Akropoliszon, Gyilkos születik, Herscht 007769, Hova nézel, Magánszenvedély

Tavaly végeztem a Magyar Képzőművészeti Egyetem láványtervező szakán, ahol hamar kiderült, hogy nem csak a színház vizuális oldala érdekel. A dramaturg- és a rendezői munkát először Viktor Pelevin Az éneklő kariatidák című kisregényéből készült előadásban próbálhattam ki, amit a szaktársaimmal közösen mutattunk be a Trafó klubtermében. Az ott kapott lendület vitt tovább ehhez a projekthez, amelynek első megmutatkozását láthatják az érdeklődők.” (Bazsányi Sára)

A helyfoglalás érkezési sorrendben történik.

Az ÖrkényXOFF felolvasószínházra megvásárolt jegyekkel nézőink AZNAP ELŐADÁS ELŐTT megtekinthetik a Merlinben kiállított műveket. A jegyek EGYSZERI belépésre jogosítanak fel.

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy az előadás a Merlin 1.emeleti nagytermében kerül megrendezésre, ami nem akadálymentesített, kizárólag lépcsőn közelíthető meg.

 

Jegyek ITT

Vasárnap
Május 25.

Sanghaj utca – Három séta a Józsefvárosi piacon / Megnyitó

14:00 - Józsefvárosi piac - Sanghaj utca – Három séta a Józsefvárosi piacon

+

Ki az idegen, ki a kívülálló és ki az, aki otthont ad?

Az elmúlt évtizedben számos régióból érkeztek háborús menekültek vagy gazdasági bevándorlók az országba. A város szövetében sokszor láthatatlanul, máshol láthatóbban jelenik meg a „kívülállók közössége”.
A Magyarországon élő diaszpórák a társadalmi kirekesztés és bizalmatlanság miatt gyakran alkotnak szoros közösségeket, saját „világokat” teremtve. A város szövetében gyakran feltűnnek „fordított terek”, olyan helyi vállalkozások, amelyeket Magyarországon letelepedett bevándorlók vezetnek.

A személyzet saját nyelve, eltérő társadalmi normái, vagy az ismeretlen árucikkek a kívülállóság érzését kelthetik a többségi társadalom tagjaiban. Az egyik legsokrétűbb példa erre a Józsefvárosi Piac, vagyis a Kínai Piac; belépve a területre az ember azonnal elveszíti minden koordinációs pontját.

Mégis, itt ki van otthon és kinek a szabályai vannak érvényben?

A projekt három egyénileg végigjárható séta a piac területén, mely kérdéseket tesz fel egyéni és társadalmi szinten az idegenségről, az otthonról, a biztonságról, a hozzáférhetőségről, ugyanakkor olyasfajta univerzális érzéseket hív elő, amellyel bárki azonosulhat.



Kezdőpont koordinátái:
47°29’19.3″N 19°05’48.1″E

(A “BÁRDI AUTÓ” feliratú bejárat előtt. )



FONTOS: a sétához szükséged lesz okostelefonra, vagy valamilyen zene lejátszó készülékre és saját fülhallgatóra is. Ezeket hozd magaddal! A hanganyagot előre töltsd le a készülékedre, vagy legyen interneted hogy le tudd játszani!


Praktikus: A Józsefvárosi piacon a talaj nem mindig egyenletes, ügyelj a léptedre. Ha kisgyerekkel veszel részt, a hordozót ajánljuk a babakocsi helyett. Érdemes egyedül sétálni a hanganyag hallgatás közben, majd később összegyűlni és megbeszélni a tapasztalatokat.



Séták


 1. Paczolay Zsófia: Kőbánya Expressz

Hossz: 30”

Közreműködők: Paczolay Zsófi (narráció), Somló Dávid (hang design)

Felhasznált hang, zene: A Józsefvárosi piacon felvett helyi hangok

蘇聰 (Cong Su):美夢成真 (album: Dreams Come True) / song: 美美的夢 (The Dream Of Mei Mei)

郭峰 (Guō Fēng): 黄色 (album: Yellow) / song: 戀 (Love)

蓮明一派 – (T at Ming Pair) – 禁色 (Forbidden Pleasure)

鄧麗君 (T eresa T eng) – 忘記他 (Forget Him)


2. Móró Zsófia: Kórus

Hossz: 19”

Közreműködők: Hungary Starlight Choir

Felhasznált hang, zene:

„Hegyi dal” Yimeng-hegyi népdal

Csöndes dal, 1997, Csiky Boldizsár

„A világnak melegszívű emberekre van szüksége ” 1986, Liu Huan


3. Illés Haibo és Melykó Richárd: Ismeretlen Anyatigrisek

Hossz: 20”

Közreműködők: Vecsernyés Anna (hang), Illés Haibo (propaganda felirat hang), Melykó Richárd (szerkesztés)

Felhasznált hang, zene: iu takahashi – Dew

Survivor – Eye of the tiger

Külön köszönet: Gulyás Mihály, Jordán Bibiána, Kovács Luca

 

Kiállító művészek: Melykó Richárd – Illés Haibo, Móró Zsófia, Paczolay Zsófia

Konzulensek: Beck Fanni, Somló Dávid

Kurátorok: Petrányi Luca, Solymár Fanni / Useless Galeri

Kurátori asszisztens: Farkas Benedek

 

A belépés ingyenes.

Vasárnap
Május 25.

Kurátori tárlatvezetés Kálmán Ritával és Páldi Líviával, valamint Téglák performansz az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Kurátori tárlatvezetés Kálmán Ritával, Páldi Líviával és Táglák performansz, az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik […]

Kurátori tárlatvezetés Kálmán Ritával, Páldi Líviával és Táglák performansz, az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.



Téglák Teherletételi performansza Koltay Dorottya Szonja installációjához kapcsolódóan

Tedd le, Mama, tedd le, tedd le, bánatodat vedd le! Tettük ide, tettük oda, dajkáltuk, altattuk, titkoltuk terhünket, most letennénk. A Téglák teherletételi performanszukon bútemetésre készülnek. Nyelvet keresnek, hogy elmeséljék, mit rejtenek a falak, inkább leomlanak estig, lehet felépülnek reggelre, de nem hallgatnak. Bánat, bánat, de nehéz vagy, leteszlek, itt bennem, nem neked lesz helyed, nem lesz itt ez jó!


Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin

 


Jegyek ITT

Szombat
Május 24.

Látod a fától az erdőt? – vitaszínház

19:00 - CEU Nyitott Galéria - Az élet nyomai

+

A Véleményed szerint! a Freeszfe Egyesület és a Közszín Kollektíva együttműködésében készült vitaszínházi eseménysorozat. A program, amely minden alkalommal más-más témát állít a középpontba, arra hív, hogy az egyetemes emberi és társadalmi kérdésekről gondolkozzunk és beszélgessünk.

A Véleményed szerint! a Freeszfe Egyesület és a Közszín Kollektíva együttműködésében készült vitaszínházi eseménysorozat. A program, amely minden alkalommal más-más témát állít a középpontba, arra hív, hogy az egyetemes emberi és társadalmi kérdésekről gondolkozzunk és beszélgessünk. A vitaszínházi forma néhány jelenet és állítás felvázolásával moderált keretek között nyújt lehetőséget a véleménymegosztásra és esetleges nézőpontváltásra. Ha van véleményed, oszd meg velünk; ha nincs, hallgasd meg másokét!

Sorozatunk következő előadása a Nyitott Galéria Az élet nyomai című kiállításához kapcsolódóan az ember és természet viszonyát, egymásra gyakorolt hatását járja körül. Hol van az ember helye a természetben? Kinek nagyobb a másikra gyakorolt hatalma? Te biztonságban érzed magad ma a Földön?

Szombat
Május 24.

English-friendly

Önvédelmi workshop nőknek

16:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Biztonságban érzed magad..?

Biztonságban érzed magad..?

Ha nem – miért nem?
És mi segíthetne benne, hogy jobban biztonságban érezd magad?

A Női Önvédelmi Workshopon ezekből a kérdésekből kiindulva beszélgetünk, játszunk, ​ tudatosodunk és gyakorlunk. Együtt reflektálunk majd a testünkhöz és a környezetünkhöz fűződő viszonyunkra, az önvédelem szempontjából. A foglalkozás gyakorlati részén pedig kipróbálhattok néhány egyszerű, de hasznos önvédelmi mozdulatot is!

Ez a workshop neked szól, ha van kedved megtapasztalni a saját erődet és a női csoport erejét.

dr. Nógrádi Noá önvédelmi oktató, nőjogi szakértő (@onvedelem.noknek.bp)

esőnap: 06.04. 17.00

Regisztráció ITT

 

Szombat
Május 24.

Horváth Gideon: Artist-talk – A legveszélyesebb ember

15:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Az OFF-Biennále Budapest keretében Horváth Gideon mesél legújabb „A legveszélyesebb ember” című projektjéről az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításhoz kapcsolódóan.

A művész betekintést ad a munkafolyamatba, az alkotás mögött húzódó hosszútávú kutatásba, valamint a szobrokhoz és interjúkhoz kapcsolódó történetekbe.

A projekt középpontjában egy egyszerű, mégis megrázó kérdés áll: ki a legveszélyesebb ember? E kérdés mentén Horváth olyan társadalmi csoportokhoz fordult, akik gyakran a közbeszéd peremére szorulnak – Budapesten kívül élő szexuális kisebbségekhez. A velük készített interjúk radikálisan személyes hangvételű mikrotörténeteken keresztül világítanak rá arra a rendszerszintű elnyomásra, mindennapi küzdelmekre, amelyek a láthatatlanságba kényszerítik ezeket az életeket.

 

Jegyek ITT

Szombat
Május 24.

Fajgerné Dudás Andrea: Háj’m Vénusz workshop

15:00 - Koszorú utca 25-27. - Holnapután minden megváltozik

+

Fajgerné Dudás Andrea 2013 óta foglalkozik a hájjal a művészetében. Háj’m Vénusz happeningjein hájas tésztát készít a közönséggel, pucolják a hájat és a folyamatokon keresztül a látványról és érzésekről beszélget a résztvevőkkel. Hitka Viktória tányérjairól fogyasztják a kész hájas süteményt (ami a sós és édes határán van), melyek újabb gondolatokat vetnek fel. A workshop folyamatos, […]

Fajgerné Dudás Andrea 2013 óta foglalkozik a hájjal a művészetében. Háj’m Vénusz happeningjein hájas tésztát készít a közönséggel, pucolják a hájat és a folyamatokon keresztül a látványról és érzésekről beszélget a résztvevőkkel. Hitka Viktória tányérjairól fogyasztják a kész hájas süteményt (ami a sós és édes határán van), melyek újabb gondolatokat vetnek fel. A workshop folyamatos, bármikor be lehet kapcsolódni.
Gyertek, dolgozzátok le fölösleges zsírfeleslegeimet!
Helyszín: Koszorú utca 27. 32-es csengő, 3. emelet, jobbra

Szombat
Május 24.

English-friendly

School of Disobedience: The physiology of transformation

14:30 - School of Disobedience / 1111 Gallery - School of Disobedience: The physiology of transformation

+

Somatic drawing workshop / FREE

A journey into formlessness through voice and gesture. The workshop offers a dual approach — first through sound as an embodied release, then through drawing as a visual translation of transformation.

Szombat
Május 24.

Székely Katalin kurátori tárlatvezetése az Élet nyomai című kiállításon

12:00 - CEU Nyitott Galéria - Az élet nyomai

+

Székely Katalin kurátori tárlatvezetése az Élet nyomai című kiállításon

Az élet nyomai című kiállítás az emberi és nem emberi élet kölcsönös függőségi viszonyrendszerét vizsgálja, és bemutatja, hogy egy ellenséges környezetben milyen jogi vagy éppen mobilitási kérdések merülnek fel a kérdéssel kapcsolatban. A természet túl gyakran válik fegyverré a katonai inváziók és a nemzeti határvédelem szolgálatában. A természet kontrollálása – akárcsak az embereké – már régóta a háborús arzenál részévé vált. Ennek a küzdelemnek a tétje az a hatalom, amely meghatározza, ki számít szívesen látott vendégnek bizonyos területeken, és ki nem. Kit szorítunk ki, és kinek a javára? Milyen összetett erők irányítják ezeket a helyeket? És milyen értékrendszer mentén cselekszünk, amikor bizonyos orchideafajok megőrzését állítjuk szembe kiszolgáltatott embercsoportok, például menekültek elutasításával?

Kiállító művészek: Forensic Architecture (UK), Hanna Rullmann (NL) – Faiza Ahmad Khan (IN), OFF Magkönyvtár – A jövő magjai

Kurátorok: Soós Borbála, Székely Katalin

Az esemény a CEUFeszt keretében valósul meg.

Szombat
Május 24.

Gyerekprogramok

Rajzos workshop gyerekeknek a Pagony kiadó illusztrátoraival

10:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Kőszeghy Csilla mesekönyv illusztrátor vezetésével a gyerekek krétával rajzolhatnak egy közös képet a betonra. Az egyéni puzzle darabkákból öszeeálló házba így végül minden belefér, ami a gyerekek számára a biztonságot és az örömet jelenti. Iván Zsuzsanna illusztrátor foglalkozásán pedig a gyerekek egy maguk által választott kavicsból és a számukra legkedvesebb dolgokkal kidekorált kendőből készíthetnek amulettet, […]

Kőszeghy Csilla mesekönyv illusztrátor vezetésével a gyerekek krétával rajzolhatnak egy közös képet a betonra. Az egyéni puzzle darabkákból öszeeálló házba így végül minden belefér, ami a gyerekek számára a biztonságot és az örömet jelenti.

Iván Zsuzsanna illusztrátor foglalkozásán pedig a gyerekek egy maguk által választott kavicsból és a számukra legkedvesebb dolgokkal kidekorált kendőből készíthetnek amulettet, melyet haza is vihetnek magukkal, és később is szolgálhatja érzelmi biztonságukat.

Péntek
Május 23.

Remport Ádám (TASZ) különleges tárlatvezetése a Biztonsági határok című kiállításon

18:00 - Margit körút 5/A - Biztonsági határok

+

A különleges, szubjektív tárlatvezetés során Remport Ádám, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza hívja közös gondolkodásra a látogatókat, a műveken keresztül a megfigyelés, állami kontroll és a személyes szabadság határterületeit vizsgálva….

A különleges, szubjektív tárlatvezetés során Remport Ádám, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza hívja közös gondolkodásra a látogatókat, a műveken keresztül a megfigyelés, állami kontroll és a személyes szabadság határterületeit vizsgálva.

A program fókuszában a megfigyelés jogi vonatkozásai állnak: szó lesz a Pegasus-ügy tanulságairól, a legfrissebb hazai és nemzetközi szabályozásokról, valamint arról, hogy milyen válaszokat adhat a jogállam az egyre kifinomultabb megfigyelési technológiák kihívásaira. A beszélgetés nemcsak konkrét esetekre és szabályozási példákra reflektál, hanem arra is, hogyan képezhetnek ellenállási pontokat a műalkotások ezekkel a folyamatokkal szemben.

Hogyan válik a biztonság ígéretéből kontrollgyakorlás? Meddig terjedhet az állam tekintete? Mit tehetünk polgárként, aktivistaként, művészként? Ezekről a kérdésekről gondolkodunk együtt egy interaktív formában, ahol a közönség nemcsak nézője, hanem résztvevője is lehet a közös értelmezésnek.

 

Péntek
Május 23.

Bede Kincső tárlatvezetése a Pista Művészete című kiállításon

17:30 - Milestone Intézet - Bede Kincső – Pista művészete

+

Bár Bede Kincső sorozata, A Pista művészete (2015-2023), elsősorban személyes tapasztalatokból építkezik – különösen a nagyszülei közötti bonyolult és konfliktusokkal teli kapcsolatából – miközben különböző perspektívákat nyit meg a fotográfia lehetőségeiről és felelősségéről….

Bár Bede Kincső sorozata, A Pista művészete (2015-2023), elsősorban személyes tapasztalatokból építkezik – különösen a nagyszülei közötti bonyolult és konfliktusokkal teli kapcsolatából – miközben különböző perspektívákat nyit meg a fotográfia lehetőségeiről és felelősségéről. A mű, mint helyspecifikus installáció, különféle tereken és szobákon vezeti végig a nézőt, amelyek mindegyike a generációk közötti dinamika rétegzett történetének egy-egy fejezetét tárja fel. Bede elmossa a határokat a beállított képek, a fiktív történetek és a dokumentált események között. Az installáció nem csupán saját fotóit tartalmazza, hanem a nagyapja, Pista által készített tárgyakat és faszobrokat is. Ezen kívül dokumentumokat, leveleket, családi archív fényképeket és egy videómunkát is kapcsol hozzá.
Bede saját pozíciójáról és a fényképezőgép szerepéről is gondolkodik, amely nehéz helyzetekben mintegy pajzsként működött, egyszerre biztosítva számára egy határozott nézőpontot és a szükséges távolságtartást. Az eredmény egymásba fonódó kapcsolatok tablószerű, összetett feltérképezése, valamint egy sokrétű elmélkedés a sebezhetőségről, az egyéni- és közösségi emlékezet viszonyairól, valamint a fotográfiáról, mint a bántalmazó történetek sokoldalú megközelítésének erőteljes eszközéről.

Kurátor: Páldi Lívia

Péntek
Május 23.

Gyerekprogramok

Ingyenes múzeumpedagógiai foglalkozás

10:00 - Képező Galéria - Ingyenes múzeumpedagógiai foglalkozás

+

Mi az a biztonság? Hogyan foglalkozik a kortárs művészet ezzel az illékony fogalommal?

Művészetpedagógiai foglalkozást hirdetünk a 2025-ben megrendezett OFF-Biennálehoz kapcsolódóan 5-12. osztályosoknak!

Mi az a biztonság? Hogyan foglalkozik a kortárs művészet ezzel az illékony fogalommal?

Művészetpedagógiai foglalkozást hirdetünk a 2025-ben megrendezett OFF-Biennálehoz kapcsolódóan 5-12. osztályosoknak!

A Biennále idei tematikája a biztonság témakörére épül. Mikor építünk falakat magunk köré? Miként épülnek falak a társadalomban? Keresztül látunk vajon ezeken a falakon? A külföldi és hazai művészek munkáikban ezeknek a bizonytalanság érzet miatt húzott kereteknek a ledöntését célozták meg. A kiállításban szó esik társadalmi problémákról, nemzetiségi kérdésekről, gyarmatosításról és feminizmusról, a múlt és jelen között húzódó szakadékokról, a személyes határokról. Foglalkozásunk során interaktív módon, játékok segítségével, a műveket szemlélve, hasonló kérdésekről beszélgetünk. A tárlatvezetéssel egybekötött élménydús foglalkozás segít elmélyülni ezekben a témakörökben.

Időpontok:

  • május 21. (szerda)
  • május 23. (péntek)
  • BETELT! május 28. (szerda)
  • BETELT! június 4. (szerda)
  • BETELT! június 5. (csütörtök)
  • BETELT! június 6. (péntek)
  • BETELT! június 11. (szerda)
  • BETELT! június 12. (csütörtök)

A foglalkozások 10:00-tól kezdődnek és 70 percet vesznek igénybe.

A részvétel ingyenes de regisztrációhoz kötött, melyet a hello@kepezo.hu e-mail címen tehetnek meg!

Figyelem! Az eseményen fotó és videó készülhet.

Szerda
Május 21.

English-friendly

School of Disobedience: Right for Fight

19:00 - School of Disobedience / 1111 Gallery - School of Disobedience: Right for Fight

+

Fájdalmas szerelem, vak tisztánlátás, harmónikus konfliktus, szabad fogság, vigyázni akarok rád, de egyre csak bántjuk egymást, ha magadhoz láncolsz, elengedsz…

Fájdalmas szerelem, vak tisztánlátás, harmónikus konfliktus, szabad fogság, vigyázni akarok rád, de egyre csak bántjuk egymást, ha magadhoz láncolsz, elengedsz. Együtt is akarunk maradni, de szakítani is, egyedül lenni és együtt is, véget vetni ennek, de mégis folytatni, határokat szabni-átlépni-szabni-átlépni, elveszni aközött, hogy „igen”, „nem”, „talán”…

Tele ellentmondásokkal, ellentétes érzelmekkel, ambivalens reakciókkal, paradox döntésekkel, szenvedélyes és irracionális választásokkal, ez a duett a szerelmet védőfelszerelés nélküli küzdősportként értelmezi, amelyben két kiszolgáltatott harcos folyamatosan átírja a szabályokat, tárgyal a hatalomról, küzd egymással, egymás ellen, egymás mellett, egymásért. Kétségek és meggyőződések, feszültségek és gyengédségek, beleállások és mélyzuhanások között elveszve kimerítik és kiüresítik testüket, szívüket és lelküket, kiteszik magukat integritásukért, méltóságukért és szabadságukért.

Szerda
Május 21.

Gyerekprogramok

Ingyenes múzeumpedagógiai foglalkozás

10:00 - Képező Galéria - Ingyenes múzeumpedagógiai foglalkozás

+

Mi az a biztonság? Hogyan foglalkozik a kortárs művészet ezzel az illékony fogalommal?

Művészetpedagógiai foglalkozást hirdetünk a 2025-ben megrendezett OFF-Biennálehoz kapcsolódóan 5-12. osztályosoknak!

Mi az a biztonság? Hogyan foglalkozik a kortárs művészet ezzel az illékony fogalommal?

Művészetpedagógiai foglalkozást hirdetünk a 2025-ben megrendezett OFF-Biennálehoz kapcsolódóan 5-12. osztályosoknak!

A Biennále idei tematikája a biztonság témakörére épül. Mikor építünk falakat magunk köré? Miként épülnek falak a társadalomban? Keresztül látunk vajon ezeken a falakon? A külföldi és hazai művészek munkáikban ezeknek a bizonytalanság érzet miatt húzott kereteknek a ledöntését célozták meg. A kiállításban szó esik társadalmi problémákról, nemzetiségi kérdésekről, gyarmatosításról és feminizmusról, a múlt és jelen között húzódó szakadékokról, a személyes határokról. Foglalkozásunk során interaktív módon, játékok segítségével, a műveket szemlélve, hasonló kérdésekről beszélgetünk. A tárlatvezetéssel egybekötött élménydús foglalkozás segít elmélyülni ezekben a témakörökben.

Időpontok:

  • május 21. (szerda)
  • május 23. (péntek)
  • BETELT! május 28. (szerda)
  • BETELT! június 4. (szerda)
  • BETELT! június 5. (csütörtök)
  • BETELT! június 6. (péntek)
  • BETELT! június 11. (szerda)
  • BETELT! június 12. (csütörtök)

A foglalkozások 10:00-tól kezdődnek és 70 percet vesznek igénybe.

A részvétel ingyenes de regisztrációhoz kötött, melyet a hello@kepezo.hu e-mail címen tehetnek meg!

Figyelem! Az eseményen fotó és videó készülhet.

Kedd
Május 20.

English-friendly

Filmvetítés: AURA SATZ, PREEMPTIVE LISTENING (2024)

18:00 - ISBN+ - Filmvetítés: AURA SATZ, PREEMPTIVE LISTENING (2024)

+

Aura Satz Megelőző hallgatás című filmje a véget nem érő ökológiai, politikai és technológiai válságok korában a sziréna szerepének újraértelmezésére vállalkozik. A film a szirénát nem a félelem puszta eszközeként, hanem egy olyan sokrétű jelzésként mutatja be, amely figyelmet, választ és reflexiót követel.  A megrázó alkotás a világ szirénarendszerein és vészhelyzeti infrastruktúráin vezet végig bennünket:Fukusima nukleáris tájaitól Betlehemig (Palesztina), egészen az amerikai polgári védelem kísérteties maradványaiig. Satz filmjében a sziréna egyszerre jelenik meg relikviaként és próféciaként. 

A Vészfrekvenciák című kiállításhoz kapcsolódva az OFF-Biennále bemutatja Aura Satz Preemptive Listening című filmjét. A vetítést Székely Katalin és Molnár Veronika kurátorok vezetik fel.

——

Preemptive Listening [Megelőző hallgatás]
89 perc | Egyesült Királyság / Finnország | 2024 | Rendező: Aura Satz

Aura Satz Megelőző hallgatás című filmje a véget nem érő ökológiai, politikai és technológiai válságok korában a sziréna szerepének újraértelmezésére vállalkozik. A film a szirénát nem a félelem puszta eszközeként, hanem egy olyan sokrétű jelzésként mutatja be, amely figyelmet, választ és reflexiót követel.  A megrázó alkotás a világ szirénarendszerein és vészhelyzeti infrastruktúráin vezet végig bennünket:Fukusima nukleáris tájaitól Betlehemig (Palesztina), egészen az amerikai polgári védelem kísérteties maradványaiig. Satz filmjében a sziréna egyszerre jelenik meg relikviaként és próféciaként. 

A kísérleti hangművészet, a dokumentumfilm és a dizájntörténet határait összemosva Satz több mint húsz avantgárd zeneszerzővel és hangművésszel dolgozott együtt, köztük Laurie Spiegellel, Moor Motherrel, Sarah Davachival és Raven Chaconnal. Műveik megkérdőjelezik a riasztás lényegét: valóban pánikot kell-e keltenie, vagy értelmezhető a kollektív felelősségvállalás hívásaként is?

Satz minden egyes kompozícióval új hangzásbeli és filozófiai tereket nyit meg – a hárfaharmóniáktól a föld alatti morajláson át a töredezett hangokig –, a szirénát a közelgő katasztrófa jelzéséből egy jövőbeli felkészülés spekulatív eszközévé emelve. A vészjelzést nemcsak riasztásként, hanem fohászként újrakeretezve Satz azt kérdezi: Mit hallunk, amikor a világ már lángokban áll?

Aura Satz (1974, Barcelona) Londonban élő művész, aki filmmel, hanggal, performansszal és szobrászattal dolgozik. Munkái a hang egy megosztott, kibővített és közös fogalmát kutatják, párbeszédre építve – módszerként és témaként egyaránt. Műveit nemzetközi szinten mutatták be, többek között a Tate Modernben, a BFI Southbankben, a Hayward Galériában, a Sydney Biennálén, a NTT InterCommunication Centerben Tokióban, a High Line Arton New Yorkban, a Rotterdam Filmfesztiválon, a New York-i Modern Művészetek Múzeumában, a Sharjah Art Foundationben, a San Franciscó-i KADIST-ben, az Onassis Stegiben és a Sonic Actson. Egyéni kiállításai voltak többek között a Wellcome Collectionben, a Hayward Galéria projektterében, a John Hansard Galériában, a George Eastman Múzeumban, a Dallas Contemporary-ben, az ARTIUM Museoa-ban és a Kunstnernes Husban. Filmjeit külön programokban vetítették a Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválon, a New York-i Filmfesztiválon, a Tate Britainben, a Whitechapel Galériában és más helyszíneken.

Producer: LONO Studio – Luke W Moody
Társproducer: Tendai John Mutambu
Koproducerek: Mika Taanila és Jussi Eerola a Testifilmi részéről

Támogatók:
AHRC, OKRE

További támogatók:
AND fesztivál, AVEK, Sonic Acts, Walker Arts Centre, Kunstnernes Hus, Tyneside Cinema, Te Uru Waitākere Kortárs Galéria / Creative New Zealand, EMPAC, CPH:FORUM 2021

A filmben újragondolt szirénák hallhatók az alábbi előadók tolmácsolásában (megjelenési sorrendben):
Laurie Spiegel (csillagászati adatok)
Evelyn Glennie (ütőhangszerek)
Maja Raatkje (hang, harangok)
Anton Lukoszevieze (cselló)
BJ Nilsen (szél, elektronika)
Rhodri Davies (hárfa)
Mazen Kerbaj (trombita)
Ilpo Väisänen (elektronika)
FUJI||||||||||TA (rovarok, denevérek, DIY orgona, elektronika)
Christina Kubisch (biztonsági elektromágneses hangok)
Moor Mother (szirénák, elektronika)
Laurie Spiegel (lamantinok, kutyák, egerek, elektronika)
Sarah Davachi (orgona és harangok)
Camille Norment (visszacsatolási hangok)
Elaine Mitchener (hang és sípok)
David Toop (tűz, szikrák, füst, elektronika)
Mazen Kerbaj (49 jerikói trombita)
Raven Chacon (eolikus hangszobor)
Horomona Horo (Taonga Puoro)
Debit (májai hangszerek, mesterséges intelligencia, Schumann-rezonancia)
Raven Chacon (sascsont síp)
Kode 9 (szinuszhullám, Shepard-hangok)

Narrátorok (megjelenési sorrendben):
Khalid Abdalla (színész és aktivista az Arab Tavaszban)
Daphne Carr (aktivista és kutató, a rendőrségi hangzás témájában)
Asantewaa Boykin és Niki Jones (a Mental Health First társalapítói)
Erin Matariki Carr (jogász, a RIVER társelnöke)
Arturo Escobar (antropológus és környezetfilozófus)

Az esemény nyelve angol.

Az eseményt a British Council támogatja.





Kedd
Május 20.

English-friendly

Hogyan inspirálódjunk egy térből? – workshop a SVUNG kutatócsoporttal

17:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

Hogyan vagyunk jelen városi tereinkben? Mi vezeti a mozgásunkat, ezt a temérdek ember által járt városi koreográfiát? Mi történik, ha megváltoztatjuk a figyelmünket, az áthaladás helyett a kapcsolódást helyezve előtérbe?

Hogyan vagyunk jelen városi tereinkben? Mi vezeti a mozgásunkat, ezt a temérdek ember által járt városi koreográfiát? Mi történik, ha megváltoztatjuk a figyelmünket, az áthaladás helyett a kapcsolódást helyezve előtérbe?

Több művészeti ágat ötvöző workshop, amiken keresztül kapcsolódunk a Kálvária Tér átmeneti új lehetőségeihez. Eszközöket kínálunk, melyek segítségével a váratlan helyeken is inspirációra bukkanhatunk. Megmozdulunk, tapintunk, rajzolunk. Követünk fényt és hőmérsékletet. Feltérképezünk és újjáálmodunk.

A foglalkozás menete: – közös ráhangolódás, gyakorlatok az érzékszervek aktivizálásához, a test bemozdulásához – egyéni elmerülés és alkotás a téren, szabadon értelmezhető javaslatok mentén – találkozás, az egyéni tapasztalások összekapcsolása, reflexió

Előzetes tánctapasztalat nem szükséges. Érkezz kényelmes ruhában.

Köszönjük ha regisztrálsz, nekünk segítség, de ha úgy érkezel, hogy elmaradt, akkor is várunk!

SVUNG kutatócsoport:

facebook.com/svungresearch
svungresearch.hu

Az SVUNG egy táncosok, táncpedagógusok és alkalmazott színházi szakértők folyamatosan változó csoportosulása, akik művészeti kutatásokat végeznek. Az SVUNG tagjai hisznek a testi érzésekben és abban, hogy áthangolódjanak egyik domináns érzékeszervtől a másikra. Az SVUNG műhelyeket, előadás előtti bemelegítéseket tervez a közönség számára, valamint részvételi eseményeket és installációkat. Ezekben az eseményekben a résztvevők felfedezik a környező tájat és a hangképet, valamint a közös test- és kapcsolattájokat. Az SVUNG utópiával küzd, de elismeri az egyetértést és a kellemetlenséget mint az egyéni / társadalmi változások lehetőségét. A SVUNG úgy gondolja, hogy nincs stresszoldás szorongás nélkül.

 

Regisztráció ITT

 

Kedd
Május 20.

ADHD Fonó

14:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

A magyar hagyományban a közösségi élet legfontosabb helyszíne a fonó volt, ahol az emberek összegyűltek, hogy a közösen learatott kendert és lent fonallá alakítsák, ami egy hatalmas közös eseménnyé nőtte ki magát.

Nem csak a kapcsolódásban segítette a falubelieket, hanem ezáltal az udvarlást elősegítésében és a párválasztásban is. A falubeli közösség minden tagjának látogatnia kellett a fonót a közösség fenntartása érdekében.
Az alkotáson keresztüli kapcsolódás jótékony hatással van az emberi lélekre, a kézimunka pedig a mentális egészségre. Számos terápiás programban használnak hímzést, kötést-horgolást mert bizonyítottan enyhíti a depressziót, csökkenti a szorongást, segíti a szociális kapcsolódást építi az önbecsülést.
A workshop keretein belül minden látogató meghímezhet egy általa kiválasztott növényt a szimbólumtárból ami a növény jelentése által képes lehet rávilágítani a vendég adott élethelyzetére. Az ADHD Fonó célja a feladatra való összpontosított figyelem lekötése és a zavaró gondolatokon való rágódás elterelése. A hímzés technikájához nem szükséges különösebb kézügyesség, ugyanakkor fejleszti a finommotoros képességeket. A fókuszált figyelem gyakorlata enyhíti az álmatlanságot, a ritmizált mozdulatok pedig csökkentik a stresszt. Segít fókuszálni, visszatérni a jelenbe és megszabadulni egy időre a betolakodó gondolatoktól.
A közösségi kézimunka egy megnyugtató meditatív tevékenység, miközben kapcsolódunk a másikhoz. A kapcsolódás és a közös munka hatására enyhülhet a gátlás, és egy oldottabb felszabadultabb hangulatba kerülhetünk a gyakorlat által.
Projektvezető: Kuzma Eszter / FiDO

 

Vasárnap
Május 18.

Kovai Fruzsi: Az átalakulás fiziológiája – kiállítás és performance

18:00 - School of Disobedience / 1111 Gallery - Kovai Fruzsi: Az átalakulás fiziológiája – kiállítás és performance

+

Mi lenne, gondoltam magamban, Leonardo da Vinci, The Mechanics of Man c. könyvecskéjét lapozgatva, ha minden szervemet, szövetemet és sejtemet úgy képzelném el és úgy is ábrázolnám, ahogy ezeken a csodálatosan telerajzolt lapokon csak a péniszt látjuk, működés közben, mozgásban, történésben, aktivitásban megragadva? Hiszen bennem semmi sem statikus; minden él és mozog, alakul, duzzad és horpad, puffad és ernyed, lüktet és dobog, és tágul és tapad és pukkan és roppan.

Mi lenne, gondoltam magamban, Leonardo da Vinci, The Mechanics of Man c. könyvecskéjét lapozgatva, ha minden szervemet, szövetemet és sejtemet úgy képzelném el és úgy is ábrázolnám, ahogy ezeken a csodálatosan telerajzolt lapokon csak a péniszt látjuk, működés közben, mozgásban, történésben, aktivitásban megragadva? Hiszen bennem semmi sem statikus; minden él és mozog, alakul, duzzad és horpad, puffad és ernyed, lüktet és dobog, és tágul és tapad és pukkan és roppan.

Mert én amikor rügyezek, fakadok, amikor megnyílok, kibomlok. Levedlek. Potyogok. Hólyagok. Szirmok és levelek. Aztán elnyílok. Később végeim, tagjaim egy kívülről-belülről egyaránt ragacsos test-vázába berohadt virágszárak. Mert kihagyok. Hagyok. Mert nyári napok. Mert nemkapok-adok. Mert vagyok. És pukkadó visszerek, pótszerek is, ha lüktetek és nyirok. Mert kihullott hajak és kihallott, belekig belehaluzott halott szavak az emésztő savak. Meg ragadó, hasadó falak. Mert persze falok. Tágulok. És ebihalakban megtapadt salak. Mert tapadó kezek és tenyerek. Mert apadó tereket nyerek ki belőled marad csak kibomló salak-valaki. Meg héber szavak, mint chelek (חלק, rész). A nyalt sebek varasodó viszketése után ilyen, amikor kifakadok: ilyen színű és szagú a folyás, a szivárgó békanyál-váladék. (Mert én nem leszek soha az, ami nem vagyok: Száraz virágokkal jelölt verseskönyv-lapok).

És mi lenne, gondoltam magamban, ha azt állítanám, hogy én nem csak magamat gondolom el így, hanem titeket is?

Vasárnap
Május 18.

Örkény X OFF felolvasószínház: SZILÁGYI ESZTER ANNA: APAVADÁSZ

16:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Örkény X OFF felolvasószínház: SZILÁGYI ESZTER ANNA: APAVADÁSZ

Örkény X OFF felolvasószínház: SZILÁGYI ESZTER ANNA: APAVADÁSZ

Rendező: Gálhidy Sára

Szilágyi Eszter Anna írása pofátlan idegjazz. Ritmikus és szertelen. Indulattal teli, de folyton bicikli-cselekkel fordul ki a drámaiságból, úgy kápráztat humorával és mániájával, hogy egy pillanatra sem érzed a tragédia pátoszát. Pedig mélyen megrendítő történetről ír. Gyerekhangon szól gyerekek között a kívülállóról, aki apát keres, mert tudatosul benne, hogy neki olyan nincsen. A ráébredése egyszerre megmosolyogtató és keserves, mindnyájunk számára ismerős önismereti lépcsőfok. Írásait nagyra tartom, engem is hasonló perspektíva mozgat a színházban, mint őt a lírában: egy nagyszerű agy keresztmetszetét kifeszíteni a nézők közé és abban settenkedni. Valahogy így olvasom őt és nyúlok a drámájához.

Gálhidy Sára

Ha rapid és sikeres akarsz lenni, alkalmaznod kell egy dramaturgiai gyorsanoldódót, máskülönben nem lesz azonnali visszacsatolás a nézőben. Így viszont legjobb szándékaid ellenére nemcsak, hogy keveset állítasz szereplőidről, kérdés alig merülhet fel, de hozzáállásod egy cinikus mindentudó megmondóember és egy hisztérikus humánértelmiségi ingoványos bűntudatában csúszkál, magad előtt is titkolt kilátástalansággal. Nem akarom ugyanazt a közös ismerethalmazt ismételgetni, forgatni, meg akarom ismerni a kívül esőt, nem akarok vicces és tragikomikus jelenetsorok melodrámájába fulladni, meg akarom változtatni, amit nem bírok elviselni.

Szilágyi Eszter Anna, költő, drámaíró, rendező, alternatív színházalapító, de tervezett már jelmezt és díszletet is. Volt a legendás kaposvári színházban ’csopi’, énekesnő, performer, játszott az egyetemi színházban, magyar-esztétika szakot végzett Pécsett, majd az SzFF-en tv-filmrendezést tanult, kisfilmeket csinált, forgatókönyveket írt, volt JAK és Írószövetségi tag, Móricz-ösztöndíjas, dramaturgként dolgozott, létrehozta ÁRNYÉKSZÍNHÁZ nevű színházi csapatát első független formációként Pécsett. Nyíregyháza utca című darabja 2018-ban az Évad Legjobb Magyar Drámája lett.

Gálhidy Sára pályakezdő alkotó. 2019-ben nyert felvételt a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés-színházrendező szakára Ascher Tamás és Forgács Péter osztályába. Az SzFE modellváltását követően az osztálya a Freeszfe Egyesületben folytatta tanulmányait, és végül 2024-ben a Salzburgi Mozarteumtól kapott diplomát. Munkáiban elsősorban kísérleti zenés-színházi formák után kutat, de fókuszában szintén jelen van a rítus, a tréfa és a képzőművészet. Diplomarendezése egy beszélt kísérleti-opera volt, amit az M3-as autópálya alatt mutattak be (szerzők: Gyulai Sámuel és Szauer Lilla). 2025 áprilisában a Szegedi Nemzeti Színházban Tamási Áron Énekes madár című művét állította színpadra.

A helyfoglalás érkezési sorrendben történik.

Az ÖrkényXOFF felolvasószínházra megvásárolt jegyekkel nézőink AZNAP ELŐADÁS ELŐTT megtekinthetik a Merlinben kiállított műveket. A jegyek EGYSZERI belépésre jogosítanak fel.

 

Jegyek ITT

Vasárnap
Május 18.

Gyerekprogramok

GYIK Műhely foglalkozás gyerekeknek

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután megfestünk temperával. Főszereplőnk egy kis üveggolyó lesz! Korosztály: 7 – 12 év […]

Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután megfestünk temperával. Főszereplőnk egy kis üveggolyó lesz!

Korosztály: 7 – 12 év

A foglalkozás időtartama: 90 perc

 

Jegyárak:

Gyerek programjegy: 2 000 Ft

Felnőtt kísérő: 500 Ft

Kísérő jeggyel a gyermeket kísérő felnőtt megtekintheti a kiállítást a foglalkozás időtartama alatt. Egy gyermeket maximum 1 felnőtt kísérhet kiegészítő jeggyel. Minden további kísérőnek a kiállítás belépőjegy megvásárlása kötelező.

Kiállítás belépőjegyek

 

A műhelyről:

„A GYIK Műhely – Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely – 1975-ben Szabados Árpád, a MKE későbbi dékánja és Várnagy Ildikó elképzelései alapján a Magyar Nemzeti Galéria akkori vezetésének felkérésére jött létre. A műhely célja, hogy a kortárs művészet kérdéseit beépítse az alkotói folyamatokba és gondozza a tehetségeket. A GyIK tanárai művészek és művésztanárok.

A Műhely jelenőségét támasztja alá, hogy immáron második generációs GyIK-os gyerekek ismerkednek meg kortárs művészetpedagógiával, művészeti neveléssel, tehetséggondozással és ezzel párhuzamosan személyiség-fejlesztéssel és alkotáslélektannal.”

Bővebben: https://www.gyikmuhely.hu/fooldal

 

További időpontok: 

2025. május 18., 11:00

2025. június 01., 11:00

2025. június 08., 11:00

2025. június 15., 11:00

Jegyek ITT

Vasárnap
Május 18.

Kurátori tárlatvezetés Páldi Líviával, Székely Katalinnal, valamint Trapp Dominika képzőművésszel az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Kurátori tárlatvezetés Páldi Líviával és Székely Katalinnal az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon.

Kurátori tárlatvezetés Páldi Líviával, Székely Katalinnal, valamint Trapp Dominika képzőművésszel az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon.

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.

Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin

 

Jegyek ITT

Szombat
Május 17.

English-friendly

Női Fight Club

19:00 - - Női Fight Club

+

Visszaszerezzük azt, ami a miénk! Beleállunk a hangunkba, erőnkbe, testünkbe, miközben figyelünk befelé és kifelé. Egy kis birkó, egy kis taktika, egy kis stratégia. Játékos harc, komoly helyzetek.

Visszaszerezzük azt, ami a miénk! Beleállunk a hangunkba, erőnkbe, testünkbe, miközben figyelünk befelé és kifelé. Egy kis birkó, egy kis taktika, egy kis stratégia. Játékos harc, komoly helyzetek.

Szombat
Május 17.

English-friendly

Kovai Fruzsi: Az átalakulás fiziológiája – kiállítás és performance

18:00 - School of Disobedience / 1111 Gallery - Kovai Fruzsi: Az átalakulás fiziológiája – kiállítás és performance

+

Mi lenne, gondoltam magamban, Leonardo da Vinci, The Mechanics of Man c. könyvecskéjét lapozgatva, ha minden szervemet, szövetemet és sejtemet úgy képzelném el és úgy is ábrázolnám, ahogy ezeken a csodálatosan telerajzolt lapokon csak a péniszt látjuk, működés közben, mozgásban, történésben, aktivitásban megragadva? Hiszen bennem semmi sem statikus; minden él és mozog, alakul, duzzad és horpad, puffad és ernyed, lüktet és dobog, és tágul és tapad és pukkan és roppan.

Mi lenne, gondoltam magamban, Leonardo da Vinci, The Mechanics of Man c. könyvecskéjét lapozgatva, ha minden szervemet, szövetemet és sejtemet úgy képzelném el és úgy is ábrázolnám, ahogy ezeken a csodálatosan telerajzolt lapokon csak a péniszt látjuk, működés közben, mozgásban, történésben, aktivitásban megragadva? Hiszen bennem semmi sem statikus; minden él és mozog, alakul, duzzad és horpad, puffad és ernyed, lüktet és dobog, és tágul és tapad és pukkan és roppan.

Mert én amikor rügyezek, fakadok, amikor megnyílok, kibomlok. Levedlek. Potyogok. Hólyagok. Szirmok és levelek. Aztán elnyílok. Később végeim, tagjaim egy kívülről-belülről egyaránt ragacsos test-vázába berohadt virágszárak. Mert kihagyok. Hagyok. Mert nyári napok. Mert nemkapok-adok. Mert vagyok. És pukkadó visszerek, pótszerek is, ha lüktetek és nyirok. Mert kihullott hajak és kihallott, belekig belehaluzott halott szavak az emésztő savak. Meg ragadó, hasadó falak. Mert persze falok. Tágulok. És ebihalakban megtapadt salak. Mert tapadó kezek és tenyerek. Mert apadó tereket nyerek ki belőled marad csak kibomló salak-valaki. Meg héber szavak, mint chelek (חלק, rész). A nyalt sebek varasodó viszketése után ilyen, amikor kifakadok: ilyen színű és szagú a folyás, a szivárgó békanyál-váladék. (Mert én nem leszek soha az, ami nem vagyok: Száraz virágokkal jelölt verseskönyv-lapok).

És mi lenne, gondoltam magamban, ha azt állítanám, hogy én nem csak magamat gondolom el így, hanem titeket is?

Szombat
Május 17.

(sz)ép testben, ép lélek

16:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Nane és a Patent Egyesület közös prevenciós programja keretében megkérdőjelezzük, hogy mi befolyásolja, mit tartunk szépnek? Kinek az érdeke, hogy foglalkozz a szépségeddel? Kérdőjelezzük meg együtt a szépségkultuszt, tárjuk fel a mögötte húzódó iparágak érdekeit, ventilláljatok velünk interaktív gyakorlatokon keresztül.

Nane és a Patent Egyesület közös prevenciós programja keretében megkérdőjelezzük, hogy mi befolyásolja, mit tartunk szépnek? Kinek az érdeke, hogy foglalkozz a szépségeddel? Kérdőjelezzük meg együtt a szépségkultuszt, tárjuk fel a mögötte húzódó iparágak érdekeit, ventilláljatok velünk interaktív gyakorlatokon keresztül.

A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület 1994-ben jött létre azzal a céllal, hogy a nők és a gyerekek ellen elkövetett erőszakkal szemben lépjen fel.

Jegyek ITT

Szombat
Május 17.

LILI ÉS RUT -egy kert feltárja titkait- /kertbejárás esemény/

10:00 - LILI ÉS RUT -egy kert feltárja titkait- /kertbejárás esemény/ - LILI ÉS RUT -egy kert feltárja titkait- /kertbejárás esemény/

+

LILI ÉS RUT – egy kert feltárja titkait- kertbejárás esemény Helyszín: 1122. Budapest, Városmajor utca 52. és 54. 2024. őszén, Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulóján egy XII. kerületi Városmajor utcai magán kertben bemutattam egy történetet. Két család kapta a főszerepet, a Sztehlo-Árkay -és a Preisich család. Preisichék, anyai ági nagyszüleim zsidók. Az ostrom idején mindkét család […]

LILI ÉS RUT – egy kert feltárja titkait-

kertbejárás esemény

Helyszín: 1122. Budapest, Városmajor utca 52. és 54.

2024. őszén, Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulóján egy XII. kerületi Városmajor utcai magán kertben bemutattam egy történetet. Két család kapta a főszerepet, a Sztehlo-Árkay -és a Preisich család. Preisichék, anyai ági nagyszüleim zsidók. Az ostrom idején mindkét család a Városmajor utcában lakott szomszédos házakban. Az Árkay házhoz nagy kert tartozik. Ebben a kertben mondtam/mondom el, hogy mi történt ott annak idején. Abban a ritka és kivételes helyzetben vagyok, hogy rendelkezésemre áll egy történet. Ennek elmeséléséhez segítségemre van nagynéném, Preisich Katalin, aki a bujkálás idején 4 éves volt. Bejárásom van abba a kertbe, ahol annak idején Sztehlo Lili és Lichter Rut megismerkedtek. Hozzáférésem van két naplóhoz. Egyik közülük az ostrom idején készült, nagyapám naponta
írta bele jegyzeteit. Létezik még sok-sok korabeli fénykép a családi albumokban, ezek egy része a FORTEPAN nyílt archívumban, szakszerűen beszkennelve, bárki számára látható. Csodával határos módon családunk hagyatékában fellelhetőek eredeti hivatalos írásos dokumentumok a korszakból.

A kertbejárás esemény során a kis létszámú közönség velem együtt járta be az 1944-45-ös események helyszínét.

A LILIés RUT projekt szerves része egy magyar nyelv honlap, amely tartalmazza a projekthez felhasznált összes eredeti dokumentumot, illetve az eseményen készült fotókat és videót.

liliesrut.hu

Támogatók:
JDC MOZAIK HUB
2B Galéria
Lucky Eric Machlup (magán támogató)

A programon 25 fő tud résztvenni, regisztrálni ezen a linken szükséges: https://forms.gle/51PMW9BpyX7powi48

 

Váradi Zsófia 1975, Budapest

2022-ben kezdett foglalkozni intenzívebben családja történetével, ekkor fogalmazódott meg bennem az a vágy hogy bemutassa nagyszülei Budapest ostroma alatti bujkálásának történetét. Alapos és szerteágazó kutató munka eredményeképpen jött létre az OFF-Biennalén is bemutatásra kerülő LILI és RUT- kertbejárás esemény, amely a Holocaust 80. évfordulójára esik. Művészetében megjelenő fő motívum az “önkeresés”, amelyet saját családja módszeres vizsgálata alapján kutat. Ennek a folyamatnak eredményeképp rendszerezi, hogy a felmenőivel történtek hogyan hatnak identitására, azaz önmaga meghatározásának lehetséges módjait keresi.
Eddigi munkái során az önmagára vonatkozó információkat a felmenői földrajzi helyzetéből, fizikai megjelenéséből és traumákra való reakciójukból vezeti le. Diplomamunkája is e témában született. „Saját család-én keresés” címmel.

Zsófia képzőművészként továbbra is kutatja a transzgenerációs traumák hatását egyes családokban illetve annak tettenérhetőségét Budapest város arculatán. 2004-ben diplomázott a Magyar képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszékén, 2007-ben fejezte be tanulmányait az egyetem Doktori Iskoláján.

Szombat
Május 17.

Kiállításra hangoló Adnijóga alkalmak

09:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

A gyakorlás során szándékunk, hogy felfrissülve indíthassuk együtt a hétvégét, és a mentális egészségünket is karban tartsuk.

A gyakorlás során szándékunk, hogy felfrissülve indíthassuk együtt a hétvégét, és a mentális egészségünket is karban tartsuk.

Az órákon való részvétellel egy jó ügyet is támogatsz, hiszen az AdniJóga egy társadalmi vállalkozás, amely azzal a céllal jött létre, hogy hátrányból induló emberekhez is eljuthasson a jóga általi nyugalom. Ezek az alkalmak jótékonysági órákat szponzorálnak, így állami gondozásban, szegénységben élő gyerekek, átmeneti otthonban lakó vagy sérült gyermeket nevelő anyák is rendszeresen mozoghatnak profi jógaoktatók segítségével.

A jógaórákhoz kezdőként és haladóként is csatlakozhatsz.

Egy jógaóra 60 perces.

Oktatók: Tóth-Baranyi Tamara, Szabó Dóra Kata

További időpontok:

2025. május 31., 09:00

2025. június 14., 09:00

Az órákra kényelmes, jól szellőző ruhában érdemes érkezned, és ha teheted, hozz magaddal jógamatracot! Előzetes jógában való jártasság vagy hajlékonyság nem szükséges.

Várunk Téged szeretettel!

 

A programra megvásárolt belépőjeggyel, látogatóink megtekinthetik a Merlinben kiállított műveket. A jegyek egyszeri belépésre jogosítanak.

 

Jegyek ITT

 

Péntek
Május 16.

English-friendly

Kovai Fruzsi: Az átalakulás fiziológiája – kiállítás és performance

18:00 - School of Disobedience / 1111 Gallery - Kovai Fruzsi: Az átalakulás fiziológiája – kiállítás és performance

+

Mi lenne, gondoltam magamban, Leonardo da Vinci, The Mechanics of Man c. könyvecskéjét lapozgatva, ha minden szervemet, szövetemet és sejtemet úgy képzelném el és úgy is ábrázolnám, ahogy ezeken a csodálatosan telerajzolt lapokon csak a péniszt látjuk, működés közben, mozgásban, történésben, aktivitásban megragadva? Hiszen bennem semmi sem statikus; minden él és mozog, alakul, duzzad és horpad, puffad és ernyed, lüktet és dobog, és tágul és tapad és pukkan és roppan.

Mi lenne, gondoltam magamban, Leonardo da Vinci, The Mechanics of Man c. könyvecskéjét lapozgatva, ha minden szervemet, szövetemet és sejtemet úgy képzelném el és úgy is ábrázolnám, ahogy ezeken a csodálatosan telerajzolt lapokon csak a péniszt látjuk, működés közben, mozgásban, történésben, aktivitásban megragadva? Hiszen bennem semmi sem statikus; minden él és mozog, alakul, duzzad és horpad, puffad és ernyed, lüktet és dobog, és tágul és tapad és pukkan és roppan.

Mert én amikor rügyezek, fakadok, amikor megnyílok, kibomlok. Levedlek. Potyogok. Hólyagok. Szirmok és levelek. Aztán elnyílok. Később végeim, tagjaim egy kívülről-belülről egyaránt ragacsos test-vázába berohadt virágszárak. Mert kihagyok. Hagyok. Mert nyári napok. Mert nemkapok-adok. Mert vagyok. És pukkadó visszerek, pótszerek is, ha lüktetek és nyirok. Mert kihullott hajak és kihallott, belekig belehaluzott halott szavak az emésztő savak. Meg ragadó, hasadó falak. Mert persze falok. Tágulok. És ebihalakban megtapadt salak. Mert tapadó kezek és tenyerek. Mert apadó tereket nyerek ki belőled marad csak kibomló salak-valaki. Meg héber szavak, mint chelek (חלק, rész). A nyalt sebek varasodó viszketése után ilyen, amikor kifakadok: ilyen színű és szagú a folyás, a szivárgó békanyál-váladék. (Mert én nem leszek soha az, ami nem vagyok: Száraz virágokkal jelölt verseskönyv-lapok).

És mi lenne, gondoltam magamban, ha azt állítanám, hogy én nem csak magamat gondolom el így, hanem titeket is?

Szerda
Május 14.

Gyermekek, trauma, kép: Ábrázolás és felelősség a jog és a művészet határvidékén

19:00 - Merlin - “these walls are not here to defend us”

+

E kerekasztal-beszélgetés a gyermekábrázolás és a traumafeldolgozás lehetőségeit járja körül a művészet és a jog metszéspontjában.

Gyermekek, trauma, kép: Ábrázolás és felelősség a jog és a művészet határvidékén

A „Nyugtalanság versei” OFF-Biennále egyik fókuszpontja a biztonság fogalmának újragondolása – különösen azokban a terekben, ahol az ártatlanság, a kiszolgáltatottság és a védelmi szükséglet a legélesebben jelenik meg: a gyermekek világában. A biztonság azonban nemcsak fizikai védelmet jelent. Hozzátartozik az érzelmi és pszichés jólét, a trauma feldolgozásának lehetősége, valamint az a társadalmi és kulturális közeg, amely képes felelősen reflektálni a sebezhetőségre – különösen, ha az elbeszélhetetlenné vált.

E kerekasztal-beszélgetés a gyermekábrázolás és a traumafeldolgozás lehetőségeit járja körül a művészet és a jog metszéspontjában. A résztvevők – Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, Révész Emese művészettörténész, és Gáldi-Vinkó Andi képzőművész – saját területük perspektívájából közelítik meg a kérdést: hogyan lehet a gyermekeket érintő traumákról beszélni és képeket alkotni úgy, hogy azok egyszerre legyenek érzékenyek, etikailag megalapozottak és felhatalmazóak?

Mikor válik az ábrázolás újabb erőszakká, és mikor lehet a gyógyulás eszköze? Hol húzódnak a jogi, etikai és művészi felelősség határai? És hogyan tehetjük láthatóvá azokat a történeteket, amelyek gyakran rejtve maradnak a társadalmi nyilvánosság elől – legyen szó abúzusról, elhanyagolásról, vagy a gyermekként átélt háborús és migrációs tapasztalatokról?

A beszélgetés célja nem csupán az, hogy kérdéseket tegyen fel, hanem hogy párbeszédet indítson különböző szakterületek között, és közösen keressen olyan etikus és költői stratégiákat, amelyek segíthetnek megérteni, elmondani és feldolgozni a traumát – gyermekek és felnőttek számára egyaránt.”

Résztvevők:

Gáldi-Vinkó Andi, képzőművész
Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány alapítója, gyermekjogi szakértő
Révész Emese, művészettörténész

A beszélgetés Farkas Zsuzsanna, a Tilos Rádió, A megtervezett valóság című adásának műsorvezetője moderálja.

 

Jegyek ITT

Vasárnap
Május 11.

English-friendly

Kurátori tárlatvezetés Molnár Edittel és Soós Borbálával az „ezek a falak nem minket védenek” című kiállításon

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg […]

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.

Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin

Vasárnap
Május 11.

Gyerekprogramok

GYIK Műhely foglalkozás gyerekeknek

11:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután megfestünk temperával. Főszereplőnk egy kis üveggolyó lesz! Korosztály: 7 – 12 év […]

Biztonságban – bizonytalanságban” – merre kell mennünk? hol mi vár ránk? vajon merre kanyarog az utunk a városban, az életben? Feladatunkban egy kis üveggolyónak készítünk rejtélyes egyensúly-pályát, amit kezünkkel tudunk majd irányítani, amíg célba nem ér: kartonlapra készül a kompozíció fadarabokból, falécekből… amit azután megfestünk temperával. Főszereplőnk egy kis üveggolyó lesz!

Korosztály: 7 – 12 év

A foglalkozás időtartama: 90 perc
Jegyárak:

Gyerek programjegy: 2 000 Ft

Felnőtt kísérő: 500 Ft

Kísérő jeggyel a gyermeket kísérő felnőtt megtekintheti a kiállítást a foglalkozás időtartama alatt. Egy gyermeket maximum 1 felnőtt kísérhet kiegészítő jeggyel. Minden további kísérőnek a kiállítás belépőjegy megvásárlása kötelező.

Kiállítás belépőjegyek

A műhelyről:

„A GYIK Műhely – Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely – 1975-ben Szabados Árpád, a MKE későbbi dékánja és Várnagy Ildikó elképzelései alapján a Magyar Nemzeti Galéria akkori vezetésének felkérésére jött létre. A műhely célja, hogy a kortárs művészet kérdéseit beépítse az alkotói folyamatokba és gondozza a tehetségeket. A GyIK tanárai művészek és művésztanárok.

A Műhely jelenőségét támasztja alá, hogy immáron második generációs GyIK-os gyerekek ismerkednek meg kortárs művészetpedagógiával, művészeti neveléssel, tehetséggondozással és ezzel párhuzamosan személyiség-fejlesztéssel és alkotáslélektannal.”

Bővebben: https://www.gyikmuhely.hu/fooldal

További időpontok:

2025. május 18., 11:00

2025. június 01., 11:00

2025. június 08., 11:00

2025. június 15., 11:00

Jegyek ITT

Szombat
Május 10.

English-friendly

MONUMENT 0.7: M/OTHERS (2019) / Gyarmati Erzsébet és Salamon Eszter

19:00 - Kiscelli Múzem - Karolina Breguła – A vihar

+

A Salamon Eszter és édesanyja, Gyarmati Erzsébet előadásában bemutatott M/OTHERS az anya-lánya kapcsolatot vizsgálja: a cselekvés, érzés és érzékelés modalitásain keresztül  interszubjektív időt nyit meg, szinguláris teret hozva létre az egybeolvadás nyomaival és állapotaival. A jelen és a múlt összefonódása, a szerepek felcserélődése, a másikban való tükröződés mind a valóság alatt meghúzódó lét szövevényes hálózatát […]

A Salamon Eszter és édesanyja, Gyarmati Erzsébet előadásában bemutatott M/OTHERS az anya-lánya kapcsolatot vizsgálja: a cselekvés, érzés és érzékelés modalitásain keresztül  interszubjektív időt nyit meg, szinguláris teret hozva létre az egybeolvadás nyomaival és állapotaival. A jelen és a múlt összefonódása, a szerepek felcserélődése, a másikban való tükröződés mind a valóság alatt meghúzódó lét szövevényes hálózatát és az individualizmus illúzióját tárják fel.

Salamon Eszter ma az egyik legismertebb, külföldön élő, magyar származású koreográfus és táncos-alkotó. Munkái gyakran a női szubjektivitásra, a többgenerációs kapcsolatokra és az emberi viszonyok létezésmódjaira összpontosítanak. Salamon a koreográfiát aktiváló és szervező erőként használja különböző médiumok – kép, hang, zene, szöveg, testi mozgás és akciók – összekapcsolására. Művei változatos formátumokon, esztétikákon, módszertanokon és poétikákon keresztül fejlődnek, miközben a kifejezés eszközeinek széles spektrumát mozgósítják.

Salamon Eszter koreográfus, képzőművész és performer, Berlin, Párizs és Budapest között él és dolgozik. Jelenleg az oslói Nemzeti Művészeti Akadémián (KHiO) folytatja doktori tanulmányait. 2019-ben elnyerte az Evens Art Prize-t, valamint a La vie bonne pályázat nyertese, a National Center for Plastic Arts (FR) és az AWARE által meghirdetett „Női művészek, kutatások és kiállítások archívuma” projekt keretében (2020).

2001 óta szóló és nagyobb léptékű műveket alkotott, amelyeket nemzetközi előadóművészeti helyszíneken és múzeumokban mutattak be, többek között: Centre Pompidou Paris (FR), Centre Pompidou Metz (FR), Festival d’Automne (FR), Avignon Festival (FR), Ruhrtriennale (DE), Holland Festival (NL), The Kitchen New York (USA), The Place London (UK), HAU Hebbel-am-Ufer Berlin (DE), Berlin Documentary Forum (DE), PACT Zollverein (D), Kunstenfestivaldesarts (BE), Kaaitheater (BE), Tanzquartier Wien (AT), Kampnagel Hamburg (DE), Steirischer Herbst (AT), Manchester International Festival (UK), Holland Festival (NL), Nanterre-Amandiers (FR), FTA Montreal (CA), Dance Triennale Tokyo (JP), TheatreWorks Singapore (SG), Panorama Festival Rio de Janeiro (BR), Movimiento Sur Valparaíso (CL).

Salamon Eszter gyakran mutatja be munkáit múzeumokban és galériákban többek között : MoMA New York (USA), Museo Reina Sofía, Madrid (ESP), MACBA Museu d’Art Contemporani de Barcelona (ESP), Serralves Foundation, Porto (PT), Akademie der Künste Berlin (DE), mumok, Vienna (AT), Kunstinstituut Melly (formerly known as Witte de With Center for Contemporary Art), Rotterdam (NL), Museo Centro Gaiás, Santiago de Compostela (ESP), Fondation Cartier, Paris  (FR), Museum der Moderne Salzburg (AT), Villa Empain – Boghossian Foundation, Brussels (BE), ING Art Center, Brussels (BE), KINDL, Berlin (DE). 

“Eszter Salamon 1949” című kiállítását a párizsi Jeu de Paume (F) mutatta be 2014-ben a “Satellite” részeként (kurátor: Nataša Petrešin-Bachelez). Performatív installációja a Study for the Valeska Gert Pavilion (Tanulmány a Valeska Gert Pavilonhoz) szerepelt a 16. Lyoni Kortárs Képzőművészeti Biennálén 2022-ben.

Gyarmati Erzsébet biológia- és testnevelő tanár, táncpedagógus és oktatási szakértő. Ötven évvel ezelőtt kezdett el néptáncot tanítani, és jelentős szerepet játszott abban, hogy a táncoktatás (néptánc, balett és kortárs tánc) a klasszikus zene mellett a magyar alapfokú művészetoktatás részévé váljon. Tanítványaival megalapította a Százszorszép Táncegyüttest, amely idén ünnepelte fennállásának 40. évfordulóját, és Európa több országában, valamint Törökországban, Izraelben és Kanadában is turnézott. 1993 és 2000 között Gyarmati a Martonvásári Művészeti Iskola alapítója és igazgatója volt.

Szervező: Páldi Lívia, kurátor, BTM-Kiscelli Múzeum Fővárosi Képtár

Az esemény része az OFF-Biennále Budapest kollaterális programjának.

Támogatók: Budapesti Történeti Múzeum és a NATIONALES PERFORMANCE NETZ (NPN).

Szombat
Május 10.

English-friendly

Vészfrekvenciák megnyitó

18:00 - Bakáts Bunker - Vészfrekvenciák

+

A hang gyakran válik a pszichológiai, sőt, a fizikai hadviselés eszközévé. A légitámadások és a bombarobbanások hangjai éppolyan pusztítóak lehetnek, mint az általuk okozott emberi veszteségek. A légvédelmi szirénák és a bombázás hangjai által okozott szomatikus tünetek, a vadászgépek morajlása által kiváltott poszttraumás állapotok olykor ugyanolyan halálosak lehetnek, mint maguk a fegyverek. Az OFF-Biennále Budapest […]

A hang gyakran válik a pszichológiai, sőt, a fizikai hadviselés eszközévé. A légitámadások és a bombarobbanások hangjai éppolyan pusztítóak lehetnek, mint az általuk okozott emberi veszteségek. A légvédelmi szirénák és a bombázás hangjai által okozott szomatikus tünetek, a vadászgépek morajlása által kiváltott poszttraumás állapotok olykor ugyanolyan halálosak lehetnek, mint maguk a fegyverek. Az OFF-Biennále Budapest részeként egy egykori légó-pincében megrendezett Vészfrekvenciák című kiállítás olyan műveket mutat be, amelyek manipulálják és játékba hozzák a háború hangjait. Ezek az alkotások dekonstruálják, újrakomponálják és felülírják a konfliktusok zajait, lehetőséget kínálva egy olyan jövőkép megfogalmazására, amelyben a fegyverek talán végleg elhallgathatnak. A Blinken OSA Archivummal együttműködésben a kiállítás emellett egy kisebb válogatást mutat be a hidegháborús polgári légvédelem archív anyagaiból, valamint a nyolcvan éve történt Budapest ostromával kapcsolatos dokumentumokból.

Kiállító művészek: Lawrence Abu Hamdan (JO/UK), Nikita Kadan (UA), Jeneses Ádám – Kophelyi Dániel – Krasz Ádám (HU), Cal Kowal – Charlotte Moorman (US), Tuan Andrew Nguyen (VN/US), Open Group (UA), Páll Tamás (HU)

Kurátorok: Molnár Veronika, Székely Katalin

Szombat
Május 10.

English-friendly

Perem – bizonytalanság és biztonság határán megnyitó

17:00 - Bura Galéria - Perem – bizonytalanság és biztonság határán

+

Hol húzódik a biztonság határa? Mit jelent harmóniára lelni a kiszámíthatatlanban? A Perem – bizonytalanság és biztonság határán című kiállítás ezekre a kérdésekre keresi a választ – nem kinyilatkoztatásokkal, hanem finoman rétegződő megközelítésekkel. A kiállítás olyan műveket vonultat fel, amelyek az egyensúly és elbillenés törékeny viszonyát járják körül. A látogatók előtt kibontakozik a társadalmi és […]

Hol húzódik a biztonság határa? Mit jelent harmóniára lelni a kiszámíthatatlanban? A Perem – bizonytalanság és biztonság határán című kiállítás ezekre a kérdésekre keresi a választ – nem kinyilatkoztatásokkal, hanem finoman rétegződő megközelítésekkel.
A kiállítás olyan műveket vonultat fel, amelyek az egyensúly és elbillenés törékeny viszonyát járják körül. A látogatók előtt kibontakozik a társadalmi és személyes biztonság ellentmondásos szövete, amelyben megjelennek a külső világ zavarai, a bennünk kavargó csend, valamint a változtathatatlan helyzetekkel való megbékélés lehetőségei is. A kiállítás nem kínál kész válaszokat – ehelyett összetett, sokszor ellentétes nézőpontokból építkezik.
A kiállított művek anyaghasználata – a fémek keménysége és a textilek lágysága – folyamatosan feszültséget teremt, mégis ritmust ad a térnek. Az audiovizuális elemek a hétköznapi élet hullámzását idézik meg: hol megnyugtatnak, hol kizökkentenek. A kiállítás középpontjában a személyes élmény és az általános érvényű tapasztalat összefonódása áll: gyerekkori tárgyak, családi ebédlőasztalok, mindennapi ruhadarabok, az utca zajai válnak szimbólumokká egy nagyobb történetben.
A Perem egy olyan tér, ahol a törékeny remény, az összetartozás és az életigenlés újra és újra utat tör magának – még akkor is, ha csak egy lehullott morzsában vagy egy megdíszített kerítésben talál rá az ember.

A megnyitón Várhelyi Valentina Védett terület című performansza lesz látható. 

Kiállító művészek: Farkas Aliz, Kunu Sándor Alex, Vajda Vendel, Várhelyi Valentina

Kurátorok: Farkas Clara, Lakatos Nikoletta, Oláh Norbert / a Bura Galéria csapata

Szombat
Május 10.

English-friendly

Gyerekprogramok

Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt avatóünnepsége a Kálvária téren

15:00 - Kálvária tér - Mindentbelehely – Közösségi építészeti projekt a Kálvária téren

+

A Budapest VIII. kerületében található Kálvária térre tervezett közösségi építészeti projekt a spanyol Recetas Urbanas építész- és aktivista-csoport szakmai irányításával, helyi civil résztvevőkkel együttműködésben valósul meg. A Santiago Cirugeda és Alice Attout vezette kollektíva a részvételi tervezés és a társadalmilag elkötelezett építészet specialistái. Munkamódszereik a bevont közösségek által tapasztalt hiányokból és lehetőségekből kiindulva az adott […]

A Budapest VIII. kerületében található Kálvária térre tervezett közösségi építészeti projekt a spanyol Recetas Urbanas építész- és aktivista-csoport szakmai irányításával, helyi civil résztvevőkkel együttműködésben valósul meg. A Santiago Cirugeda és Alice Attout vezette kollektíva a részvételi tervezés és a társadalmilag elkötelezett építészet specialistái. Munkamódszereik a bevont közösségek által tapasztalt hiányokból és lehetőségekből kiindulva az adott közösségek együttműködési készségét, szolidaritását, kreatív kapacitását fejlesztik.
Az OFF-Biennále keretében és annak központi témájához kapcsolódva itt egy olyan köztéri installáció születik majd, amelyet a résztvevő civil csoportokkal, meglévő és jelenleg formálódó közösségekkel, lakosokkal közösen hozunk létre köztereink hozzáférhetőségére, a biztonság nyilvános, dialogikus helyzeteken keresztüli vizsgálatára reflektálva. A tér jellegzetességeiből kiindulva a résztvevők nem csak közösen terveznek és építenek meg egy közösségi használatra alkalmas konstrukciót, hanem ők határozzák meg annak funkcióját és működését is, amely azután hosszabb távon is a köztér részévé válhat.

Az avatóünnepségen a FiDo Shock  csapata lép fel underground freestyle hiphop előadásaival.

Dj Beregiviki
Dj Senceclinic
MC Budai
MC Psycho
MC Krizán
MC Sebhelyes
Mr Szent
MC aMo
MC I-Gor
MC Cseke

Kurátorok: Erőss Nikolett, Kálmán Rita, Lázár Eszter

Szombat
Május 10.

English-friendly

ETC. Magazine: Comfort Zone — Lapszámbemutató és beszélgetés az ETC. szerkesztőivel

14:00 - ISBN+ - Comfort Zone

+

ETC. Magazine: Comfort Zone — Lapszámbemutató és beszélgetés az ETC. szerkesztőivel Csatlakozz hozzánk az ETC. Magazine Comfort Zone című, negyedik számának bemutatóján. A ljubljanai székhelyű, évente megjelenő ETC. Magazine a Balkántól a Balti-tengerig terjedő régió kortárs művészeti tendenciáira fókuszál. Legújabb száma a komfortzóna és a kényelem kérdését járja körül a test, az emberi kapcsolatok és […]

ETC. Magazine: Comfort Zone — Lapszámbemutató és beszélgetés az ETC. szerkesztőivel

Csatlakozz hozzánk az ETC. Magazine Comfort Zone című, negyedik számának bemutatóján. A ljubljanai székhelyű, évente megjelenő ETC. Magazine a Balkántól a Balti-tengerig terjedő régió kortárs művészeti tendenciáira fókuszál. Legújabb száma a komfortzóna és a kényelem kérdését járja körül a test, az emberi kapcsolatok és a közösségek szempontjából.

A beszélgetés az ETC. Comfort Zone című csoportos kiállításához kapcsolódik, amely az OFF-Biennále Budapest keretében valósul meg a Liget Galériában. A kiállítás a magazin egyik fejezetét eleveníti meg, amelyben a művészek az intimitás, a queer nézőpontok, a nemi szerepek és a nemhez kötődő terek témáit dolgozzák fel a kényelem fogalmán keresztül.

Az eseményen Molnár Veronika, a Liget Galéria vezetője és az OFF-Biennále Budapest 2025 társkurátora beszélget az ETC. csapatával: Hana Čeferin szerkesztővel, valamint Ajda Ana Kocutar és Lara Mejač kurátorokkal a lapszám témáiról, a közreműködő művészekről és a magazin mögötti történetekről.

A magazin az esemény ideje alatt – a készlet erejéig – megvásárolható lesz az ISBN+ könyvesboltban.

Szombat
Május 10.

English-friendly

Venom Zine Library az OFF-Biennálén megnyitó

13:00 - ISBN+ - Venom Zine Library az OFF-Biennálén

+

A Venom Zine Library egy koppenhágai székhelyű DIY BIPOC (Black, Indigenous, People of Colour) és queer zine könyvtár és platform, amely az önállóan publikált kiadványok felfedezésére jött létre. Maya Acharya és Janna Aldaraji azzal a szándékkal állították össze a gyűjteményt, hogy mindenki számára elérhetővé tegyék a zine-eket, és hogy megosszák a zine-készítéssel kapcsolatos erőforrásokat. Céljuk, […]

A Venom Zine Library egy koppenhágai székhelyű DIY BIPOC (Black, Indigenous, People of Colour) és queer zine könyvtár és platform, amely az önállóan publikált kiadványok felfedezésére jött létre. Maya Acharya és Janna Aldaraji azzal a szándékkal állították össze a gyűjteményt, hogy mindenki számára elérhetővé tegyék a zine-eket, és hogy megosszák a zine-készítéssel kapcsolatos erőforrásokat. Céljuk, hogy megismertessék az aktivista, önszerveződő, és akadémiai közösségekkel az önkiadást, mint hatékony eszközt.
Soós Borbála kurátor az ISBN+ csapatával együttműködve további kiadványokat válogatott össze, azzal a céllal, hogy a Venom gyűjteményét a budapesti OFF-Biennále, Magyarország és Kelet-Európa kontextusában mutassa be. Valamint, hogy felhívja a figyelmet azokra az alulról szerveződő kezdeményezésekre és azok küzdelmeire, amelyek a marginalizált, és néha egymásba fonódó, többek között antifasiszta, feminista, fogyatékkal élő, queer és roma nézőpontokat képviselik.
Több mint 200 zine között böngészhetsz az ISBN+-ban, vagy készíthetsz egy sajátot a Venom Zine Library útmutatásai alapján. Fedezd fel a zine-készítést, mint az alulról szerveződés, az aktivizimus, valamint a gondolkodás és a művészet megosztásának eszközét!

A megnyitó keretében Soós Borbála kurátor tart tárlatvezetést.

Kurátor: Soós Borbála

Szombat
Május 10.

Páldi Lívia tárlatvezetése Anna Daučíková – A tekintet nyelvtana című kiállításán

11:30 - Trafó Galéria - Anna Daučíková – A tekintet nyelvtana

+

Anna Daučíková, a szlovákiai és csehországi feminista és queer művészet egyik úttörő alakja. Régóta tervezett első magyarországi egyéni kiállítása a feminista kritika és a nemek politikájával kapcsolatos (ön)nevelésének témáit dolgozza fel. A kiállítás középpontjában az 1990-es években készült performatív videómunkái és fotósorozatai állnak, melyek a vizualitás és az érzéki tapasztalat összefüggéseit és a testet mint […]

Anna Daučíková, a szlovákiai és csehországi feminista és queer művészet egyik úttörő alakja. Régóta tervezett első magyarországi egyéni kiállítása a feminista kritika és a nemek politikájával kapcsolatos (ön)nevelésének témáit dolgozza fel. A kiállítás középpontjában az 1990-es években készült performatív videómunkái és fotósorozatai állnak, melyek a vizualitás és az érzéki tapasztalat összefüggéseit és a testet mint „közvetítő eszközt” vizsgálják.
A kiállításon a közelmúltban készült művek is láthatók lesznek, melyek fókuszában a határok, szabályok és normák konstrukcióinak megkérdőjelezése és meghaladása áll. Ezek a munkák tükrözik Daučíková transznemű és transzszexuális tapasztalatait a testben való létezésről és a valamivé válás folyamatáról.

A kiállításon Páldi Lívia tart kurátori tárlatvezetést.

Szombat
Május 10.

English-friendly

Beszélgetés a művésszel és kurátorral Karolina Bregula A vihar című kiállításán

11:00 - Vintage Galéria - Karolina Breguła – A vihar

+

Karolina Bregulával Molnár Edit, a kiállítás kurátora beszélget. A lengyel művész, Karolina Breguła A vihar című ötcsatornás videóinstallációja sötét és nyugtalanító képet fest a kollektív félelemről, az elszigeteltségről és tágabb értelemben egy működésképtelen társadalomról. Az Írország északnyugati partján fekvő Buncranában, helyi művészek közreműködésével készült alkotás egy olyan társadalom rejtett dinamikáit vizsgálja, amely az önérdeket a […]

Karolina Bregulával Molnár Edit, a kiállítás kurátora beszélget.

A lengyel művész, Karolina Breguła A vihar című ötcsatornás videóinstallációja sötét és nyugtalanító képet fest a kollektív félelemről, az elszigeteltségről és tágabb értelemben egy működésképtelen társadalomról. Az Írország északnyugati partján fekvő Buncranában, helyi művészek közreműködésével készült alkotás egy olyan társadalom rejtett dinamikáit vizsgálja, amely az önérdeket a szolidaritás elé helyezi – ahol a túlélés egyéni küzdelem, nem pedig közös felelősség. A mű olyan embereket ábrázol, akik a versengés, a bizalmatlanság és az elidegenedés ördögi körébe ragadtak, egy viharban, amely egy olyan rendszer metaforája, amely aláásta az emberi kapcsolatokat, és ahol az egyének képtelenek együttérzéssel és gondoskodással reagálni az őket ért kihívásokra.

Kurátor: Molnár Edit

Péntek
Május 9.

English-friendly

Feathers (2021) című film vetítése a Holnapután minden megváltozik című kiállításon

19:30 - Koszorú utca 25-27. - Holnapután minden megváltozik

+

Feathers (2021) Egyptian drama – comedy Dir: Omar El Zohairy (1h 52m) In original languages with English subtitles “A family is forced into a period of self-discovery after its authoritarian patriarch is accidentally turned into a chicken by a magician during a children’s birthday party.” “Ambiguous, Kafkaesque and with a deadpan wit, Egyptian director Omar […]

Feathers (2021)

Egyptian drama – comedy

Dir: Omar El Zohairy (1h 52m)

In original languages with English subtitles

“A family is forced into a period of self-discovery after its authoritarian patriarch is accidentally turned into a chicken by a magician during a children’s birthday party.”

“Ambiguous, Kafkaesque and with a deadpan wit, Egyptian director Omar El Zohairy’s debut feature explores a woman’s place in a man’s world.” The Guardian

Omar El Zohairy an Egyptian director studied Cinema at the Cairo Cinema Institute, Feathers is El Zohairy’s first feature film. The film previously won the Grand Prize of the International Critics’ Week at 2021 Cannes Film Festival, marking the first Egyptian feature film to receive this award in the history of the festival.

Az esemény 3000 Ft, jegy a helyszínen váltható.

Regisztráció: holnaputanminden@gmail.com

Péntek
Május 9.

English-friendly

MONUMENT 0.7: M/OTHERS (2019) / Gyarmati Erzsébet és Salamon Eszter

19:00 - Kiscelli Múzem - Karolina Breguła – A vihar

+

A Salamon Eszter és édesanyja, Gyarmati Erzsébet előadásában bemutatott M/OTHERS az anya-lánya kapcsolatot vizsgálja: a cselekvés, érzés és érzékelés modalitásain keresztül  interszubjektív időt nyit meg, szinguláris teret hozva létre az egybeolvadás nyomaival és állapotaival. A jelen és a múlt összefonódása, a szerepek felcserélődése, a másikban való tükröződés mind a valóság alatt meghúzódó lét szövevényes hálózatát […]

A Salamon Eszter és édesanyja, Gyarmati Erzsébet előadásában bemutatott M/OTHERS az anya-lánya kapcsolatot vizsgálja: a cselekvés, érzés és érzékelés modalitásain keresztül  interszubjektív időt nyit meg, szinguláris teret hozva létre az egybeolvadás nyomaival és állapotaival. A jelen és a múlt összefonódása, a szerepek felcserélődése, a másikban való tükröződés mind a valóság alatt meghúzódó lét szövevényes hálózatát és az individualizmus illúzióját tárják fel.

Salamon Eszter ma az egyik legismertebb, külföldön élő, magyar származású koreográfus és táncos-alkotó. Munkái gyakran a női szubjektivitásra, a többgenerációs kapcsolatokra és az emberi viszonyok létezésmódjaira összpontosítanak. Salamon a koreográfiát aktiváló és szervező erőként használja különböző médiumok – kép, hang, zene, szöveg, testi mozgás és akciók – összekapcsolására. Művei változatos formátumokon, esztétikákon, módszertanokon és poétikákon keresztül fejlődnek, miközben a kifejezés eszközeinek széles spektrumát mozgósítják.

Salamon Eszter koreográfus, képzőművész és performer, Berlin, Párizs és Budapest között él és dolgozik. Jelenleg az oslói Nemzeti Művészeti Akadémián (KHiO) folytatja doktori tanulmányait. 2019-ben elnyerte az Evens Art Prize-t, valamint a La vie bonne pályázat nyertese, a National Center for Plastic Arts (FR) és az AWARE által meghirdetett „Női művészek, kutatások és kiállítások archívuma” projekt keretében (2020).

2001 óta szóló és nagyobb léptékű műveket alkotott, amelyeket nemzetközi előadóművészeti helyszíneken és múzeumokban mutattak be, többek között: Centre Pompidou Paris (FR), Centre Pompidou Metz (FR), Festival d’Automne (FR), Avignon Festival (FR), Ruhrtriennale (DE), Holland Festival (NL), The Kitchen New York (USA), The Place London (UK), HAU Hebbel-am-Ufer Berlin (DE), Berlin Documentary Forum (DE), PACT Zollverein (D), Kunstenfestivaldesarts (BE), Kaaitheater (BE), Tanzquartier Wien (AT), Kampnagel Hamburg (DE), Steirischer Herbst (AT), Manchester International Festival (UK), Holland Festival (NL), Nanterre-Amandiers (FR), FTA Montreal (CA), Dance Triennale Tokyo (JP), TheatreWorks Singapore (SG), Panorama Festival Rio de Janeiro (BR), Movimiento Sur Valparaíso (CL).

Salamon Eszter gyakran mutatja be munkáit múzeumokban és galériákban többek között : MoMA New York (USA), Museo Reina Sofía, Madrid (ESP), MACBA Museu d’Art Contemporani de Barcelona (ESP), Serralves Foundation, Porto (PT), Akademie der Künste Berlin (DE), mumok, Vienna (AT), Kunstinstituut Melly (formerly known as Witte de With Center for Contemporary Art), Rotterdam (NL), Museo Centro Gaiás, Santiago de Compostela (ESP), Fondation Cartier, Paris  (FR), Museum der Moderne Salzburg (AT), Villa Empain – Boghossian Foundation, Brussels (BE), ING Art Center, Brussels (BE), KINDL, Berlin (DE). 

“Eszter Salamon 1949” című kiállítását a párizsi Jeu de Paume (F) mutatta be 2014-ben a “Satellite” részeként (kurátor: Nataša Petrešin-Bachelez). Performatív installációja a Study for the Valeska Gert Pavilion (Tanulmány a Valeska Gert Pavilonhoz) szerepelt a 16. Lyoni Kortárs Képzőművészeti Biennálén 2022-ben.

Gyarmati Erzsébet biológia- és testnevelő tanár, táncpedagógus és oktatási szakértő. Ötven évvel ezelőtt kezdett el néptáncot tanítani, és jelentős szerepet játszott abban, hogy a táncoktatás (néptánc, balett és kortárs tánc) a klasszikus zene mellett a magyar alapfokú művészetoktatás részévé váljon. Tanítványaival megalapította a Százszorszép Táncegyüttest, amely idén ünnepelte fennállásának 40. évfordulóját, és Európa több országában, valamint Törökországban, Izraelben és Kanadában is turnézott. 1993 és 2000 között Gyarmati a Martonvásári Művészeti Iskola alapítója és igazgatója volt.

Szervező: Páldi Lívia, kurátor, BTM-Kiscelli Múzeum Fővárosi Képtár

Az esemény része az OFF-Biennále Budapest kollaterális programjának.

Támogatók: Budapesti Történeti Múzeum és a NATIONALES PERFORMANCE NETZ (NPN).

Péntek
Május 9.

English-friendly

Comfort Zone megnyitó

19:00 - Liget Galéria - Comfort Zone

+

A Liget Galériában, az OFF-Biennále Budapest keretében az ETC. Magazine Comfort Zone című csoportos kiállítása lesz látható. Az évente megjelenő ETC. tematikus magazin a Balkántól a Baltikumig terjedő régió kortárs művészetére fókuszál; legújabb száma a komfort keresésének módjait vizsgálja a test, a család, a kapcsolatok és a közösségek viszonylatában. A kiállítás egy válogatást mutat be […]

A Liget Galériában, az OFF-Biennále Budapest keretében az ETC. Magazine Comfort Zone című csoportos kiállítása lesz látható. Az évente megjelenő ETC. tematikus magazin a Balkántól a Baltikumig terjedő régió kortárs művészetére fókuszál; legújabb száma a komfort keresésének módjait vizsgálja a test, a család, a kapcsolatok és a közösségek viszonylatában. A kiállítás egy válogatást mutat be a lapszámban megjelenő projektekből, amelyek az intimitás, a queer perspektívák, a nemi szerepek és a gender térbeli vonatkozásait járják körül. A művészek nyitott, őszinte munkái rámutatnak, hogy a személyes mindig politikai, és a komfort keresése egyben önmagunkért való kiállás.

Kurátorok: Hana Čeferin, Ajda Ana Kocutar, Lara Mejač / ETC. Magazine

Péntek
Május 9.

English-friendly

Gyerekprogramok

Az élet nyomai megnyitó

18:00 - CEU Nyitott Galéria - Az élet nyomai

+

Az élet nyomai című kiállítás az emberi és nem emberi élet kölcsönös függőségi viszonyrendszerét vizsgálja, és bemutatja, hogy egy ellenséges környezetben milyen jogi vagy éppen mobilitási kérdések merülnek fel a kérdéssel kapcsolatban. A természet túl gyakran válik fegyverré a katonai inváziók és a nemzeti határvédelem szolgálatában. A természet kontrollálása – akárcsak az embereké – már […]

Az élet nyomai című kiállítás az emberi és nem emberi élet kölcsönös függőségi viszonyrendszerét vizsgálja, és bemutatja, hogy egy ellenséges környezetben milyen jogi vagy éppen mobilitási kérdések merülnek fel a kérdéssel kapcsolatban. A természet túl gyakran válik fegyverré a katonai inváziók és a nemzeti határvédelem szolgálatában. A természet kontrollálása – akárcsak az embereké – már régóta a háborús arzenál részévé vált. Ennek a küzdelemnek a tétje az a hatalom, amely meghatározza, ki számít szívesen látott vendégnek bizonyos területeken, és ki nem. Kit szorítunk ki, és kinek a javára? Milyen összetett erők irányítják ezeket a helyeket? És milyen értékrendszer mentén cselekszünk, amikor bizonyos orchideafajok megőrzését állítjuk szembe kiszolgáltatott embercsoportok, például menekültek elutasításával?

A megnyitón Soós Borbála, a kiállítás társkurátora tart tárlatvezetést.

Kiállító művészek: Forensic Architecture (UK), Hanna Rullmann (NL) – Faiza Ahmad Khan (IN), OFF Magkönyvtár – A jövő magjai

Kurátorok: Soós Borbála, Székely Katalin

Péntek
Május 9.

English-friendly

Bede Kincső – Pista művészete megnyitó

17:00 - Milestone Intézet - Bede Kincső – Pista művészete

+

Bár Bede Kincső sorozata, A Pista művészete (2015-2023), elsősorban személyes tapasztalatokból építkezik – különösen a nagyszülei közötti bonyolult és konfliktusokkal teli kapcsolatából – miközben különböző perspektívákat nyit meg a fotográfia lehetőségeiről és felelősségéről. A mű, mint helyspecifikus installáció, különféle tereken és szobákon vezeti végig a nézőt, amelyek mindegyike a generációk közötti dinamika rétegzett történetének egy-egy […]

Bár Bede Kincső sorozata, A Pista művészete (2015-2023), elsősorban személyes tapasztalatokból építkezik – különösen a nagyszülei közötti bonyolult és konfliktusokkal teli kapcsolatából – miközben különböző perspektívákat nyit meg a fotográfia lehetőségeiről és felelősségéről. A mű, mint helyspecifikus installáció, különféle tereken és szobákon vezeti végig a nézőt, amelyek mindegyike a generációk közötti dinamika rétegzett történetének egy-egy fejezetét tárja fel. Bede elmossa a határokat a beállított képek, a fiktív történetek és a dokumentált események között. Az installáció nem csupán saját fotóit tartalmazza, hanem a nagyapja, Pista által készített tárgyakat és faszobrokat is. Ezen kívül dokumentumokat, leveleket, családi archív fényképeket és egy videómunkát is kapcsol hozzá.
Bede saját pozíciójáról és a fényképezőgép szerepéről is gondolkodik, amely nehéz helyzetekben mintegy pajzsként működött, egyszerre biztosítva számára egy határozott nézőpontot és a szükséges távolságtartást. Az eredmény egymásba fonódó kapcsolatok tablószerű, összetett feltérképezése, valamint egy sokrétű elmélkedés a sebezhetőségről, az egyéni- és közösségi emlékezet viszonyairól, valamint a fotográfiáról, mint a bántalmazó történetek sokoldalú megközelítésének erőteljes eszközéről.

A megnyitó megnyitóbeszédet mond Páldi Lívia, a kiállítás kurátora.

Kurátor: Páldi Lívia

Péntek
Május 9.

English-friendly

Gyerekprogramok

„RACHEL FALLON: JELEN VAGYOK / I AM PRESENT / ADSUM – a „Hatalom kötényei” sorozat részeként Kollektív nyilvános performansz”

16:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

A Jelen vagyok / I am Present / Adsum mottó jegyében megrendezett kollektív nyilvános performansz célja, hogy felhívja a figyelmet a társadalmi egyenlőtlenségekre, a rendszerszintű erőszakra, valamint a nők és a queer emberek nyilvános terekben való alulreprezentáltságára. A kötényeket Budapest különböző pontjain fogják felemelni. Indulás: Merlin, 1052 Budapest, Károly krt. / Városháza park, majd több […]

A Jelen vagyok / I am Present / Adsum mottó jegyében megrendezett kollektív nyilvános performansz célja, hogy felhívja a figyelmet a társadalmi egyenlőtlenségekre, a rendszerszintű erőszakra, valamint a nők és a queer emberek nyilvános terekben való alulreprezentáltságára. A kötényeket Budapest különböző pontjain fogják felemelni.

Indulás: Merlin, 1052 Budapest, Károly krt. / Városháza park, majd több különböző helyszínen.

Péntek
Május 9.

English-friendly

Kurátori tárlatvezetés a Biztonsági határok című kiállításon

11:00 - Margit körút 5/A - Biztonsági határok

+

A kiállítás kritikai szemszögből vizsgálja a biztonság fogalmát a technológia lencséjén keresztül. A bemutatott alkotások a művészet és technológia, a politika és társadalom metszéspontján állva arra világítanak rá, hogy a biztonsági infrastruktúrák és rendszerek – bár elvileg védelmi célból jöttek létre – valójában a tekintélyuralmi gyakorlatokat erősítő eszközként működnek, és a demokratikus (vagy annak hitt) […]

A kiállítás kritikai szemszögből vizsgálja a biztonság fogalmát a technológia lencséjén keresztül. A bemutatott alkotások a művészet és technológia, a politika és társadalom metszéspontján állva arra világítanak rá, hogy a biztonsági infrastruktúrák és rendszerek – bár elvileg védelmi célból jöttek létre – valójában a tekintélyuralmi gyakorlatokat erősítő eszközként működnek, és a demokratikus (vagy annak hitt) rendszerekbe ágyazott autoriter gócpontokat hoznak létre.
A Biennale Warszawa Foundation (_BW_Lab) csapata az OFF-Biennále meghívására vendégkurátorként vesz részt a 2025-ös biennálén. A Biennale Warszawa egy interdiszciplináris kulturális intézmény, amely művészeti, kutatási, oktatási és társadalmi tevékenységeket folytat. Különböző tudományágak metszéspontjában működik, összekapcsolva a kultúra és művészet területét az elméleti és kutatási munkával, valamint a társadalmi aktivizmussal.

Kiállító művészek: Bahaleen (PS), Border Emergency Collective (PL), Anna Engelhardt and Mark Cinkevich (UK/BY), fantastic little splash (UA), Martyna Marciniak (PL), Oleksiy Radynski (UA), Firas Shekhadeh (PS), Tytus Szabelski-Różniak (PL), Filip Wesołowski (PL)

Kurátorok: Bartosz Frąckowiak, Ewa Kozik, Paweł Wodziński / Biennale Warszawa Foundation (_BW_Lab)

Helyszín: 1027 Budapest, Margit krt. 5/A.
Megnyitó: május 8., 17.00

Csütörtök
Május 8.

English-friendly

MONUMENT 0.7: M/OTHERS (2019) / Gyarmati Erzsébet és Salamon Eszter

20:00 - Kiscelli Múzem - Karolina Breguła – A vihar

+

A Salamon Eszter és édesanyja, Gyarmati Erzsébet előadásában bemutatott M/OTHERS az anya-lánya kapcsolatot vizsgálja: a cselekvés, érzés és érzékelés modalitásain keresztül  interszubjektív időt nyit meg, szinguláris teret hozva létre az egybeolvadás nyomaival és állapotaival. A jelen és a múlt összefonódása, a szerepek felcserélődése, a másikban való tükröződés mind a valóság alatt meghúzódó lét szövevényes hálózatát […]

A Salamon Eszter és édesanyja, Gyarmati Erzsébet előadásában bemutatott M/OTHERS az anya-lánya kapcsolatot vizsgálja: a cselekvés, érzés és érzékelés modalitásain keresztül  interszubjektív időt nyit meg, szinguláris teret hozva létre az egybeolvadás nyomaival és állapotaival. A jelen és a múlt összefonódása, a szerepek felcserélődése, a másikban való tükröződés mind a valóság alatt meghúzódó lét szövevényes hálózatát és az individualizmus illúzióját tárják fel.

Salamon Eszter ma az egyik legismertebb, külföldön élő, magyar származású koreográfus és táncos-alkotó. Munkái gyakran a női szubjektivitásra, a többgenerációs kapcsolatokra és az emberi viszonyok létezésmódjaira összpontosítanak. Salamon a koreográfiát aktiváló és szervező erőként használja különböző médiumok – kép, hang, zene, szöveg, testi mozgás és akciók – összekapcsolására. Művei változatos formátumokon, esztétikákon, módszertanokon és poétikákon keresztül fejlődnek, miközben a kifejezés eszközeinek széles spektrumát mozgósítják.

Salamon Eszter koreográfus, képzőművész és performer, Berlin, Párizs és Budapest között él és dolgozik. Jelenleg az oslói Nemzeti Művészeti Akadémián (KHiO) folytatja doktori tanulmányait. 2019-ben elnyerte az Evens Art Prize-t, valamint a La vie bonne pályázat nyertese, a National Center for Plastic Arts (FR) és az AWARE által meghirdetett „Női művészek, kutatások és kiállítások archívuma” projekt keretében (2020).

2001 óta szóló és nagyobb léptékű műveket alkotott, amelyeket nemzetközi előadóművészeti helyszíneken és múzeumokban mutattak be, többek között: Centre Pompidou Paris (FR), Centre Pompidou Metz (FR), Festival d’Automne (FR), Avignon Festival (FR), Ruhrtriennale (DE), Holland Festival (NL), The Kitchen New York (USA), The Place London (UK), HAU Hebbel-am-Ufer Berlin (DE), Berlin Documentary Forum (DE), PACT Zollverein (D), Kunstenfestivaldesarts (BE), Kaaitheater (BE), Tanzquartier Wien (AT), Kampnagel Hamburg (DE), Steirischer Herbst (AT), Manchester International Festival (UK), Holland Festival (NL), Nanterre-Amandiers (FR), FTA Montreal (CA), Dance Triennale Tokyo (JP), TheatreWorks Singapore (SG), Panorama Festival Rio de Janeiro (BR), Movimiento Sur Valparaíso (CL).

Salamon Eszter gyakran mutatja be munkáit múzeumokban és galériákban többek között : MoMA New York (USA), Museo Reina Sofía, Madrid (ESP), MACBA Museu d’Art Contemporani de Barcelona (ESP), Serralves Foundation, Porto (PT), Akademie der Künste Berlin (DE), mumok, Vienna (AT), Kunstinstituut Melly (formerly known as Witte de With Center for Contemporary Art), Rotterdam (NL), Museo Centro Gaiás, Santiago de Compostela (ESP), Fondation Cartier, Paris  (FR), Museum der Moderne Salzburg (AT), Villa Empain – Boghossian Foundation, Brussels (BE), ING Art Center, Brussels (BE), KINDL, Berlin (DE). 

“Eszter Salamon 1949” című kiállítását a párizsi Jeu de Paume (F) mutatta be 2014-ben a “Satellite” részeként (kurátor: Nataša Petrešin-Bachelez). Performatív installációja a Study for the Valeska Gert Pavilion (Tanulmány a Valeska Gert Pavilonhoz) szerepelt a 16. Lyoni Kortárs Képzőművészeti Biennálén 2022-ben.

Gyarmati Erzsébet biológia- és testnevelő tanár, táncpedagógus és oktatási szakértő. Ötven évvel ezelőtt kezdett el néptáncot tanítani, és jelentős szerepet játszott abban, hogy a táncoktatás (néptánc, balett és kortárs tánc) a klasszikus zene mellett a magyar alapfokú művészetoktatás részévé váljon. Tanítványaival megalapította a Százszorszép Táncegyüttest, amely idén ünnepelte fennállásának 40. évfordulóját, és Európa több országában, valamint Törökországban, Izraelben és Kanadában is turnézott. 1993 és 2000 között Gyarmati a Martonvásári Művészeti Iskola alapítója és igazgatója volt.

Szervező: Páldi Lívia, kurátor, BTM-Kiscelli Múzeum Fővárosi Képtár

Az esemény része az OFF-Biennále Budapest kollaterális programjának.

Támogatók: Budapesti Történeti Múzeum és a NATIONALES PERFORMANCE NETZ (NPN).

Csütörtök
Május 8.

English-friendly

Gyerekprogramok

„ezek a falak nem minket védenek” megnyitó

19:00 - Merlin - „ezek a falak nem minket védenek”

+

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg […]

Az ezek a falak… című kiállításon bemutatott művek a Biennále kulcstémáját, a biztonságot vizsgálják néha áttételesen, néha nagyon is kézzelfogható, konkrét módon. Bár lazán kapcsolódnak egymáshoz, a kiválasztott művek párbeszédbe lépnek, különböző – olykor ellentmondásos – hangjaik egyszerre, egymást kiegészítve szólalnak meg. Eltérő földrajzi, történelmi, kulturális, politikai és személyes tapasztalatok találkoznak itt, és kérdőjelezik meg együtt a kortárs valóságunkat alakító fizikai és metaforikus falakat: a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, újraéledő fasiszta ideológiákat és a patriarchális korlátokat.

A megnyitón beszédet mond Somogyi Hajnalka, az OFF-Biennále vezetője. Majd a Téglák Teherletételi performansza lesz látható Koltay Dorottya Szonja installációjához kapcsolódóan. A megnyitón DJ Stark zenél.

TEHERLETÉTELI PERFORMANSZ

Tedd le, Mama, tedd le, tedd le, bánatodat vedd le! Tettük ide, tettük oda, dajkáltuk, altattuk, titkoltuk terhünket, most letennénk. A Téglák teherletételi performanszukon bútemetésre készülnek. Nyelvet keresnek, hogy elmeséljék, mit rejtenek a falak, inkább leomlanak estig, lehet felépülnek reggelre, de nem hallgatnak. Bánat, bánat, de nehéz vagy, leteszlek, itt bennem, nem neked lesz helyed, nem lesz itt ez jó!

Teherletételi performanszon résztvevő téglák (Dévai Asszonykórus és a Falbontás Menti Téglatáncegyüttes):
Jó Zsalu/Habarcska: Kovács Erika
Alapkő/Résecske: Farkasinszky Edit
Szabotőr Fándli: Nemes Papp Kriszta
Bukoósisak: Poór Artúr
Malteregó: Losonczy András
Daloló Kő/Falazóelem: Botka Dóra
Terra Kotta: Ureczki Anita
Malterov Malterovna: Seress Anna
Bontógolyó: Koltay Dorottya Szonja

Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter, Molnár Edit, Molnár Veronika, Páldi Lívia, Somogyi Hajnalka, Soós Borbála, Székely Katalin

Csütörtök
Május 8.

English-friendly

Gyerekprogramok

Karolina Bregula – A vihar megnyitó

18:30 - Vintage Galéria - Karolina Breguła – A vihar

+

A lengyel művész, Karolina Breguła A vihar című ötcsatornás videóinstallációja sötét és nyugtalanító képet fest a kollektív félelemről, az elszigeteltségről és tágabb értelemben egy működésképtelen társadalomról. Az Írország északnyugati partján fekvő Buncranában, helyi művészek közreműködésével készült alkotás egy olyan társadalom rejtett dinamikáit vizsgálja, amely az önérdeket a szolidaritás elé helyezi – ahol a túlélés egyéni […]

A lengyel művész, Karolina Breguła A vihar című ötcsatornás videóinstallációja sötét és nyugtalanító képet fest a kollektív félelemről, az elszigeteltségről és tágabb értelemben egy működésképtelen társadalomról. Az Írország északnyugati partján fekvő Buncranában, helyi művészek közreműködésével készült alkotás egy olyan társadalom rejtett dinamikáit vizsgálja, amely az önérdeket a szolidaritás elé helyezi – ahol a túlélés egyéni küzdelem, nem pedig közös felelősség. A mű olyan embereket ábrázol, akik a versengés, a bizalmatlanság és az elidegenedés ördögi körébe ragadtak, egy viharban, amely egy olyan rendszer metaforája, amely aláásta az emberi kapcsolatokat, és ahol az egyének képtelenek együttérzéssel és gondoskodással reagálni az őket ért kihívásokra.

Kurátor: Molnár Edit

Csütörtök
Május 8.

English-friendly

Gyerekprogramok

Karolina Bregula – The Storm Opening

18:30 - Vintage Galéria - Karolina Breguła – A vihar

+

Karolina Bregula – The storm Polish artist Karolina Breguła’s five-channel video installation The Storm paints a dark and disturbing picture of collective fear, isolation and, more broadly, a dysfunctional society. Made in Buncrana, on the north-west coast of Ireland, and with the collaboration of local artists, the work explores the hidden dynamics of a society […]

Karolina Bregula – The storm

Polish artist Karolina Breguła’s five-channel video installation The Storm paints a dark and disturbing picture of collective fear, isolation and, more broadly, a dysfunctional society. Made in Buncrana, on the north-west coast of Ireland, and with the collaboration of local artists, the work explores the hidden dynamics of a society that puts self-interest before solidarity – where survival is an individual struggle, not a shared responsibility. The work depicts people caught in a vicious cycle of competition, mistrust, and alienation, in a storm that is a metaphor for a system that has undermined human relationships and where individuals are unable to respond with compassion and care to the challenges they face.

Curator: Edit Molnár

Csütörtök
Május 8.

English-friendly

Gyerekprogramok

Mai Ling – Dirt Nouveau megnyitó

18:00 - Kisterem - Mai Ling – Dirt Nouveau

+

A bécsi székhelyű Mai Ling művészkollektíva kiállításának főszereplője a kudzu növény gyökeréből készülő ragacsos, ragadós anyag. A némelyekben talán undort keltő ragacsos minőség nemcsak az összetartozásnak, a közösségiségnek, hanem az ellenállásnak is a szimbóluma. Az „összetapadással” ugyanis nemcsak „Ázsiáról” mint az egzotikus, dekoratív Másikról alkotott képet, hanem az ételek, a migráció, a gyarmatosítás és a […]

A bécsi székhelyű Mai Ling művészkollektíva kiállításának főszereplője a kudzu növény gyökeréből készülő ragacsos, ragadós anyag. A némelyekben talán undort keltő ragacsos minőség nemcsak az összetartozásnak, a közösségiségnek, hanem az ellenállásnak is a szimbóluma. Az „összetapadással” ugyanis nemcsak „Ázsiáról” mint az egzotikus, dekoratív Másikról alkotott képet, hanem az ételek, a migráció, a gyarmatosítás és a képzelet piszkos és ragadós összefonódásait is megkérdőjelezi a csoport. A kiállítás egy hanginstallációt tartalmaz, amely a rasszizmus, a szexizmus és a bevándorlók tapasztalatainak kérdéseit emeli ki, valamint egy, a kollektíva nevére utaló videót, amely az ázsiai nőkkel kapcsolatos tartós szexista és faji sztereotípiákra mutat rá.
A 2019-ben Bécsben alapított Mai Ling művészkollektíva célja, hogy párbeszédet kezdeményezzen a rasszizmussal, a szexizmussal, a homofóbiával és mindenféle előítéletességgel szemben, elsősorban az ázsiai FLINT* (nők, leszbikusok, inter, nem bináris és transz) közösségek tapasztalataira alapozva.

A megnyitón a művészek tartanak rövid tárlatvezetést 18.00 órától.

Kurátorok: Kálmán Rita, Lázár Eszter

Csütörtök
Május 8.

English-friendly

Biztonsági határok megnyitó

17:00 - Margit körút 5/A - Biztonsági határok

+

A kiállítás kritikai szemszögből vizsgálja a biztonság fogalmát a technológia lencséjén keresztül. A bemutatott alkotások a művészet és technológia, a politika és társadalom metszéspontján állva arra világítanak rá, hogy a biztonsági infrastruktúrák és rendszerek – bár elvileg védelmi célból jöttek létre – valójában a tekintélyuralmi gyakorlatokat erősítő eszközként működnek, és a demokratikus (vagy annak hitt) […]

A kiállítás kritikai szemszögből vizsgálja a biztonság fogalmát a technológia lencséjén keresztül. A bemutatott alkotások a művészet és technológia, a politika és társadalom metszéspontján állva arra világítanak rá, hogy a biztonsági infrastruktúrák és rendszerek – bár elvileg védelmi célból jöttek létre – valójában a tekintélyuralmi gyakorlatokat erősítő eszközként működnek, és a demokratikus (vagy annak hitt) rendszerekbe ágyazott autoriter gócpontokat hoznak létre.
A Biennale Warszawa Foundation (_BW_Lab) csapata az OFF-Biennále meghívására vendégkurátorként vesz részt a 2025-ös biennálén. A Biennale Warszawa egy interdiszciplináris kulturális intézmény, amely művészeti, kutatási, oktatási és társadalmi tevékenységeket folytat. Különböző tudományágak metszéspontjában működik, összekapcsolva a kultúra és művészet területét az elméleti és kutatási munkával, valamint a társadalmi aktivizmussal.

A megnyitón a kurátorok tartanak tárlatvezetést.

Kiállító művészek: Bahaleen (PS), Border Emergency Collective (PL), Anna Engelhardt and Mark Cinkevich (UK/BY), fantastic little splash (UA), Martyna Marciniak (PL), Oleksiy Radynski (UA), Firas Shekhadeh (PS), Tytus Szabelski-Różniak (PL), Filip Wesołowski (PL)

Kurátorok: Bartosz Frąckowiak, Ewa Kozik, Paweł Wodziński / Biennale Warszawa Foundation (_BW_Lab)

Helyszín: 1027 Budapest, Margit krt. 5/A.
Megnyitó: május 8., 17.00

Csütörtök
Május 8.

English-friendly

Holnapután minden megváltozik nyitónap

15:00 - Ernyey József Gyógyszerésztörténeti Könyvtár – SOM - Holnapután minden megváltozik

+

A több helyszínre szerkesztett kiállítás azt vizsgálja, hogyan viszonyulnak fiatal- és középgenerációs nőművészek az előző generációktól megörökölt holnapután ígéretéhez, és hogy a folyamatosan újraalakuló csataterek, a hagyományos alkupozícióba kényszerült nők milyen eszközökkel igyekeznek tágítani a patriarchátus által szűkre szabott mozgásteret. A kiállítás helyszíneinek tartalmi jelentősége van. A nyolcadik kerület ezen része a prostitúciós társadalmi traumához […]

A több helyszínre szerkesztett kiállítás azt vizsgálja, hogyan viszonyulnak fiatal- és középgenerációs nőművészek az előző generációktól megörökölt holnapután ígéretéhez, és hogy a folyamatosan újraalakuló csataterek, a hagyományos alkupozícióba kényszerült nők milyen eszközökkel igyekeznek tágítani a patriarchátus által szűkre szabott mozgásteret.
A kiállítás helyszíneinek tartalmi jelentősége van. A nyolcadik kerület ezen része a prostitúciós társadalmi traumához kötött, ez egy olyan tabu, amelyet az utcáról igyekeztek eltüntetni, azonban a mai napig nem kibeszélt, feloldott jelenség. Jelentőséggel bír, hogy ebben a geopolitikai térben milyen módon kezdeményezzük feloldani a nőkkel szembeni elnyomás gesztusait, milyen felvetések, mellérendelések, felülírások történnek. A kiállítás két, összeolvasásra szánt terében a bent és kint, a privát és a köztéri/társadalmi, az egyéni tapasztalat és a kulturális reprezentáció közötti áthatások jelennek meg. Olyan kontextusokat teremtenek, ahol a patriarchátussal alkudozó, ellenálló, kitáncoló, behajló, és különféle stratégiákat felmutató női elbeszélők megjelennek.

Kiállító művészek: Dankó Boglárka, Demeter Nóra Zsófia, Fajgerné Dudás Andrea, Gáldi Vinkó Andrea, Koltay Dorottya Szonja, Magyarósi Éva, Palatinus Dóra, Szabó Eszter, Szabó Klára Petra

Kurátor: Oltai Kata

Az Ernyey József Gyógyszerésztörténeti Könyvtár – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum 18 év felett látogatható.

Korábbi események

Off-Biennále
 Kiállítások

Webfejlesztés - Doppio Creative Brand Design - Classmate Studio @offbiennalebudapest
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.