Az élet nyomai című kiállítás az emberi és nem emberi élet kölcsönös függőségi viszonyrendszerét vizsgálja, és bemutatja, hogy egy ellenséges környezetben milyen jogi vagy éppen mobilitási kérdések merülnek fel a kérdéssel kapcsolatban. A természet túl gyakran válik fegyverré a katonai inváziók és a nemzeti határvédelem szolgálatában. A természet kontrollálása – akárcsak az embereké – már régóta a háborús arzenál részévé vált. Ennek a küzdelemnek a tétje az a hatalom, amely meghatározza, ki számít szívesen látott vendégnek bizonyos területeken, és ki nem. Kit szorítunk ki, és kinek a javára? Milyen összetett erők irányítják ezeket a helyeket? És milyen értékrendszer mentén cselekszünk, amikor bizonyos orchideafajok megőrzését állítjuk szembe kiszolgáltatott embercsoportok, például menekültek elutasításával?
Amikor a katonai konfliktusok, a klímaválság, az álhírek és más – gyakran szélsőjobboldali politikai programok által táplált – krízisek összefonódnak, létfontosságú, hogy figyelmet fordítsunk a földre és azokra, akik ilyen körülmények között is kitartanak.
A videók és a kísérőanyagok – a kiállításon szereplő magokhoz hasonlóan – azokról a helyi kontextusokról beszélnek, amelyekből származnak. De ugyanúgy mesélnek a magok és más testek mozgásának lehetőségeiről és súlyos korlátozásairól, beleértve a határokon való átkelést is. Történeteik a földhöz való kötődésről és a gyökértelenségről, az összetartozásról és a veszteségről, valamint az élet, a halál és a remény lehetőségeiről szólnak. Bemutatják azt is, hogy az ételek és a kultúra hogyan tud határokat átlépni pusztán azáltal, hogy az emberek a magvakkal együtt utaznak.
„Amíg magok vannak a zsebedben, addig soha nem leszel szegény” – tartja egy régi mondás. A magok az ellenállóképesség, azaz a reziliencia megtestesítői, és magukban hordozzák annak lehetőségét, hogy komplett fajok, hagyományok és eszmék gyökeret eresszenek és virágozzanak. Hogyan csere-berélhetjük, menthetjük és művelhetjük ezeket a magvakat közösen?
Kurátorok: Soós Borbála és Székely Katalin
Helyszín: CEU Nyitott Galéria, 1051 Budapest, Nádor utca 11.
Megnyitó: május 9., 18.00
Nyitvatartás: május 8. – június 14., kedd–szombat: 12.00–18.00
Támogatók: British Council, Holland Királyság Nagykövetsége